Селище Стара Синява з’явилося у першій половині XVI століття. Воно розташоване за 65 км від Хмельницького на річці Іква.
Одна з небагатьох старовинних споруд Старої Синяви, що збереглася до наших днів, – корпус центральної районної лікарні. Будівлю звели ще в XIX столітті за ініціативи княгині Анни Цецілії Радзивілової. Навколо посадили великий парк. Донедавна тут розташовувалося пологове відділення.
Поблизу зі Старою Синявою – село Заставці, відділене від селища лише рікою Іква. Тут можна побачити муровану церкву Різдва Богородиці, збудовану у XIX столітті на місці дерев’яної каплички. Сьогодні церква – пам’ятка архітектури місцевого значення.
Поруч з храмом у селі Заставці – джерело, яке існувало тут ще до спорудження церкви. Заставецьке джерело-криниця завжди славилося смачною водою.
На північній околиці Старої Синяви – водосховище “Христосово”. Водойму тут не спускали більше 20 років. Її максимальна глибина – понад 4 метри. Водосховище популярне серед любителів риболовлі та купання.
За 8 км від Старої Синяви – село Олексіївка, на околиці якого – курган козацької слави. Саме тут на місці колишнього села Пилявці у 1648 році відбулася славнозвісна Пилявецька битва. Тоді козацька армія на чолі з Богданом Хмельницьким здобула перемогу над військами Речі Посполитої. Курган заввишки 7 метрів насипали в 1990 році. Згодом це місце ушляхетнили та влаштовували тут масштабні святкування річниць Пилявецької битви.
Люди переконані, що це історичне місце має сильну енергетику, сюди варто приїжджати, аби відчути неймовірний заряд енергії, приплив думок та емоцій, що допомагає прийняттю важливих рішень.
В Олексіївці знаходиться й могила соратника Богдана Хмельницького – уманського полковника Івана Ганжі, а також церква Успіння, збудована наприкінці XIX століття.
Фото: з мережі Інтернет