Саме в цей день у 2005 році Міжнародним союзом протиракового контролю (UICC) було запропоновано відзначати Всесвітній день боротьби з раком. Метою цього міжнародного заходу є привернення уваги громадськості до даної проблеми та підвищення обізнаності про рак, як одного з найнебезпечніших захворювань сучасної цивілізації.
За рівнем захворюваності та смертності у світі онкопатологія займає друге місце, поступаючись лише хворобам серцево-судинної системи.
В Україні ця проблема надзвичайно актуальна: в середньому щогодини від раку помирає 10 людей, а кожен 50-й українець страждає від онкозахворювання. Ризик захворіти на рак протягом життя в нашій країні має кожен 3-4-й чоловік і кожна 5-6-та жінка.
Щорічно в Україні реєструється близько 148-150 тисяч первинних хворих на рак.
У Хмельницькій області, як і в Україні , питома вага причин смертності від онкологічних захворювань надзвичайно висока. Щорічно в області з причин онкопатології помирає близько 2,5 тисяч осіб. За рівнем смертності область входить до десяти територій з найвищими рівнями смертності від онкопатології.
Факторів, які викликають рак, є декілька. Тобто причина хвороби – багатоскладова. Рак не виникає на “здоровому” місці, йому завжди передує фонове захворювання.
До основних факторів, які впливають на виникнення раку, належать:
– неправильне харчування;
– надмірна вага, малорухомий спосіб життя;
– паління, зловживання алкоголем та наркотичними речовинами;
– іонізуюче випромінювання, сонячна радіація, промислові викиди, професійні шкідливості;
– спадковість;
– віруси;
– ослаблення імунітету.
Тому онкологи, аби зменшити ймовірність захворіти на рак і потрапити на лікування в онкологічну лікарню, радять:
– кинути палити (навіть кальяни і вайпери);
– правильно харчуватися (підтримання здорової маси тіла);
– вживати велику кількість овочів та фруктів;
– вживати достатню кількість води, щоб уникати зневоднення організму;
– підтримка фізичної активності;
– зменшити вживання алкоголю або відмовитися від нього повністю;
– зменшити час перебування на сонці, користуватися сонцезахисними кремами;
– навчитися слухати власне тіло, уникати стресів, висипатися;
– проходити щорічні медичні профогляди.
На Хмельниччині функціонує єдиний в області спеціалізований онкологічний заклад третинного рівня надання медичної допомоги – КНП “Хмельницький обласний протипухлинний центр” Хмельницької обласної ради (раніше – Обласний онкологічний диспансер). Протипухлинний центр є головним консультативним, лікувальним та організаційно – методичним центром області з надання допомоги пацієнтам на пухлинну та передпухлинну патологію.
У поліклінічному відділенні обласного протипухлинного центру щороку обстежують та надають консультативну допомогу більш ніж 60 тисячам пацієнтів, виконують до 3 тисяч амбулаторних операцій.
У центрі функціонує шість клінічних спеціалізованих відділень, що надають стаціонарну допомогу. Крім того, розгорнуто відділення реанімації та інтенсивної терапії.
КНП “Хмельницький обласний протипухлинний центр” Хмельницької обласної ради – це сучасний спеціалізований заклад, в якому є всі можливості для проведення лікування онкологічних пацієнтів на сучасному рівні із застосуванням високоефективних схем лікування з використанням хірургічного, хіміотерапевтичного, променевого, гормонального лікування та їх поєднання згідно світових стандартів.
Протипухлинний центр забезпечений сучасною лікувально-діагностичною апаратурою, що дозволяє ефективно впроваджувати нові методики в діагностиці та лікуванні хворих. За останні роки придбано мамограф, ендоскопічну стійку з гастроскопом та колоноскопом, лабораторне обладнання, поновлено обладнання операційного блоку та хірургічний інструментарій. За сприяння фінансового ресурсу обласного бюджету та власних коштів протипухлинного центру рік тому було придбано сучасний лінійний прискорювач для променевого лікування онкологічних захворювань. Із запуском у роботу лінійного прискорювача значно покращився рівень та якість роботи протипухлинного центру.
Напередодні Всесвітнього дня боротьби з онкологічними захворюваннями з метою профілактики та запобігання онкологічних захворювань медичний огляд у протипухлинному центрі пройшли й працівники виконавчого апарату обласної ради. Голова обласної ради Віолета Лабазюк подякувала медпрацівникам комунального закладу за їх кваліфіковану турботу про здоров’я людей.
Пам’ятаймо, що рак – це не вирок! Це хвороба, з якою потрібно боротися і перемагати!