20 вересня на чолі з головою обласної ради Михайлом Загородним делегація Хмельниччини у складі директора Департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації Якова Цуглевича, головного лікаря інформаційно-аналітичного центру Департаменту охорони здоров’я ОДА Олени Юлик, головного лікаря Волочиської центральної районної лікарні Віктора Чубаря та директора Хмельницького відокремленого підрозділу «Центр розвитку місцевого самоврядування» Сергія Яцковського здійснила робочий візит до Херсонської області з метою вивчення досвіду інноваційних методик у сфері охорони здоров’я.
Мова йшла про запровадження на території Херсонської області першої в Україні пілотної обласної програми «Електронна медицина», що діє за підтримки Програми «U-LEAD» з Європи та докорінно змінює існуючу організацію охорони здоров’я. За допомогою електронних карток, що будуть як у лікарів, так і у пацієнтів, будь-яка людина зможе, не виходячи з дому, викликати швидку допомогу, проконсультуватися чи записатися на прийом до лікаря, який матиме доступ до електронної історії хвороби кожного пацієнта.
Програму «Електронна медицина» презентував хмельницькій делегації директор Департаменту охорони здоров’я Херсонської облдержадміністрації Віктор Короленко, який зазначив, що запроваджуючи дану програму, перш за все, посадовці керувалися чотирма основними принципами – це якість, доступність, системність і неперервність для мешканців не тільки міст, а й усіх сіл та селищ Херсонщини.
Делегація ознайомилася з механізмами запровадження «Електронної медицини» на Херсонщині, адже дана програма планується бути прийнятою Міністерством охорони здоров’я України не пізніше 2020 року для всіх областей.
Керівник Департаменту охорони здоров’я Віктор Короленко розповів учасникам зустрічі про поетапний перехід системи охорони здоров’я в області в електронний вигляд адміністрування.
Він підкреслив, що, незважаючи на низьку щільність населення (34 мешканці на 1 км кв.) та велику відстань між населеними пунктами, область забезпечено абсолютним покриттям станцій екстреної медичної допомоги й наявними каретами «Швидкої допомоги».
«Система єдина з диспетчерською, розташованою в «Обласному територіальному центрі екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» у Херсоні. Всі виклики, розмови, виїзди машин екстреної допомоги фіксуються і відслідковуються у режимі онлайн», – пояснив Віктор Короленко та додав, що дана система вже успішно працює на території районів області та в об’єднаних територіальних громадах.
Також наразі на Херсонщині активно триває робота з переходу на «Електронну медицину» всіх медичних закладів – запроваджується можливість мешканців записуватися на прийом до лікаря у режимі онлайн, завдяки особистій електронній картці лікар зможе попередньо знайомитися з медичною історією людини, надавати подальші рекомендації та виписувати рецепти. Зручнішим стане і придбання призначених ліків і контроль за їх наявністю в аптеках завдяки діючій державній програмі «Доступні ліки», яка також є частиною обласної програми «Електронна медицина».
Як сказав Віктор Короленко, вже до реєстрів для формування електронних медичних карток внесено 1 мільйон 100 тисяч мешканців області. Прийнята програма передбачає фінансування у розмірі 76 мільйонів гривень і варто зазначити, що діятиме вона на основі солідарного фінансування – частина витрат покривається за рахунок обласного бюджету, а решту забезпечують місцеві, як зацікавлена сторона у процесі забезпечення власних мешканців медичними послугами.
За словами посадовця, на сьогодні триває закупівля технічного оснащення для всіх медичних закладів області і розпочато навчання медичних працівників первинної ланки. У разі успішного проведення даного етапу роботи, вже у листопаді поточного року буде запущено основний сервер, який підтримуватиме роботу всієї системи з 4-ьох рівневим ступенем захисту персональних даних кожного громадянина і програма повноцінно розпочне працювати на території усієї області.
На завершення зустрічі голова Хмельницької обласної ради Михайло Загородний підсумував: «Досвід Херсонщини дійсно унікальний для всієї України і я впевнений, що за консультативною допомогою з цього питання завітають на Херсонщину представники ще з багатьох областей. Запровадження програми «Електронна медицина» досить своєчасне з огляду на процес децентралізації в країні. Адже об’єднання громад та передача повноважень на місця, в першу чергу, означають наближення послуг для людей і медицина тут відіграє одне з найважливіших значень».