26 січня голова обласної ради Віолета Лабазюк спільно зі своїм заступником Тетяною Зеленко та представниками управління з питань спільної власності територіальних громад виконавчого апарату облради здійснила робочий візит до закладів галузі охорони здоров´я, управління якими здійснює обласна рада – комунальних некомерційних підприємств «Хмельницька обласна лікарня», «Хмельницький обласний патологоанатомічний центр» та «Хмельницький обласний центр служби крові» та Хмельницького обласного бюро судово-медичної експертизи.
Під час відвідин Віолета Лабазюк ознайомилися з роботою закладів охорони здоров’я, організацією надання первинної та вторинної медичної допомоги, станом забезпечення медичних закладів необхідними лікарськими засобами та матеріально-технічним оснащенням.
«Значний фінансовий ресурс обласного бюджету депутатським корпусом обласної ради першочергово направляється на галузь охорони здоров’я, й, зокрема, на підтримку медичних закладів, управління якими здійснює обласна рада. Адже одним із пріоритетних напрямків роботи депутатів обласної ради восьмого скликання є спрямування фінансового ресурсу на покращення матеріально-технічної бази медичних закладів з метою організації надання якісної, сучасної, доступної, ефективної та своєчасної медичної допомоги. Водночас, приділяється увага створенню належних умов праці працівникам закладів охорони здоров´я та наданню якісних послуг мешканцям області», – акцентує Віолета Лабазюк.
Перший заклад, з матеріально-технічною базою якого ознайомилася голова обласної ради, – КНП «Хмельницький обласний центр служби крові». За словами директора Центру Володимир Левицького, головне завдання закладу – отримання або забір крові, підбір та обстеження донорів, збереження та своєчасне забезпечення закладів охорони здоров’я компонентами крові.
У 2021 році у Центрі 12265 донорів надали 5921,8 л крові. Фахівцями Центру вироблено 2752,2 л плазми, перероблено 5739,6 л крові. При цьому дотримання вимог безпеки донорської крові – від моменту реєстрації донора до здійснення трансфузії реципієнту – на сучасному рівні є основним пріоритетом у діяльності закладу.
Фінансується обласний центр служби крові з обласного бюджету. Як зазначив директор Володимир Левицький, технічний стан приміщень основного корпусу Центру та допоміжних будівель вимагає реконструкції корпусів та проведення капітального ремонту у виробничих приміщеннях закладу, заміни вікон та дверних блоків на енергозберігаючі, реконструкції системи енергопостачання, а також покращення умов перебування донорів та праці фахівців служби.
За словами Володимир Левицького, удосконалення технологічного оснащення і забезпечення КНП «Хмельницький обласний центр служби крові» новим уніфікованим обладнанням та устаткуванням покращить перспективу якісного виробництва компонентів донорської крові і відповідності їх стандартам належної виробничої практики.
Предметом діяльності комунального некомерційного підприємства «Хмельницький обласний патологоанатомічний центр», який відвідала Віолета Лабазюк, є проведення розтинів померлих в лікувальних закладах третинного рівня та лікувальних закладів м. Хмельницький; дослідження операційного та біопсійного матеріалу з усіх лікувальних закладів м. Хмельницького та гістологічне дослідження секційного, біопсійного матеріалу з 17 центральних районних лікарень; надання організаційно-методичної та консультативної допомоги патанатомічного бюро України та відділенням ЛПЗ області; розробка рекомендацій про напрямки та форми роботи патанатомічної служби ЛПЗ області; вивчення потреб патанатомічної служби області у кадрах, обладнанні, хімічних реактивах; контроль за систематичним підвищенням кваліфікації лікарів – патанатологоанатомів на профільних кафедрах та на базі ХОПЦ; статистична обробка секційного та біопсійного матеріалів; апробація і впровадження нової апаратури, передових технологій та методів сучасних морфологічних досліджень; контроль за якістю діагностики та лікування в ЛПЗ шляхом уточнення причин смерті та аналізу якості надання медичної допомоги разом з лікуючим лікарем на підставі співставлення клінічних та патоморфологічних даних та діагнозів з наступним обговоренням результатів в лікарських колективах ЛПЗ на клініко-анатомічних конференціях.
За словами директора Лілії Синчишеної, кількість працюючих, які затверджені штатним розписом 80 шт.од. З 42 лікарських ставок, згідно зі штатним розписом, наявні лише 22 фізичні особи, та 16 лаборантів (за штатом 53 посади). У результаті такого кадрового дефіциту існує проблема затримки дослідження операційного та біопсійного матеріалів, оформлення протоколів розтинів.
Як зазначила Лілія Синчишена, матеріально-технічне забезпечення Центру останні роки значно покращилось, однак залишається ціла низка проблем, на вирішення яких потрібен необхідний фінансовий ресурс обласного бюджету. Це, зокрема, гостра необхідність проведення капітального ремонту приміщень, спорудження ефективної вентиляційної системи та гідроізоляції у підвальному приміщенні.
