«День депутата» у Меджибожі

«День депутата» у МеджибожіВідповідно до плану роботи обласної ради на базі Державного історико-культурного заповідника «Межибіж» відбувся «День депутата». Основне питання порядку денного – формування місцевих бюджетів.

Відкриваючи засідання голова обласної ради Михайло Загородний зазначив: «Депутати повинні знати головні особливості структури  місцевих бюджетів, аби правильно й ефективно використовувати ці знання у своїй депутатській діяльності. Попереду затвердження радою облбюджету на 2017 рік, тому для депутатів проводиться навчання, аби їм допомогти розібратися як наповнюється казна і який механізм  розподілу цих коштів».

Про основні напрямки та підходи до формування місцевих бюджетів депутатам детально розповів директор Департаменту фінансів облдержадміністрації Сергій Пенюшкевич.

За словами Сергія Адамовича, бюджет є планом формування та використання фінансових ресурсів для забезпечення завдань і функцій, які здійснюються відповідно органами державної влади, органами місцевого самоврядування протягом бюджетного періоду.

dsc_0034Загалом в області налічується 435 самостійних бюджетів, з яких: обласний,  20 районних;, 6 міських (міст обласного значення), 4 міських (міст районного значення), 14 селищних,  22 об’єднаних територіальних громад та 368 сільських.

Самостійність бюджетів, як зазначив головний фінансист краю, забезпечується закріпленням за ними відповідних джерел доходів бюджету, правом відповідних органів державної влади, органів влади та органів місцевого самоврядування визначати напрями використання бюджетних коштів відповідно до законодавства України, правом відповідних місцевих рад самостійно і незалежно одне від одного розглядати та затверджувати відповідні місцеві бюджети.

dsc_0043Основним джерелом формування доходної частини обласного бюджету є податок на доходи фізичних осіб. В структурі доходів загального фонду зазначений податок становить 81,8 відсотка.

Станом на 1 листопада 2016 року надходження податку на доходи фізичних осіб склали 315,7 млн.грн, що становить 102,0 відсотка до показників, затверджених обласною радою на відповідний період. Темп приросту до минулого року 52,3% (+108,4 млн.грн).

Ще одним джерелом наповнення обласного бюджету є плата за надання адміністративних послуг. Станом на 1 жовтня 2016 року плата за надання адміністративних послуг по облбюджету склала 20,9 млн.грн, що становить 103,6% до показників, затверджених обласною радою на відповідний період.

Найбільшу питому вагу у надходженнях за надання адміністративних послуг займає плата за ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами – 77,4%.

dsc_0084Окрім того, за 10 місяців цього року до обласного бюджету поступило 248,2 тис.грн. коштів від відчуження майна, що перебуває у комунальній власності.

Як наголосив Сергій Пенюшкевич, із 423 місцевих бюджетів планові призначення доходів перевиконали 416 бюджетів (98,3%). Досягнуто значного перевиконання доходів загального фонду у Новоушицькому – 241,8%, Кам’янець-Подільському – 218,4%, Полонському – 212,9%, Деражнянському – 192,3%, Ізяславському – 178,0%, Дунаєвецькому – 177,1% районах, а також у Розсошанській – 237,0%, Китайгородській – 235,7 %, Наркевицькій – 201,8%, Лісовогринівецькій – 209,7 %, Новоушицькій – 178,9 %, Понінківській – 178,6%, Війтовецькій – 173,7% об’єднаних територіальних громадах.

dsc_0063Із 435 місцевих бюджетів області 49 – мають прямі міжбюджетні відносини з Державним бюджетом.

img_8737Метою регулювання міжбюджетних відносин є забезпечення відповідності повноважень на здійснення видатків, закріплених законодавчими актами за бюджетами, та фінансових ресурсів, які мають забезпечувати виконання цих повноважень.

Видатками, що здійснюються з бюджетів міст обласного значення, районних бюджетів, бюджетів об’єднаних територіальних громад, охоплені такі галузі: освіта, охорона здоров’я, соціальний захист та соціальне забезпечення, культура.

dsc_0048Сергій Пенюшкевич наголосив, що кожен місцевий бюджет має свої доходи, які мають бути спрямовані на конкретно закріплені за ними напрямки видатків з метою надання якісних медичних, освітніх, соціальних, культурних та інших послуг населенню. А відволікання коштів з цих бюджетів на інші цілі буде призводити до погіршення якості надання таких послуг. Тому важливим є правильний підхід влади до порядку складання та затвердження місцевих бюджетів.

dsc_0040З інформацією про особливості формування бюджетів також виступив голова профільної постійної комісії облради Іван Гладуняк, який закликав депутатів професійно підходити і до підготовки бюджету краю, і до Програми соціально-економічного розвитку на наступний рік.

img_8913Про резерви наповнення місцевих бюджетів депутатів поінформував в.о. начальника головного управління Державної фіскальної служби в області Анатолій Марценюк, який зазначив, що однією із найважливіших умов подальшого економічного росту України та області є стабільне наповнення бюджетів,   надійний захист прав і гарантій платників податків.

