9 грудня в Києві відбулися Загальні збори (Конференція) уповноважених представників органів місцевого самоврядування – членів Асоціації міст України. Відкрив Збори Голова Асоціації міст України Київський міський голова Віталій Кличко. Він привітав учасників, та, зокрема, зазначив, що в залі присутні 280 делегатів – представників громад-членів АМУ. Далі він повідомив, що сьогодні в АМУ 575 членів, протягом 2016 року до Асоціації міст України вступило 16 нових членів, серед яких 5 новостворених об’єднаних територіальних громад.
Представник Адміністрації Президента України В.Курінний виголосив привітання від Президента України П.Порошенка, в якому сказано, що за два роки реформи кількість об”єднаних громад подвоїлася. З метою сприяння децентралізаційній реформі Президент видав Указ «Про першочергові заходи з розвитку місцевого самоврядування в Україні на 2017 рік», який Документ визначає одним із пріоритетів розвитку держави на 2017 рік підвищення правової, організаційної та фінансової спроможності місцевого самоврядування в Україні та покликаний вивести у наступному році процес добровільного об’єднання територіальних громад на завершальний етап (читати більше).
Вітання від Голови Верховної Ради України зачитав Голова парламентського Комітету з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування Сергій Власенко.
До голів громад звернувся Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман.
Глава Уряду перш за все зазначив, що він вдесяте вже бере участь у Загальних Зборах АМУ, починаючи з 2006 року. Цього року символічно, що це відбувається у рік 25-річчя незалежності.
Починаючи з 2014 року, після революції Гідності, Уряд постійно спілкується з місцевим самоврядуванням та асоціаціями, зокрема й Аоціацією міст України. Реформа з децентралізації, яка нині реалізується, тримається на трьох китах: повноваження, фінансові ресурси та відповідальність. Громади демонструють успіхи в процесі реформи, хоча вона непроста. Тенденції до зростання місцевих бюджетів підтверджують це. “Місцеві бюджети відповідно, якщо порівнювати 2015 і 2016 роки, зросли на понад 60%, на 44 млрд грн. Ми маємо сьогодні за 11 місяців 104,1% виконання місцевих бюджетів, які були затверджені і заплановані місцевими радами. Це означає, що ми маємо постійну тенденцію зростання. І на 2017 рік ми бачимо сьогодні зростання на рівні 25% по місцевим бюджетам”, – зазначив він. – А в житті це – шкільні автобуси, відкриття опорних шкіл, відремонтовані дороги, ФАПи та інше. Слід розуміти, що успіхи об’єднаних громад – це успіхи людей, які в них живуть”.
Гройсман зауважив, що лідером запровадження реформи місцевого самоврядування є Тернопіль. “У Тернополі, Тернопільській області створено 26 об’єднаних територіальних громад. 10 буде створено ще в результаті виборів 11 та 18 грудня. Це є справді лідери. І що вони мають сьогодні. Бюджети об’єднаних територіальних громад Тернопільської області тільки від об’єднання по власним доходам збільшилися у три рази. Якщо говорити про цільову підтримку, то це дев’ять разів”, – сказав він.
Тепер, за словами Гройсмана, територіальні громади мають навчитися ефективно використовувати ці гроші. При цьому Гройсман нагадав, що у 2017 році на децентралізацію з державного бюджету планується спрямувати 9 млрд грн. Ці кошти будуть додатковими до тих, які вже є на місцях.
Володимир Гройман підкреслив, що сьогодні Уряд є партнером місцевого самоврядування, громад та асоціації, яка представляє їх інтереси. Також Глава Уряду наголосив, що Уряд і надалі готовий працювати в діалозі .
Далі перед міськими головами виступив Голова Комітету Верховної Ради з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування Сергій Власенко: «Роботу місцевого самоврядування не бачать, але завжди відчувають. Коли все працює – то питань немає. І хай так буде надалі». Він зупинився на питанні прийняття Закону про службу в органах місцевого самоврядування та вказав, що відповідний законопроект передбачає впровадження низки положень Європейської хартії місцевого самоврядування, забезпечує самостійність органів місцевого самоврядування при визначенні умов оплати праці службовців та виборних посадових осіб, унеможливлює втручання виконавчої гілки державної влади у регулювання відносин у сфері служби в органах місцевого самоврядування. Голова парламентського Комітету повідомив, що документ погоджений Комітетом і готовий до прийняття у другому читання та в цілому. Сергій Власенко висловив упевненість, що документ, підготовлений Комітетом, готовий до прийняття у другому читанні та в цілому і буде схвалений Парламентом України. Очільник Комітету переконаний, що його прийняття відбудеться найближчим часом, оскільки опрацювання законопроекту проходило за активної участі Асоціації міст України, яка визнала реалізацію його положень важливим рушієм децентралізації та посилення спроможності місцевого самоврядування.
Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко звернувся до учасників Зборів, міських голів, щодо необхідності посилення роботи з народними депутатами від регіонів щодо підтримки прийняття парламентом законодавчих ініціатив, спрямованих на подальше впровадження децентралізації та секторальних реформ. Також Віце-прем’єр повідомив, що Уряд готує рішення щодо монетизації пільг, зокрема, пільгових перевезень та закликав Асоціацію міст України підтримати Уряд у його діях щодо реалізації децентралізаційних реформ.
Геннадій Зубко зупинився на питанні фінансового забезпечення територіальних громад у 2017 році: “Дуже багато питань, які пропонувалися Асоціацією міст України, закладені вже в бюджеті наступного року. Напередодні прийняття бюджету 2017 року ми, як уряд, закликали додатково підтримати ті законопроекти, які важливі сьогодні і по децентралізації, і по підсиленню місцевого самоврядування, і по напрямку енергоефективності. Тому що закон про комерційний облік, закон про житлово-комунальний простір, закон про енергоефективність будівель – це ті речі, які дозволяють модернізувати не тільки житловий сектор, а і повну інфраструктуру міста”, – сказав Зубко.
За його словами, Асоціація міст України формує зворотній зв’язок не тільки з місцевим самоврядуванням, а з головами об’єднаних територіальних громад. “Сьогодні будь-яке рішення уряду без Асоціації міст не погоджується, якщо це стосується місцевого самоврядування”, – додав Віце-прем’єр-міністр України.
Відповідно до порядку денного, Збори прийняли рішення про затвердження Звіту про роботу Правління та Виконавчої дирекції Асоціації міст України (ознайомитися з проектом Звіту), Фінансово-господарського звіту за 2016 рік, схвалення Бюджету АМУ на 2017 рік.