Протягом двох днів, 22 та 23 червня, у Новоушицькому районі відбувся дводенний навчальний семінар за результатами ІІІ-ї фази Проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду».
У семінарі взяли участь представники 20 районів області, обласні контактні особи з підтримки місцевої влади в реплікації методології Проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» та впливу громади на місцевий розвиток, обласні контактні особи Проекту: від обласної ради – Микола Панасюк, заступник начальника відділу з питань внутрішньої політики, адміністративно-територіального устрою та інформаційного забезпечення, від облдержадміністрації – Ірина Дідух, заступник директора Департаменту економічного розвитку, промисловості та інфраструктури, районні координатори Проекту, голова районної ради Олександр Проциш, селищний голова Новоушицької об’єднаної територіальної громади Олег Московчук та голова райдержадміністрації Юрій Танасійчук.
Мета семінару – підбиття підсумків третьої фази Проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» та ознайомлення слухачів з методологією впровадження Проекту. Окрім того, учасники семінару розглянули можливості впливу громади на розвиток території в сфері реформи децентралізації та спільного прийняття рішень влади та громади за методологією «знизу – догори».
Проект ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» є надзвичайно масштабним та охоплює всі області України, 24 міста, 200 районів та 800 сіл. Головною перевагою є співфінансування мікропроектів: 75% вартості мікропроектів фінансує ЄС/ПРООН, 20% – місцевий бюджет та 5% – громада.
Як зазначив під час семінару заступник начальника відділу з питань внутрішньої політики, адміністративно-територіального устрою та інформаційного забезпечення обласної ради Микола Панасюк, впровадження Проекту МРГ є одним із найуспішніших на території України.
За період дії Проекту МРГ в області, протягом 2008-2017 років було реалізовано 143 мікропроекти на загальну суму понад 31 млн. гривень. Найбільше мікропроектів з енергозбереження – 102, охорона здоров’я – 18, водопостачання – 9, шкільний автобус – 5.
Нововведенням у третій фазі Проекту в області стало впровадження економічного компоненту – створення сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів. Чотири створених у Красилівському та Городоцькому районах сільськогосподарських кооперативи реалізували вже 9 мікропроектів. Загальна вартість впроваджених мікропроектів 4 млн. 393 тис. грн, з них внесок ПРООН – 3 млн. 486 тис. грн, внесок місцевого бюджету – 180 тис. грн та внесок сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів – 726 тис. гривень.
Варто зауважити, що Новоушицький район брав участь у другій (2011-2014 роки) та третій (2014 – 2017 роки) фазах Проекту. За цей період було реалізовано 8 мікропроектів у 7 сільських радах. Це, зокрема, капітальний ремонт приміщення Березівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів (заміна вікон), капітальний ремонт приміщення Вільховецького ДНЗ (заміна покрівлі, вікон та дверей, опалення), капітальний ремонт приміщення Івашковецької ЗОШ І-ІІІ ступенів (заміна покрівлі, вікон та дверей, опалення), реконструкція водомережі в с. Отроків (ремонт мережі, будівництво каптажу), заміна вікон та дверей на металопластикові у Зеленокуриловецькій, Отроківській та Глібівській школах, капітальний ремонт (заміна вікон та дверей на металопластикові, утеплення горищного перекриття та ремонт підлоги, модернізація системи опалення) приміщення амбулаторії загальної практики сімейної медицини в с. Куражин.
Про це у своїх виступах говорили ті, хто супроводжував реалізацію мікропроектів у Новоушицькому районі спільно з громадами – голова Новоушицької районної ради шостого скликання Віта Гребенюк та заступник голови ради шостого скликання Марія Дергунова.
Під час семінару виступили представники районів, які вже успішно реалізували свої мікропроекти, та поділились із присутніми досвідом вирішення проблемних питань під час їх впровадження. Відзначаючи важливість та результативність Проекту, вони закликали брати у ньому участь 6 районів, які ще не були задіяні у реалізації вказаного Проекту, задля покращення життя місцевих громад та розвитку їх інфраструктури.
Після обговорення учасники дводенного семінару побували на об’єктах соціальної сфери, де було реалізовано мікропроекти.
Зокрема, ознайомилися з результатами впровадження мікропроекту з реконструкції водозабору в селі Отроків, де була нагальна потреба у забезпеченні водою. Фактичний бюджет мікропроекту на момент його завершення склав 238, 607 тис. гривень.
Ще на одному об’єкті учасники заходу ознайомилися з реалізацією енергозберігаючих заходів із заміни вікон на металопластикові в Отроківській загальноосвітній школі. Бюджет мікропроекту на момент його завершення сягнув 282, 865 тис. гривень.
У дошкільному навчальному закладі села Вільховець, що потребував капітального ремонту покрівлі, системи опалення, а також заміни вікон на металоплактикові, у 2014 році спільними зусиллями МРГ, місцевої влади та мешканців, мікропроект був реалізований. Його бюджет на момент завершення склав 207, 116 тис. гривень.
На переконання учасників семінару та представників громад, успіх та результати будь якого мікропроекту будуть досягнуті лише при згуртованій діяльності усіх зацікавлених сторін.