Хмельницький обласний краєзнавчий музей

Серед кількатисячної кількості музеїв України комунальний заклад культури Хмельницький обласний краєзнавчий музей, який заснований 1929 року, займає чільне місце. Про розквіт творчих сил, здобутків, чималий професійний досвід свідчать і експозиційні зали «Проскурів – романтика старовини», «Археологічна спадщина краю», «У звичаях й традиціях народу ти душу свого краю пізнавай!», «Непізнана планета комах», «Воїни нації нескорених: від України-Русі до сьогодення»; і самі музейні колекції – фонди музею налічують понад 86 тис. од. у 21 групі зберігання (серед них скарби ювелірних прикрас ХІІ-ХІІІ ст., одні з найкращих в Україні колекції холодної та вогнепальної зброї, нумізматики, фарфору та кераміки); і потужні наукові форуми, присвячені різним аспектам історії, археології, природи й загалом музеєзнавства; і численні культурно-освітні проєкти, і тематичні видання від популярних для малечі до наукових монографій для професіоналів та широкого загалу, і відгуки вдячних відвідувачів.

Науковці беруть активну участь у міжнародних форумах. Лише за останній рік – Міжнародні конференції «Заповнення сліпих зон. Розміщення України на культурній карті Європи», «Заповнення сліпих плям 2.0: Нові наративи та роль музеїв у відновленні України» (Польща, м. Варшава); «Від кризи до майбутнього: нові відповідальності для музеїв в Україні» (Німеччина, м.Берлін).

Цьогоріч музеєм уперше в Україні проведено в незвичному для музейників форматі «Печа-куча» Всеукраїнську науково-практичну конференцію «Природа та людина: шляхи взаємної гармонії» та за її матеріалами видано тези. Крім того, побачили світ праці наших науковців Сергія Єсюніна («Хмельниччина: минуле, що дивує») та Неллі Мальованої («Маленькі гіганти у головоломках»). Не залишають байдужими поціновувачів історії та природи понад 50 різновидів друкованих «смаколиків» (книги, ігри, закладки, магніти).

Задля збереження культурної спадщини постійно відбувається активна співпраця з українськими та міжнародними громадськими організаціями. Зокрема, з польсько-американським культурно-освітнім благодійним Фондом Костюшка, ГО «Мюзеюм фор Чендж», ГО Штаб порятунку спадщини, ГО Всеукраїнське об’єднання «КОЛО.МЕДІА», Центром допомоги мистецтву України (Ukraine Art Aid Center) та ін.

Музей активно співпрацює з волонтерами, військовими, містянами, а також зі Службою безпеки України та Державною митною службою, завдяки чому фонди поповнюються до 800 предметів щорічно.

Як методичний центр, крім надання методичної та практичної допомоги ОТГ у створенні нових експозицій, установа щорічно проводить семінари-практикуми для всіх категорій співробітників музейних інституцій Хмельниччини.

2024 рік став багатий на різноманітні виставки та заходи. У відвідувачів викликали цікавість роботи українського художника-воїна Олега Дробоцького  («Анатомія Броні»), майстрині  Олени Самборської  («Великодня радість у творчих руках»), а також музейні виставки «ZooАсоціації. Місто тварин» та «Раритети, що дивують» (до 95-річчя музею).

Цікавим став проєкт «Kids friendly» – поєднання екскурсійних програм з елементами квестів: еко-квест «Непізнана планета комах», етно-квест «Незвичаєве перевесло», археологічний «Кам’яний вік: подорож у часі» та інші.

Традиційно в музеї відбуваються театралізовані заходи з популяризації народних свят та вірувань: Андріївські вечорниці в рамках проєкту «Андрію, Андрію, маю на тебе надію» з дотриманням українських звичаїв (медовою калитою, жартівливим гаданням та смаколиками), етно-години  «Від росточка до сніпочка», «Долі пелюстка – мамина хустка», «Колядки зі старої шухлядки».

Музей пропонує творчі майстер-класи для дітей і дорослих «Дідух у хаті – добро у родині!», іграшка-мотанка «Диво-пташка» та народна лялька-мотанка «Оберіг родоводу», різдвяний янгол «Небесний Охоронець» тощо.

2025 рік планується бути не менш активним. Найближчим часом відвідувачі побачать виставки авторських фоторобіт Вероніки Ковальчук «Нескорені»; розписів Анастасії Пономарьової «Квіти незламності»; майстрині Світлани Делікатної «Краса та гармонія української писанки».

Про інші плани та їх втілення можна дізнатись на сайті музею та сторінках у соціальних мережах: Facebook та Instagram.

За інформацією Хмельницького обласного краєзнавчого музею

попередня стаття100 млн євро на критичну інфраструктуру: розпочався відбір проєктів громад у рамках «Програми відновлення України III»
наступна статтяХай Симоненкове Слово лунає Україною й світом!