Варто зазначити, що за останні три роки для Центру придбано 3 мікроскопи, 3 мікротоми, 5 гідравлічних патологоанатомічних візків та 3 комп’ютера, разом з тим, є потреба у закупівлі необхідного обладнання. Рішенням балансової комісії обласної ради та Департаменту охорони здоров’я обласної адміністрації доручено передбачити виділення коштів Центру на придбання лінійного автостейнера для автоматичного пофарбування скелець в сумі 310 тис. гривень.
Ще однією, чи не найвагомішою, є проблема фінансування придбання реактивів, враховуючи їх зростання в ціні, а фінансування на даний вид витрат залишається у попередніх межах. Крім того, в умовах реформи передбачається значне збільшення кількості операційного та біопсійного матеріалу.
У 2021 році в КНП «ХОПЦ» поступило понад 2 тисячі тіл померлих, з них майже 900 осіб – померлі хворі від коронавірусної хвороби COVID-19, проведено близько сотні розтинів тіл осіб, померлих від коронавірусної хвороби COVID-19.
На функціонування Хмельницького обласного патологоанатомічного центру у 2021 році було спрямовано 10631,5 тис.грн з обласного бюджету, які було направлено на оплату праці працівників, комунальних послуг та закупівлю медикаментів.
Сьогодні у складі Хмельницького обласного патологоанатомічного центру функціонує збалансована та обґрунтована (згідно нормативно-правової бази та поставлених завдань) кількість відділень – відділення загальної патології, відділення інфекційної патології, відділення дитячої патології, відділення гістологічних досліджень та організаційно-консультативне відділення з архівом. Реорганізація закладу з об’єднанням відділень призведе до значного скорочення кадрів та дестабілізації роботи за напрямками, оскільки навіть в відділенні гістології є певна фрагментація за напрямками, більш вузька спеціалізація кожного з патологів, адже усю патологічну анатомію знати немислимо.
Хмельницьке обласне бюро судово-медичної експертизи. Як поінформувала голову обласної ради директор бюро Наталія Козицька, у закладі проводяться судово-медичні експертизи з метою дослідження на підставі спеціальних знань матеріальних об’єктів, що містять інформацію про обставини справи, яка перебуває в провадженні органів дізнання, слідчого, прокурора чи суду.
Проводяться експертизи: трупів, потерпілих, звинувачених та інших осіб, експертизи за матеріалами справи, речових доказів з місця події. Експертизи проводяться лише за постановою працівників правоохоронних органів, суду, ухвалою суду.
У закладі затверджені бюджетом видатки загального фонду на 2021 рік – 28972,0тис.грн, які спрямовувалися на оплату праці, комунальних послуг, придбання медикаментів та перев´язувальних матеріалів.
Хмельницьке обласне бюро судово-медичної експертизи за 2021 рік придбало: медичних товарів на 733,2 тис. грн та господарських товарів на 431,0 тис. гривень.
По штатному розпису затверджено 169 штатних одиниць, кількість працюючих 102 особи, і 6 осіб – зовнішні сумісники.
Аналіз проведених експертиз у 2021 році: судово-медичні експертизи трупів – 2408, судово-медичні експертизи потерпілих, звинувачених та інших осіб – 4252, комісійні судово-медичні експертизи – 149, лабораторні дослідження речових доказів – 6352, всього – 13161.
Ознайомилася голова обласної ради і з діяльністю та матеріально-технічною базою клініко-діагностичної лабораторії Хмельницької обласної лікарні. За словами завідувача лабораторії Людмили Шевчишиної, спеціалісти лабораторії щоденно здійснюють близько 7 тисяч лабораторних досліджень, а у рік кількість досліджень сягає 1,5 мільйона.
Лабораторна служба лікарні оснащена сучасним обладнанням: біохімічними автоматичними аналізаторами, гематологічними аналізаторами, автоматичними гемокоагулометрами, аналізатором білкових фракцій, автоматичним аналізатором для визначення глікозильованого гемоглобіну, аналізаторами глюкози, ІФА-аналізаторами, хемілюмінесцентним автоматичним аналізатором для проведення біохімічного скринінгу вагітних, тромбоеластографом, аналізаторами газів крові, автоматичним бактеріологічним аналізатором та іншим.
Потужність служби дає можливість вести цілодобовий лабораторний моніторинг пацієнтів, які перебувають на стаціонарному лікуванні в лікарні. Крім того, клініко-діагностична лабораторія виконує ряд складних досліджень (імунограма, агрегація тромбоцитів, електрофорез білкових фракцій, тромбоеластограма, біохімічний скринінг вагітних, вміст газів крові, ідентифікацію мікроорганізмів на автоматичному бактеріологічному аналізаторі), які не виконуються в жодній державній лабораторії області.
Широкий спектр лабораторних досліджень, сучасне технічне оснащення та висококваліфікований персонал лабораторії гарантує високу якість та точність досліджень.
КНП «Хмельницький обласний центр служби крові»
КНП «Хмельницький обласний патологоанатомічний центр»
Хмельницьке обласне бюро судово-медичної експертизи
Клініко-діагностична лабораторія КНП “Хмельницька обласна лікарня”