Комунальне некомерційне підприємство «Хмельницький обласний центр служби крові» є закладом охорони здоров’я, який діє у відповідності до законодавства України про охорону здоров’я та Статуту закладу. Засновником, власником і органом управління майном підприємства є Хмельницька обласної рада.
У своїй діяльності підприємство керується законами та підзаконними актами України, загально обов’язковими для всіх закладів охорони здоров’я наказами та інструкціями Міністерства охорони здоров’я України, а також директивами Європейського Союзу (ЄС), які встановлюють стандарти якості та безпеки забору, тестування, обробки, зберігання та розповсюдження крові людини та її компонентів і поширюється на виготовлені з крові та її компонентів.
Головна мета діяльності обласного центру служби крові – прийом та обслуговування донорів, заготівля донорської крові та плазми для лікувальної допомоги населенню Хмельницької області. Робота закладу спрямована на організацію донорства, заготівлю, тестування і переробку донорської крові, виготовлення з неї якісних та безпечних компонентів.
Напрямки розвитку центру служби крові:
- збільшення кількості активних-кадрових донорів;
- удосконалення методів заготівлі та переробки консервованої донорської крові;
- впровадження сучасних методів виробництва компонентів крові у відповідності з діючими виробничими регламентами;
- впровадження в лікувальну практику гемокомпонентної терапії;
- індивідуальний підбір донора-реципієнта.
Девіз обласного центру крові – «Здай кров – врятуй життя». Щорічно у закладі здають кров до 20 тисяч жителів Хмельницької області, відповідно проводиться понад 40 тисяч обстежень донорської крові на гемотрансмісивні інфекції.
Заклад забезпечує рівноправний та своєчасний доступ пацієнтів до якісних та безпечних компонентів донорської крові у достатній кількості.
15 квітня 2022 року КНП «ХОЦСК» отримав Сертифікат на систему управління якістю згідно з чинними в Україні нормативними документами.
Відповідальність за якість крові та її компонентів реалізується за допомогою: планування системи якості, впровадження системи якості, нагляду та регулювання.
Як зазначає директор комунального некомерційного підприємства «Хмельницький обласний центр служби крові» Володимир Левицький, система управління якістю охоплює всі розділи і процеси діяльності на всіх рівнях технологічного процесу та складається з організаційної структури, процедур, процесів та ресурсів, а також діяльності, необхідної для забезпечення впевненості в тому, що продукція відповідає вимогам діючих нормативних документів та специфікацій щодо безпеки та якості. Забезпечення якості, за словами Володимира Миколайовича, здійснюється на всіх етапах технологічного процесу та обов’язкове для усіх осіб, задіяних у виробництві компонентів з донорської крові: відбору донорів; вхідного контролю заготовленої донорської крові і витратних матеріалів; виготовлення компонентів крові; проведення контролю за показниками якості та безпеки крові та її компонентів; контроль за умовами зберігання; розподілу та транспортування до закладів охорони здоров’я.
Постійно проводиться теоретичне та практичне навчання медичного персоналу в галузі донорства, виробничої трансфузіології і трансфузійної імунології.
В Хмельницькій області проводиться організаційна централізація, стандартизація та автоматизація служби крові на регіональному рівні. КНП «ХОЦСК» централізовано надає послуги із заготівлі, тестування, переробки, транспортування, зберігання, розподілу і реалізації донорської крові та її компонентів, що надало можливість забезпечити єдиний технологічний процес і високий рівень якості виробництва компонентів крові.
Майже 95% донацій донорської крові заготовленої в стаціонарних та виїзних умовах проводиться від безоплатних донорів. КНП ХОР «ОЦСК» активно проводить агітаційну роботу в напрямку 100% добровільного безоплатного донорства крові та її компонентів. Пропаганда донорства крові в соціальних мережах (Facebook, наша сторінка – КНП “Хмельницький обласний центр служби крові”: https://www.facebook.com/krovhm/?modal=admin_todo_tour, -instagram _knp_khocsk_ – телеграм канал knp_khocsk ), на офіційному сайті (https://st-donor.lic.org.ua/), робота з громадськими організаціями, студентськими спілками, робочими колективами, закладами охорони здоров’я, підписання меморандумів про співпрацю-все це активно розвиває донорський рух в Харківський області. У КНП ХОР «ОЦСК» проводяться акції по заготівлі донорської крові та її компонентів під тематичними гаслами.
