21 лютого голова обласної ради Михайло Загородний провів зустріч з представниками місії Європейського Союзу Єнсом Пітером Крістенсеном, Вольфгангом Георг Веддеркопфом та Філіппом Боттерном. Експерти місії ЄС вивчають вплив Програми «U-LEAD з Європою» на об’єднані територіальні громади Хмельниччини. Основна мета діалогу – визначити чи відповідають завдання і цілі Програми запитам та потребам об’єднаних громад, і у якому форматі необхідна допомога Україні та громадам в подальшому.
Експерти місії ЄС досліджують вплив Програми «U-LEAD з Європою» на зміни, що відбуваються в українському суспільстві, зокрема, вклад Програми у становлення та розвиток об’єднаних територіальних громад, створення можливостей для посилення їх спроможності та економічного процвітання.
Тому в рамках шестиденного візиту на Хмельниччину до 26 лютого вони планують відвідати кілька об’єднаних територіальних громад, зокрема, Чемерівці, Полонне та Славуту, поспілкуватись з колективом Хмельницького Центру розвитку місцевого самоврядування, створеного за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону, а також зустрітися з представниками офіційних установ області та громадських організацій.
У ході розмови Михайло Загородний розповів про хід процесу децентралізації в області.
“Ми одними з перших стартували в 2015 році і в перший рік реформи на Хмельниччині було створено 22 об’єднані територіальні громади, – наголосив керманич області. – На сьогодні ми маємо уже 45 ОТГ, і впевнено тримаємось в п’ятірці лідерів у впровадженні реформи”.
Михайло Загородний впевнений, що позитивні зміни, які відбулись в перших об’єднаних громадах, стали своєрідним поштовхом до об’єднання для інших сіл та селищ області. Адже ті перші громади отримали найбільш потужне фінансування та підтримку ДФРР, тому мали змогу розвиватись і уже власним прикладом надалі надихати інші громади.
“В перші роки реформи Хмельниччина мало не щотижня приймала делегації інших областей, аби поділитись своїм досвідом успішного впровадження реформи”, – розповів голова обласної ради.
Втім, як зазначає Михайло Загородний, ключову роль в процесі децентралізації відіграли Програма «U-LEAD з Європою». Адже саме фахівці програми – це молоді фахові амбітні люди, які знаходяться поза політикою, та якісно, професійно виконують свою роботу.
“Саме вони стали тою рушійною силою, яка посилила успіхи в об’єднаних громадах, – вважає Михайло Васильович. – Особливо це стало відчутно в сільських громадах, де присутній так званий “кадровий голод”, дефіцит управлінських спеціалістів та активних свідомих громадян, які вестимуть людей вперед. Тому навчальні візити, освітні поїздки за кордон, участь у тренінгах представників громад, підвищення кваліфікації працівників місцевого самоврядування громад, та інші проекти, які були реалізовані в рамках Програми «U-LEAD з Європою», стали суттєвою допомогою для Хмельниччини”.
Михайло Загородний переконаний, що відкриття в громадах Центрів надання адміністративних послуг, створених за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» вплинули на підвищення довіри та підтримку реформи серед населення.
“Зараз на Хмельниччині децентралізація – це Програма «U-LEAD з Європою». Тобто, люди ототожнюють ці поняття, між ними можна поставити знак рівності”, – підсумовує керманич області.
Після годинного спілкування експертів місії ЄС з головою обласної ради, до діалогу приєднався і голова облдержадміністрації Вадим Лозовий, який теж подякував представникам місії за допомогу у впровадженні реформи децентралізації в Хмельницькій області.