Сьогодні День білої тростини – міжнародна дата, присвячена правам людей із порушеннями зору.
Міжнародний день «Білої тростини» – символ незрячої людини. Для переважної більшості незрячих людей біла тростина є основним засобом, що забезпечує їм безпеку, можливість орієнтуватися та самостійно пересуватися в просторі, жити незалежним, активним і повноцінним життям. Як засіб визначення шляху палиця відома вже здавна. Та історія білої тростини як символу сліпоти бере свій початок лише з 1921 року.
285 мільйонів людей у всьому світі мають порушення зору: 39 мільйонів – незрячі, 246 млн мають значну ступінь зниження зору. 90% незрячих людей живуть в країнах з низьким рівнем доходу. В Україні точної офіційної статистики щодо кількості людей з порушеннями зору немає у зв’язку із воєнними подіями на території нашої країни.
Відзначення Дня білої тростини – нагадування про те, що можемо й повинні зробити для людей з порушеннями зору для їхнього повсякденного життя. З цією метою в Україні реалізується багато відповідних проєктів, аби життя таких людей було повноцінним.
Зокрема, Міністерство освіти і науки України втілює проєкт «Точка дотику». Завдяки йому люди, які втратили зір унаслідок війни, – ветерани й цивільні – вчаться та адаптуються до активного життя, дехто ж навіть започатковує власний бізнес.
Міністерство внутрішніх справ на базі центру «Пуща-Водиця» повертає ветеранам із порушеннями зору орієнтування в просторі та мобільність. Тут відновлюють повсякденні навички, від приготування їжі до пересування містом, навчають користуватися шрифтом Брайля та комп’ютером.
Укрзалізниця в партнерстві з Mastercard адаптувала свій застосунок для людей із порушеннями зору. Купувати квитки тепер можна за допомогою голосового керування.
«Нова пошта» відкрила у Києві перше безбар’єрне відділення з тактильноюнавігацією, написами шрифром Брайля та звуковим маяком.
ПриватБанк здійснив аудит усіх своїх диджитальних сервісів на відповідність міжнародному стандарту доступності.
IT-компанія SoftServe розробляє якраз такі інклюзивні застосунки. В команді, що їх тестує, більшість працівників має порушення зору.
В Ощадбанку діють уже 23 безбар’єрні відділення та 60 банкоматів, зняти гроші в яких можна завдяки голосовому модулю.
Глобально ж в Україні реалізується Національна стратегія зі створення безбар’єрного простору. Одна з його робочих груп просто зараз розробляє маршрут відновлення для тих, хто втратив зір, від реабілітації до навчання та праці. За принципом «Нічого для нас без нас» допомагає низка громадських організацій.
Як бачимо, серед перерахованого не лише державні, а й бізнесові та громадські ініціативи. Бо побудувати країну без бар’єрів, у якій кожен почувається впевнено й гідно вдома, на вулиці, на роботі – в усіх проявах життя, можна лише разом.
Адже День білої тростини – це не свято для людей з обмеженими можливостями, а важлива дата для всього суспільства, яке не повинно забувати про те, що незрячі люди є такими ж повноцінними членами суспільства, як і всі інші.
Не лише сьогодні, а щодня нам усім слід схилити голови перед мужністю людей з обмеженими можливостями та запозичити у них терпимості. Люди з білою тростиною бачать серцем – і цьому нам слід вчитися у них.
Солідарність із такими людьми і посильна допомога – це ознака сучасної людини, яка розуміє проблеми незрячих і готова завжди прийти на допомогу.