Інноваційний підхід до збереження музеїв в умовах війни: Хмельницький обласний художній музей

Як змінилось життя українських музеїв від початку повномасштабної війни? Це питання часто цікавить як широкий загал, так і фахівців. Спільнодія – один із провідних методів роботи в часи драматичних випробувань для нашої країни.

Хмельницький обласний художній музей одним із своїх актуальних завдань, спектр яких неймовірно розширився із лютого 2022 року, вважає всебічну розбудову міжмузейної співпраці з колегами із евакуйованих музеїв Донеччини та сприяння збереженню і популяризації культурної спадщини, що була переміщена до західних регіонів України впродовж 2022-2024 років. Музей має майже 40-річний досвід роботи та фахові ресурси, крім того, розташований у відносно безпечній частині України й недалеко від місць тимчасового збереження евакуйованих музеїв.

Для реалізації стратегічно важливих проєктів ХОХМ системно працює щодо залучення позабюджетних коштів міжнародних донорів на їх реалізацію. У грудні 2024 року подали заявку на «Проєкт з оцифрування 7 музейних колекцій «Музейна цифрова спільнота. Work in progress» та перемогли у конкурсі грантів з оцифрування культурної спадщини, що підтримує Європейський Союз за програмою House of Europe House of Europe https://houseofeurope.org.ua/

Він є логічним розвитком проєкту національної співпраці «Музейна цифрова спільнота – освітньо-практичний проєкт з оцифрування музейних колекцій», успішно реалізованого ХОХМ за підтримки Українського культурного фонду в 2023 році у партнерстві ХОХМ та 4 музеїв Донеччини в евакуації.

В ході здійснення проєкту, що триватиме до червня 2025 року, співробітники шести евакуйованих художніх, історичних та краєзнавчих музеїв Донеччини обласного та місцевого підпорядкування візьмуть участь в оцифруванні репрезентативних груп музейних предметів своїх колекцій на базі фотолабораторії ХОХМ за участі його співробітників та додатково залучених фахівців. В результаті до цифрових фондів музеїв та до державного Реєстру музейного фонду України буде внесено візуальну й текстову інформацію щодо 1000 музейних предметів 7 музеїв, а саме цифрові серії фотографій та повні дані відповідно до норм складання науково уніфікованих паспортів. Крім того, буде відскановано музейну облікову документацію та архівні документи, що є нагальною необхідністю для контролю над збереженням цілісності колекцій та можливістю дистанційної роботи з фондами евакуйованих музеїв.

Також музеї Донеччини отримають частину обладнання та засоби збереження інформації, необхідні для більш ефективної та системної обробки цифрових даних та матимуть змогу в подальшому продовжити певні види диджиталізації самостійно, зокрема сканування документації та архівів.

ХОХМ отримає обладнання для популяризації оцифрованих колекцій в межах публічної лекційної програми, під час якої широкий загал зможе ознайомитись із культурною спадщиною Донеччини, що є невід’ємною складовою державної частини Музейного фонду України.

Джерело: ХОХМ

 

попередня статтяУ Довжоцькому будинку-інтернаті створені всі належні умови для проживання громадян похилого віку
наступна статтяСтратегічне планування на регіональному рівні: головні висновки