Система позашкільної освіти в області потребує поліпшення. Адже на сьогодні лише менш ніж в половини територіальних громад області функціонують заклади позашкільної освіти. А позашкілля є однією з складових ефективності освітнього процесу.
Стан функціонування системи позашкільної освіти сьогодні обговорили члени колегії облдержадміністрації під час розширеного засідання, яке відбулось у відеорежимі. Участь у засіданні взяла і голова обласної ради Віолета Лабазюк.
На сьогодні в області функціонує 67 закладів позашкільної освіти, з них: 24 – дитячо-юнацькі спортивні школи, підпорядковані місцевим органам управління освітою; 38 – комплексні/профільні будинки творчості учнівської молоді, станції туристів, техніків, юннатів та інші; 4 – обласні центри позашкільної освіти; 1 – державний центр естетичного виховання учнівської молоді.
У даних закладах займається 45814 дітей, що становить 35% від загальної кількості дітей віком від 6 до 17 років. І, на жаль, щороку відбувається зменшення контингенту вихованців. У цьому є і цілком об’єктивні причини. Адже існує широка мережа закладів приватної форми власності, які також надають подібні послуги.
Водночас, у зв’язку із процесами децентралізації, формуванням територіальних громад продовжується оптимізація мережі закладів шляхом злиття, об’єднання невеликих профільних центрів. На сьогодні лише 28 із 60 територіальних громад мають заклади позашкільної освіти. В інших керівники намагаються вийти із ситуації, створивши при школах гуртки за різними напрямками. Однак це не забезпечує у повному обсязі конституційного права дитини на здобуття позашкільної освіти.
Розвиток системи позашкільної освіти потребує достатніх фінансових та матеріальних ресурсів. Ще однією з проблем, яка впливає на стан функціонування таких закладів, є недостатній соціальний статус працівника позашкілля та відсутність сучасних стимулів для заохочення молодих педагогів, брак кадрів для гуртків, нерівномірний доступ до позашкільної освіти для вихованців міст та сільської місцевості.
Тому керівники територіальних громад безпосередньо на місцях мають вживати заходів щодо недопущення ліквідації та припинення діяльності закладів позашкільної освіти. Створення нових сучасних гуртків на базі закладів загальної середньої та позашкільної освіти дозволить збільшити охоплення дітей позашкільною освітою. І, звичайно ж, для ефективного вирішення даних питань при формування місцевих бюджетів обов’язково потрібно передбачити на забезпечення функціонування закладів позашкільної освіти, забезпечення їх новітнім та сучасним обладнанням, у тому числі для дітей з особливими освітніми потребами.