Цьогоріч Хмельницький інститут соціальних технологій Відкритого міжнародного університету розвитку людини «Україна» відзначає 25-ту річницю від дня створення.
За період діяльності університет «Україна» підготував більше 10 тисяч фахівців різних галузей, зокрема для соціальної сфери, а на сучасному етапі освіту в ХІСТ здобувають близько 1200 осіб, з яких 5 відсотків – це молодь з особливими потребами, 15 відсотків – студенти-військовослужбовці. Заклад став першим вишем на Хмельниччині, який задекларував рівні можливості для людей з особливими освітніми потребами і реалізував їх.
Першим вищим навчальним закладом в державі, який обрав напрям опанування соціальних начальних дисциплін, і створював простір рівного доступу до освіти, став Університет «Україна», заснований у 1998 році в м. Києві, а вже наступного року в Хмельницькому був відкритий його структурний підрозділ. Фундатором та незмінним очільником Хмельницького інституту соціальних технологій є доктор педагогічних наук, професор, «Відмінник освіти України», «Заслужений працівник освіти України» Михайло Чайковський.
З нагоди ювілею вищого навчального закладу відбулися урочисті заходи, на які завітав перший заступник голови обласної ради Володимир Гончарук, представники обласної військової адміністрації, Хмельницької міської ради, педагогічний колектив, студенти, випускники різних років, колишні працівники, військові, духовенство, волонтери та інші поважні гості.
Від імені керівництва та всього депутатського корпусу Володимир Гончарук привітав професорсько-викладацький та студентський колективи інституту соціальних технологій Відкритого міжнародного університету розвитку людини “Україна” з 25-річним ювілеєм та подякував колективу вищого навчального закладу й безпосередньо ректору Михайлу Чайковському за лідерство у тих непростих напрямках здобуття громадянами вищої освіти, як, зокрема, інклюзивне навчання.
“Ваш навчальний заклад тримає лідерські позиції з надання вищої освіти військовослужбовцям, а також перекваліфікації військових, завдяки цьому вони знаходять своє місце у суспільстві. Я вам дякую за цю роботу, яку ви розпочали набагато раніше, ніж ця проблема була актуалізована в українському суспільстві, – зазначив Володимир Володимирович у вітальному слові. – 25 років – це великий проміжок часу, протягом якого університет себе реалізував і зайняв своє місце серед вищих навчальних закладів, саме в підготовці фахівців соціальної сфери. Тому є всі підстави сподіватися, що навчальний заклад і далі йтиме визначальним шляхом розвитку, наполегливо впроваджуватиме сучасні наукові досягнення, новітні технології, формуватиме громадян нової формації, що дозволить йому і в майбутньому примножувати свій авторитет”.
Відповідно до розпорядження голови Хмельницької обласної ради Віолети Олександрівни Лабазюк за вагомий внесок у реалізацію державної політики в галузі освіти, розвиток й популяризацію навчального закладу, підготовку висококваліфікованих фахівців та наукових кадрів, впровадження сучасних методів навчання і виховання молоді та з нагоди 25-річчя заснування Хмельницького інституту соціальних технологій Університету «Україна» Володимир Гончарук нагородив Грамотами і Подяками обласної ради та цінними подарунками окремих працівників.
Нині Хмельницький інститут соціальних технологій дає старт для самореалізації кожного студента за спеціальностями: «Соціальна робота»; «Психологія»; «Терапія та реабілітація»; «Фізична культура і спорт»; «Середня освіта» (біологія та здоров’я людини); «Інформаційна, бібліотечна та архівна справа»; «Право». Серед семи спеціальностей, чотири – це магістерські програми. Такі спеціальності як «Психологія», «Терапія та реабілітація», «Соціальна робота» з початком повномасштабної війни стали найбільш затребуваними.
Навчальний заклад є одним з перших освітніх закладів, який став активним учасником розвитку дистанційного навчання у Хмельницькій області. Свого часу близько 3-х тисяч студентів здобули вищу освіту в 23 локальних центрах дистанційного навчання. Із 2014 року цю форму навчання обрали військовослужбовці, учасники бойових дій, яким створено усі умови для соціально-психологічної реабілітації та розроблено гнучку систему навчання з Інтернет-супроводом та використанням освітньої платформи Moodle. За кілька років інститут надав можливість для здобуття вищої освіти за цивільними спеціальностями близько 400 студентам-військовослужбовцям та членам їх сімей, що є неперевершеним показником серед вишів області. На даний час в інституті навчається 160 учасників бойових дій.
До послуг здобувачів освіти Інформаційно-комп’ютерний центр, Центр соціальної інклюзії, Навчально-реабілітаційний центр, Центр соціальних та психологічних досліджень, кабінет клінічної патоморфології, кабінет анатомії та фізіології, лабораторія фізичної культури і спорту, наповнена актуальною навчальною літературою бібліотека. У процесі створення кабінет медичної біології, завершується облаштування кабінету екології, профілактичної медицини, безпеки життєдіяльності та охорони праці.
Наразі більше тисячі випускників з інвалідністю на рівних умовах отримали вищу освіту за обраним фахом, що є найвищим показником серед вишів регіону. Базою впровадження інклюзії стало створення власної наукової школи. За роки її діяльності реалізовано 10 тем науково-дослідних робіт, захищено 2 докторських та кілька десятків кандидатських дисертацій; впроваджено авторські програми та комплексні методики роботи зі студентам з інвалідністю.
Від початку збройної агресії росії проти України наші студенти і випускники боронять незалежність нашої держави на передовій. На жаль, на сьогодні 19 з них загинули.
ХІСТ фактично започаткував наукові конференції з питань реабілітації військових та ветеранів. А робота з людьми, що мають потребу в спілкуванні, і соціалізація постійно відбувається в процесі навчання.
Святою справою для колективу інституту, як і для кожного українця, є допомога фронту. Навесні 2023 року навчальний заклад виграв громадський проєкт на створення навчально-тренувального центру підготовки пілотів БпЛА. Необхідні знання в цьому центрі отримали вже більше 40 військових. Заклад системно надає волонтерську допомогу військовим підрозділам Хмельниччини, які нині боронять свободу України, зокрема коптерами та іншими технічними засобами спеціального призначення.