Саме такий лейтмотив триденного Всеукраїнського семінару-тренінгу «Ефективне управління освітою в рамках реалізації шведсько-українського проекту «Підтримка децентралізації в Україні», в якому беруть участь керівники та представники Департаментів освіти і науки обласних державних адміністрацій зі всієї держави.
В обговоренні питання про пріоритетність освіти в громадах та ефективну співпрацю на рівні регіону взяв участь голова обласної ради Михайло Загородний, тимчасово виконуючий обовязки заступника голови облдержадміністрації Валерій Олійник, директор Департаменту освіти й науки ОДА Олег Фасоля, представники комунального закладу облради – Хмельницького обласного центру науково-технічної творчості учнівської молоді, на базі якого проходить даний захід.
Як зазначив очільник облради, основне завдання освітньої реформи сьогодні – це надання якісної освіти в умовах децентралізації.
«Хмельниччина, утворивши у 2015 році перших 22 об’єднані територіальні громади, отримала 216 млн. грн державної субвенції на розвиток територій. Децентралізація – це не лише передача повноважень на місця, а й передача відповідальності за здійснення управлінських рішень. Громади, спрямовуючи фінансовий ресурс на першочергові завдання ОТГ, зобов’язані скеровувати кошти на власні комунальні перспективні освітні заклади. Оскільки головне завдання сьогодні – надання якісної освіти», – сказав Михайло Васильович.
Бюджетна децентралізація та підвищення фінансової самостійності об’єднаних територіальних громад, за словами посадовця, лише сприяють піднесенню їх відповідальності за якість утримання закладів освіти, що відносяться до їх власності та рівня розвитку мережі цих закладів.
На даному етапі зростає роль й значення обласної ради щодо управління закладами обласної комунальної власності, до якої, зокрема, належать і певні заклади освіти: школи-інтернати, обласні позашкільні заклади, частково – професійно-технічні та вищі навчальні заклади. Щодо шкіл-інтернатів та позашкільних закладів обласного підпорядкування, то в області, наголосив керманич обласної ради, склалася чітко розмежована система управління ними з боку облради та Департаменту освіти і науки ОДА, тому жодних непорозумінь у цій сфері немає.
Загалом програма тренінгу включає теоретичні та практичні заняття, які дозволять його учасникам отримати знання та практичні навички для подальшого навчання представників громад у сфері ефективного управління освітою.
У рамках семінару представники регіонів побувають у місті Дунаївці, де міський голова Веліна Заяць ознайомить з організацією роботи в ОТГ Методичного центру розвитку освіти.