Правління Асоціації районних та обласних рад: децентралізаційні зміни у Конституцію мають бути ухвалені до 2020 року

Для того, аби реформа місцевого самоврядування мала повноцінний результат – треба ухвалити зміни до Конституції України в частині децентралізації.

Така загальна думка висловлена сьогодні на Круглому столі «Актуальні питання реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади», що відбувся в рамках засідання Правління Асоціації, за участі Прем’єра Володимира Гройсмана.

Учасники заходу зазначили, що у доповненій редакції Основного Закону мають бути прописані норми про створення обласними та районними радами виконавчих комітетів, закріплення матеріальної і фінансової основи діяльності рад, функціонування інституту префекта та про адмінтерустрій з поділом на громади, райони, регіони.

У разі таких змін, після місцевих виборів, що відбудуться у 2020 році, органи місцевого самоврядування зможуть запрацювати повністю на новій нормативній основі.

Така думка була підтримана й Прем’єр-міністром України, а також представниками міжнародних організацій.

Головний аргумент до якого апелювали присутні – Концепція реформування органів місцевого самоврядування та територіальної організації влади, що затверджена у 2014 році.

Ті пункти Концепції, що вже виконані, за словами представників місцевого самоврядування, довели свою ефективність. У першу чергу, це стосується спроможних об’єднаних територіальних громад, що нині користуються результатами секторальних реформ. Втім подальша реалізація згаданого документу без внесення змін до Конституції не є можливою.

За результатами обговорення Правлінням Асоціації цього питання буде направлене звернення до центральних органів державної влади.

Зазначимо, що Круглий стіл організований у партнерстві з Мінрегіоном та за підтримки Програми Ради Європи «Децентралізація і реформа місцевого самоврядування в Україні».

Довідка

Децентралізація в Україні впроваджується з квітня 2014 року. З тих пір ухвалено декілька законодавчих актів, які закріплюють адміністративні повноваження та фінансові можливості громад. Наразі в Україні сформовано вже 874 ОТГ, в частині з яких мають пройти перші вибори. У 18 районах ОТГ сформовані на 100%. Разом з тим, є 99 районів, де немає жодної об’єднаної громади. Прямі міжбюджетні відносини мають 665 громад. Доходи їх бюджетів за 11 місяців поточного року склали 18,9 млрд грн. В ОТГ створено 123 Центри надання адміністративних послуг, перелік яких обчислюється десятками. В таких центрах люди отримують різні довідки, призначають пенсії та субсидії без необхідності їхати в обласний чи районний центр.

Джерело: УАРОР