Микола Руцький – цьогорічний лауреат обласної премії імені Дмитра Прилюка в галузі журналістики

Конкурс на здобуття обласної премії імені Дмитра Прилюка за кращу публіцистичну роботу в галузі журналістики на Хмельниччині проводиться вже восьмий рік поспіль. Протягом його проведення лауреатами обласної премії імені Дмитра Прилюка стали 16 журналістів та письменників.

Цьогорічним лауреатом обласної премії імені Дмитра Прилюка за кращу публіцистичну роботу в галузі журналістики став письменник Микола Руцький з Нетішина за художньо-документальне видання «Ми у вічі сміялися смерті…». Таке рішення одноголосно прийнято сьогодні на засіданні конкурсного комітету з присудження обласної премії імені Дмитра Прилюка за кращу публіцистичну роботу в галузі журналістики.

Як прокоментував видання у своїй рецензії до книги академік Національної академії наук України Микола Жулинський «…книга «вибудована» на документальному фундаменті. Колосальна кількість архівних матеріалів, розповіді очевидців, судові справи, величезний масив використаної літератури – і все це зосереджене завдяки майстерній індивідуалізації характерів та художньому зображенню реальних подій на висвітленні героїки і жертовності вояків Української Повстанської Армії. Микола Руцький, по суті, повертає із вимушеного забуття, із пітьми безпам?ятства, із багаторічного замовчування правдиві факти і події національно-визвольної боротьби нашого народу в 40-5- роках ХХ століття. І це його і наш, України і народу, надзвичайно цінний набуток».

Таке рішення було прийнято сьогодні під час засідання конкурсного комітету. Цьогоріч на здобуття обласної премії було подано шість робіт знаних в області журналістів та письменників.

Після детального ознайомлення з конкурсними роботами та їх обговорення члени конкурсного комітету визначили одну роботу, яка, на їх думку, найбільш повно та змістовно  відповідає вимогам конкурсу та відзначається високим рівнем авторської майстерності. Свої думки з цього приводу висловили члени конкурсного комітету Валентина Поліщук, Петро Маліш, Олексій Тимощук, Богдан Теленько, Галина Аріон, Любов Тімкова, Віталій Сідлецький та Петро Лічман.

Конкурсна комісія запропонувала відзначити також авторів інших представлених робіт: члена Національної спілки журналістів України, журналіста газети «Подільські вісті» Валерія Грошка за цикл публікацій у газеті «Подільські вісті» за 2018-2019 роки, члена НСЖУ Марію Караван (м. Славута) за художньо-публіцистичне видання «Грані серця», члена НСЖУ Віру Мальчук (м. Славута) за літературно-публіцистичне видання «Хліб і сіль Івана Конончука» та члена НСЖУ Віктора Савчука і Оксану Сушко (м. Кам’янець-Подільський) за наукове видання «Червона газета» й українізація в Північному Кавказі (1926-1932 рр.)» у двох томах, а також члена Національної спілки журналістів України, журналіста газети «Подільські вісті» Світлани Шандебури за цикл публікацій у газеті «Подільські вісті» за 2018-2019 роки.

Нагородження лауреата відбудеться під час урочистих заходів з нагоди Дня журналіста, який відзначається щорічно 6 червня. Лауреат отримає Диплом та грошову винагороду у десять тисяч гривень.

Довідка

Обласна премія імені Дмитра Прилюка встановлена рішенням Хмельницької обласної ради 18 травня 2011 року з ініціативи обласної організації Національної спілки журналістів України та Деражнянської районної ради.

Премія присвячена пам’яті нашого земляка, відомого журналіста, фундатора української науки про журналістику другої половини ХХ століття, доктора філологічних наук, письменника Дмитра Михайловича Прилюка.

Премія присуджується до Дня журналіста України.

Згідно з положенням, обласна премія імені Дмитра Прилюка присуджується за кращу публіцистичну роботу в галузі журналістики, яка сприяє утвердженню історичної пам’яті народу, його національної свідомості та самобутності, відродженню національної культури, популяризації української мови та вирізняється новизною й оригінальністю.

 На здобуття премії можуть бути висунуті роботи як окремих журналістів, так і творчих колективів не більше п’яти осіб. Право висування творів на конкурс надано місцевим первинним осередкам Хмельницької обласної організації НСЖУ.

Першим лауреатом премії імені Дмитра Прилюка у 2012 році було визнано відповідального секретаря Хмельницької обласної газети «Подільські вісті» Олексія Тимощука за цикл публікацій «Час знає всім слідам ціну» присвячених 450-річчю Двірецько-Пересопницького Євангелія. Це дослідження виходить за межі звичайного журналістського матеріалу та грунтовно розкриває історію творення і подальшої долі шедевру українського рукописного книжкового мистецтва.

У 2013 році премія була присуджена авторській групі журналістів науково-просвітницької програми «Імена» Хмельницької обласної державної телерадіокомпанії «Поділля-центр» у складі Анатолія Трачука, Олени Павлюк, Раїси Токар, Володимира Паламаря, Любові Курманської за серію телефільмів-портретів 30 особистостей минулого і сучасності, в т. ч. і за чотирисерійний документальний фільм «Життя і пам’ять» про Дмитра Прилюка.

Лауреатом премії 2014 року став редактор газети Хмельницької міської ради «Проскурів» Богдан Теленько за документальну повість-есе «Соловецький лабіринт. Записки упередженого паломника», основу якої склав цикл публіцистичних нарисів «Зі щоденника Соловецької прощі». До речі, Богдан Теленько, як і Олексій Тимощук — учні Дмитра Михайловича Прилюка.

 У 2015 році новим лауреатом премії ім. Дмитра Прилюка став дослідник тематики сталінських репресій, хмельницький журналіст і письменник Петро Маліш, у творчому дослідницькому доробку якого три книги на цю тему: «Розгул червоного диявола», «Розгул диявола триває», «Сталіноїди».

 У 2016 році обласною премією було відзначено письменника Василя Горбатюка за художньо-документальний роман «Слово і меч».

У 2017 році лауреатами премії ім. Дмитра Прилюка стали Станіслава Старостіна (літературно-публіцистичне видання «Увійшли в безсмертя… Книга пам’яті Героїв Небесної Сотні і воїнів АТО Хмельниччини»), Оксана Радушинська (цикл публікацій із зони АТО) та Володимир Шевченко (художньо-документальне видання «Чи всі трави хиляться за водою?»).

Минулого року лауреатами обласної премії імені Дмитра Прилюка за кращу публіцистичну роботу в галузі журналістики стали Петро Воробей за цикл нарисів, надрукованих у газеті «Подільські вісті» впродовж останніх років та творчий колектив у складі Віктора Адамського, Богдана Крищука та Юрія Телячого за науково-публіцистичне видання «Просвіти» Поділля в добу Директорії УНР (1918-1920)».

попередня статтяГолова облдержадміністрації Вадим Лозовий прозвітував за рік роботи на посаді
наступна статтяВишиванка – сучасний символ України