
Цьогоріч Хмельницька обласна організація Національної спілки письменників України відзначила 45-річчя з часу заснування. У березні 1980 року з ініціативи тодішнього голови Спілки письменників України Павла Загребельного на теренах Хмельниччини було створено письменницьку організацію, яка до цього входила до складу Вінницької обласної організації СПУ.
Керівниками організації у різні роки були Броніслав Грищук, Микола Федунець, Ростислав Балема, Василь Горбатюк. Від 2017 року письменницький осередок очолює Петро Маліш.
Майже щороку організація поповнюється новими членами. Станом на 1 січня 2025 року їх нараховується 47. Це поети, прозаїки, драматурги, які розвивають та популяризують українське художнє, документальне, публіцистичне слово. На жаль, вісімнадцятеро відійшли у засвіти. Четверо літераторів сьогодні стоять на захисті нашої держави – це Юрій Сорока, Артур Закордонець, Ростислав Балема та Михайло Цимбалюк.
Урочисті заходи з нагоди ювілейної дати Хмельницької обласної організації НСПУ відбулися у Хмельницькому обласному літературному музеї. На захід завітали секретар Національної спілки письменників України Віктор Мельник, колеги з Вінницької обласної та міської організацій НСПУ, представники Хмельницької обласної та міської рад.
Від імені керівництва, депутатів обласної ради та від себе особисто творців художнього слова з 45-ю річницею з часу створення обласної письменницької організації привітала заступник керівника виконавчого апарату обласної ради Тетяна Зеленко. Вона подякувала письменникам за подвижницьку роботу та побажала їм творчого неспокою.
«Cьогодні ми вшановуємо тих, хто стояв біля витоків письменницької осередку нашого краю, і тих, хто сьогодні примножує літературні надбання Хмельниччини. Вам, письменникам, випала відповідальна та почесна місія – формувати духовність, почуття національної гідності, звеличувати красу нашого краю в поезії та прозі, – сказала Тетяна Іванівна. – Ваш самовідданий внесок у справу збагачення мистецьких надбань Хмельниччини, у збереження культурної спадщини дарує людям радість спілкування зі світом краси».
На жаль, у нинішніх умовах будь-яка мистецька діяльність сприймається через призму війни – навіть якщо не стосується її напряму. Деякі проєкти «з мирного життя» втратили актуальність і потребують переосмислення. Бо війна – це завжди руйнування, знищення, смерть. А література, мистецтво – це творчість, це – життя.
Чимало українських письменників взяли в руки зброю, щоб захищати Україну від ворожої навали. Інші роблять усе можливе, щоб допомогти Збройним силам, збирають кошти на автівки, допомагають евакуйовувати людей з гарячих точок, підтримують переселенців.
«Сьогодні вже не може виникати питання, чи є під час війни місце культурі та творчості. Адже ця війна і є боротьбою за нашу культуру, за українську самобутність. Сьогодні в Україні позиція письменницької спільноти є одними із вирішальних чинників національного відродження й об’єднання навколо спільних цінностей. Хмельниччина славиться своїми багатогранними письменницькими талантами, які завжди сповнені яскравим колоритом та невичерпною енергією. Ми пишаємося вами, бо ви робите світ кращим, а життя більш змістовним та емоційно наповненим. Усі ваші здобутки – це справжня гордість нашої області», – резюмувала посадовець.
Тетяна Іванівна зазначила, що обласна рада завжди сприяє діяльності та реалізації цікавих ініціатив творчих спілок. Навіть в умовах повномасштабної війни увага до творчої інтелігенції не стала меншою. Зокрема, щорічно присуджується обласна літературна премія імені Миколи Федунця за кращу поетичну збірку. Від 2014 року лауреатами премії за кращу поетичну збірку стали десять поетів.
Посадовець подякувала представникам письменницької спільноти за їхню багатогранну, змістовну й неповторну роботу та подальше збагачення духовної спадщини рідної Хмельниччини, долаючи всі виклики часу та наближаючи нашу Перемогу.
За активну творчу діяльність, просвітницьку та виховну роботу серед молоді Хмельниччини, високу професійну майстерність, популяризацію українського художнього слова, участь у культурних заходах міста й області та з нагоди 45-річчя з часу створення Хмельницької обласної організації Національної спілки письменників України Тетяна Зеленко вручила спілчанам Ростиславу Балемі, Петру Малішу, Анатолію Ненцінському, Миколі Руцькому та Олені Іськовій-Миклащук Подяки обласної ради та цінні подарунки.