Посадовець поінформував присутніх про результати роботи органів ДФС області за 10 місяців поточного року. Всього за результатами січня-жовтня 2016 року  до зведеного бюджету спрямовано 4 млрд 512 млн.грн податків та платежів, в тому числі до державного бюджету – 1 млрд 709 млн.грн., до місцевих бюджетів – 2 млрд 803 млн.гривень.

dsc_0212Обсяги податкових надходжень зросли до відповідного періоду  минулого року (в приведених умовах) на 150 % або на 1 млрд 517 млн.грн, в тому числі зростання надходжень до Державного бюджету забезпечено на 147 відсотків, додатково бюджет отримав 548 млн.грн та місцевих бюджетів на 153 відсотка, додатково бюджети отримали 970 млн.гривень.

Надходження з податку на доходи фізичних осіб до місцевого бюджету по Хмельницькій області у січні – жовтні ц.р. склали 1 млрд. 578 млн. грн, при доведеному завданні ДФС України 1 млрд  351 млн. грн, виконання склало 116,8 відсотки.

dsc_0224Зазначений ріст надходжень відбувся, в першу чергу, за рахунок внесення змін до Податкового кодексу України, в частині збільшення ставки податку на доходи фізичних осіб з 15 (20) % до 18 %, що дало змогу додатково забезпечити майже 265,0 млн. грн податку.

Підбиваючи підсумки розгляду першого питання порядку денного засідання, Михайло Загородний наголосив: «Наше завдання сьогодні – опікуватися розвитком територіальних громад. Саме загострюючи проблематику найболючіших питань, депутати у процесі своєї діяльності повинні вміти визначати пріоритетні напрямки щодо передбачення ресурсів. Окрім того, брати активну участь у підготовці пропозицій з розробки відповідних програм та у подальшому контролювати їх виконання».

У планах – проведення аналогічного навчання з головами районних рад та сільськими, селищними, міськими головами об’єднаних територіальних громад з метою вивчення ефективного використання коштів відповідно до Стратегії розвитку та Програми соціально-економічного розвитку. Оскільки, за словами Михайла Загородного, не всі ОТГ доцільно й дієво використовують додаткові інвестиції держави, які вони отримали  завдяки бюджетній децентралізації на розвиток територій з тим, аби ці ресурси працювали у майбутньому на їх особистий бюджет.

dsc_0117Ще однією темою порядку денного «Дня депутата» стало питання про стан питного водопостачання Хмельницької області, про що поінформували доцент, доктор сільськогосподарських наук, завідувач кафедри екології Хмельницького національного університету Наталія Миронова та начальник Хмельницького обласного управління водних ресурсів Юрій Димінський.

Як відомо, однією із найважливіших проблем в області є ситуація із водопостачанням населених пунктів області. Останнім часом жителі краю, депутати обласної ради все частіше порушують питання щодо критичної ситуації з постачанням води.

dsc_0068Як зазначив директор Департаменту фінансів ОДА Сергій Пенюшкевич, лише в поточному році на заходи із водозабезпечення  спрямовано фінансовий ресурс в сумі 30,7 млн. грн (39 об’єктів), зокрема за рахунок коштів: субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на формування інфраструктури об’єднаних територіальних громад – 15, 1 млн. грн (10 об’єктів), субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій – 4,8 млн. грн ( 19 об’єктів), державного фонду регіонального розвитку – 5,6 млн.грн, ( 4 об’єкта), обласного бюджету – 5,2 млн. грн (6 об’єкта).

dsc_0055Про практичний аспект реалізації депутатських запитів депутатам розповів начальник юридичного відділу виконавчого апарату обласної ради, кандидат наук з державного управління Сергій Циц.

На завершення депутатського дня його учасникам директор Державного історико-культурного заповідника «Межибіж» Олег Погорілець провів екскурсію. Зокрема, депутати ознайомилися з експозицією Музею голодомору.

dsc_0273 dsc_0262 dsc_0251 dsc_0246 dsc_0304

попередня статтяВідбувся обласний семінар з питань національно-патріотичного виховання неповнолітніх
наступна статтяДепутати обласної ради відвідали Меджибізький дитячий будинок-інтернат