Вся заготовлена донорська кров по області, щоденно згідно з графіками, автотранспортом центру, в термін до 5 годин доставляється в Центр служби крові для подальшого обстеження та переробки.
Облік донорів, заготівля крові, тестування, виробництво компонентів та реалізація компонентів донорської крові ведеться автоматизованою інформаційною системою, що створює механізм єдиного обласного інформаційного простору служби крові.
Для заготівлі клітин крові в наявності сучасне обладнання – апарати виробництва Fenwal, «TRIMA ACCEL», виробник Caridian.
КНП “ХОЦСК” виготовляє 11 найменувань компонентів крові і безоплатно обслуговує заклади охорони здоров’я Хмельницької області та м. Хмельницький.
Важливим аспектом інфекційної безпеки крові є можливість ідентифікації донорів, які перебувають на ранніх стадіях інфікування.
З серпня 2020 року було впроваджено в роботу КНП «ХОЦСК» новітнього обладнання європейського стандарту — Системи cobas s 201. Система cobas s 201 це повністю інтегрована система світового рівня для ПЛР скринінгу донорської крові та її компонентів.
«Золотим стандартом» обстеження донорської крові та її компонентів є комбінація імунохемілюмінесцентного аналізу (ІХЛА), що дозволяє виявити антитіла (запроваджено в роботу з 2013 року) та молекулярно-генетичного дослідження – ПЛР, які виявляють віруси на ранніх стадіях. Всі процеси є повністю автоматизованими, що істотно знижує ризик лабораторної помилки за рахунок відсутності «людського фактору». Застосування ПЛР технології на платформі COBAS надає можливість забезпечить високий рівень інфекційної безпеки трансфузій компонентів крові.
Щорічно КНП «ХОЦСК» бере участь у зовнішній оцінці якості лабораторних досліджень на інфекції, які передаються через кров. Це свідчить про якість та безпечність компонентів крові в місті на рівні міжнародних стандартів.
На сьогоднішній день служба крові України і Хмельницької області перебуває у стані реорганізації, що вимагає часу та зусиль задля організації донорства згідно Європейських стандартів.
На початку 2019 року Уряд схвалив Стратегію розвитку національної системи крові. Завдяки її втіленню буде впроваджено європейські стандарти і практики діяльності системи крові: цілісність (єдині правила та процедури для всіх закладів системи крові), безпека і якість компонентів крові.
За ініціативи керівництва Департаменту охорони здоров´я облдержадміністрації розпочалося активне реформування спеціалізованих служб переливання крові в області. Відповідно 5 відділень трансфузіології (Віньковецької, Деражнянської, Старосинявської, Ярмолинецької ЦРЛ, Хмельницької міської лікарні) перетворено у банки крові. Планується в майбутньому перепрофілювання ще 18 трансфузіологічних відділень у банки крові та створення їх додаткової кількості разом з лабораторіями трансфузійної імунології та лікарняних трансфузіологічних комітетів.
Пріоритетними напрямками діяльності підприємства є:
– стати ведучим, конкурентоспроможним, доступним для населення Хмельницької області центром служби крові, що здійснює організацію донорства, заготівлю, переробку, тестування, зберігання, використання, а також належне застосування компонентів донорської крові з лікувальною метою, шляхом впровадження інноваційних технологій і міжнародних стандартів на засадах доказової медицини і досягненнях науки;
– забезпечити широкий спектр якісних медичних послуг, спрямованих на зміцнення здоров’я населення;
– здійснити ефективну адаптацію до нової системи фінансування та нових умов надання медичних послуг у період 2021-2025 роки;
– забезпечити стовідсоткове укомплектування медичним обладнанням закладу;
– забезпечити наявність компетентних кадрових ресурсів та їх розвиток;
– започаткувати та розвивати у Хмельницькій області безоплатне добровільне донорство, що передбачає організацію проведення загальнорегіональної інформаційно-просвітницької кампанії щодо популяризації добровільного безоплатного донорства крові та її компонентів, забезпечення системності інформаційних повідомлень стосовно важливості та жертовності донорства та підвищення рівня добровільного безоплатного донорства населення на медичні послуги.