Хмельницькому обласному художньому музею – 39!

Комунальний заклад обласної ради Хмельницький обласний художній музей унікальний музейний заклад, який першим із  пострадянських музеїв за часів незалежної України обрав новаторську колекційну концепцію: збирати, зберігати,  досліджувати, експонувати та популяризувати українське сучасне мистецтво XX–XXI ст.

За роки своєї діяльності музейним фахівцям завдяки організації виставок, фестивалів, акцій, симпозіумів, мистецьких резиденцій та планових закупок вдалося сформувати мистецьку колекцію, яка сьогодні об’єктивно є невід’ємною частиною історії українського мистецтва ХХ ст. –XXI ст. Колекція музею є однією з найбільш повних і репрезентативних в Україні (понад 7 тис. творів, створених близько 1 тис. художників).

Як справжній культурний осередок музей живе життям громади і як соціокультурна платформа є відкритим до актуальних запитів суспільства. Доказом цього є життєздатність та затребуваність людьми музею навіть за часів глобальної суспільної кризи, спричиненої російською агресією. Від 24 лютого 2022 року співробітники ХОХМ, убезпечивши колекцію та документацію, не зупинили свою роботу. Вже на початку березня 2022 року в екстремальному режимі запровадили діяльність митецького реабілітаційного проєкту ХОХМ_Арт_хаб для переселенців та хмельничан.

Впродовж двох років творча платформа надихала відвідувачів на творчість в різних напрямах: благодійні акції; творчі майстерні та майстер-класи; кіноперегляди й обговорення; літературні читання; відкриті дискусійні панелі; клуб театрального мистецтва; бесіди про мистецтво та історію; наукові семінари співробітників ХОХМ та музейників України; музичні, танцювальні, театральні, фотографічні, мовні студії; бібліохаб мистецької літератури; тренінги з психології, стресостійкості, цивільної оборони; живописні пленери і скетчинг; мамівки для мам з малюками; зустрічі з митцями, письменниками, музикантами; літературники та музичні джеми; дитяча ігрова зона; постійнодіюча освітня етностудія «Ладовиці»; фахові консультації з мистецтва XX–XXI ст.

Із 24 лютого 2022 музей працює в режимі збереження колекції, тобто всі музейні предмети законсервовані і не експонуються. Організовуються та проводяться виставкові проєкти з колекцій професійних митців, колекціонерів, партнерів. В результаті комунікаційної та виставкової діяльності збірка ХОХМ постійно поповнюється новими творами. Триває науково-фондова та науково-дослідницька робота науковців музею щодо творів, що зберігаються в колекції ХОХМ. Науковці беруть участь в фахових офлайн та онлайн конференціях та семінарах. Продовжується оцифрування колекції. Музей активно працює у напрямі збереження Музейного фонду України, надає всебічну підтримку колегам-музейникам із зон бойових дій на сході України, які були вимушені евакуювати колекції у безпечні місця зберігання та виїхати в інші регіони України.

Від 2023 року музей знову розпочав активну проєктну та виставкову діяльність у співпраці із провідними мистецькими та музейними інституціями та митцями України. Музейники за підтримки українських та міжнародних фондів оцифровували свою колекцію в проєкті «Музейна цифрова спільнота» та допомагали своїм колегам з зони бойових дій, організували артрезиденцію «Ціна свободи» з сучасного живопису та виставки по всій Україні.   Музей є справжнім майданчиком для актуального культурно-мистецького діалогу.

Музей увійшов до ТОП-10 прогресивних артмайданчиків України (поряд з такими відомими музейними гігантами як PinchukArtCentre та Центр сучасного мистецтва М17, за рейтингом порталу «Zruchno Travel». У 2023 році ХОХМ отримав титул «Герої культури слов’янської спадщини» престижної міжнародної музейної премії «ЖИВА».

Більше двадцяти років музей проводить обласний мистецький конкурс імені Людмили та Миколи Мазурів «Подільська палітра».

Особливою гордістю музею є колекція робіт знаних майстрів сучасності серед яких: Роман Сельський, Карло Звіринський, Іван-Валентин Задорожний, Опанас Заливаха, Леопольд Левицький, Іван Остафійчук, Іван Марчук, Людмила Ястреб, Тетяна Яблонська, Сергій Шишко, Іван Їжакевич, Олександр Дубовик, Любомир Медвідь, Тіберій Сільваші, Марко Гейко, Микола Малишко, Петро Гончар, Іван Гончар, Марія Приймаченко, Роман Петрук, Ярослава Мотика, Олександр Ройтбурд та багато інших.

В музеї також зберігаються картини визнаних майстрів кінця ХIХ – початку ХХ століть: Олександра Мурашка, Сергія Світославського, Сергія Васильківського, Миколи Бурачека, Степана Колесникова, Андроника Лазарчука та інших.

Вітаємо Хмельницький обласний художній музей із 39-ою річницею від дня створення!

За інформацією Хмельницького обласного художнього музею

попередня статтяЗ 1 січня стартувала кампанія декларування за 2024 рік
наступна статтяАфіша січня Хмельницької обласної філармонії