Серед кількатисячної кількості музеїв України комунальний заклад культури Хмельницький обласний краєзнавчий музей, який заснований 1929 року, займає чільне місце. Про розквіт творчих сил, здобутків, чималий професійний досвід свідчать і експозиційні зали «Проскурів – романтика старовини», «Археологічна спадщина краю», «У звичаях й традиціях народу ти душу свого краю пізнавай!», «Непізнана планета комах», «Воїни нації нескорених: від України-Русі до сьогодення»; і самі музейні колекції – фонди музею налічують понад 86 тис. од. у 21 групі зберігання (серед них скарби ювелірних прикрас ХІІ-ХІІІ ст., одні з найкращих в Україні колекції холодної та вогнепальної зброї, нумізматики, фарфору та кераміки); і потужні наукові форуми, присвячені різним аспектам історії, археології, природи й загалом музеєзнавства; і численні культурно-освітні проєкти, і тематичні видання від популярних для малечі до наукових монографій для професіоналів та широкого загалу, і відгуки вдячних відвідувачів.
Науковці беруть активну участь у міжнародних форумах. Лише за останній рік – Міжнародні конференції «Заповнення сліпих зон. Розміщення України на культурній карті Європи», «Заповнення сліпих плям 2.0: Нові наративи та роль музеїв у відновленні України» (Польща, м. Варшава); «Від кризи до майбутнього: нові відповідальності для музеїв в Україні» (Німеччина, м.Берлін).
Цьогоріч музеєм уперше в Україні проведено в незвичному для музейників форматі «Печа-куча» Всеукраїнську науково-практичну конференцію «Природа та людина: шляхи взаємної гармонії» та за її матеріалами видано тези. Крім того, побачили світ праці наших науковців Сергія Єсюніна («Хмельниччина: минуле, що дивує») та Неллі Мальованої («Маленькі гіганти у головоломках»). Не залишають байдужими поціновувачів історії та природи понад 50 різновидів друкованих «смаколиків» (книги, ігри, закладки, магніти).
Задля збереження культурної спадщини постійно відбувається активна співпраця з українськими та міжнародними громадськими організаціями. Зокрема, з польсько-американським культурно-освітнім благодійним Фондом Костюшка, ГО «Мюзеюм фор Чендж», ГО Штаб порятунку спадщини, ГО Всеукраїнське об’єднання «КОЛО.МЕДІА», Центром допомоги мистецтву України (Ukraine Art Aid Center) та ін.
Музей активно співпрацює з волонтерами, військовими, містянами, а також зі Службою безпеки України та Державною митною службою, завдяки чому фонди поповнюються до 800 предметів щорічно.
Як методичний центр, крім надання методичної та практичної допомоги ОТГ у створенні нових експозицій, установа щорічно проводить семінари-практикуми для всіх категорій співробітників музейних інституцій Хмельниччини.
2024 рік став багатий на різноманітні виставки та заходи. У відвідувачів викликали цікавість роботи українського художника-воїна Олега Дробоцького («Анатомія Броні»), майстрині Олени Самборської («Великодня радість у творчих руках»), а також музейні виставки «ZooАсоціації. Місто тварин» та «Раритети, що дивують» (до 95-річчя музею).
Цікавим став проєкт «Kids friendly» – поєднання екскурсійних програм з елементами квестів: еко-квест «Непізнана планета комах», етно-квест «Незвичаєве перевесло», археологічний «Кам’яний вік: подорож у часі» та інші.
Традиційно в музеї відбуваються театралізовані заходи з популяризації народних свят та вірувань: Андріївські вечорниці в рамках проєкту «Андрію, Андрію, маю на тебе надію» з дотриманням українських звичаїв (медовою калитою, жартівливим гаданням та смаколиками), етно-години «Від росточка до сніпочка», «Долі пелюстка – мамина хустка», «Колядки зі старої шухлядки».
Музей пропонує творчі майстер-класи для дітей і дорослих «Дідух у хаті – добро у родині!», іграшка-мотанка «Диво-пташка» та народна лялька-мотанка «Оберіг родоводу», різдвяний янгол «Небесний Охоронець» тощо.
2025 рік планується бути не менш активним. Найближчим часом відвідувачі побачать виставки авторських фоторобіт Вероніки Ковальчук «Нескорені»; розписів Анастасії Пономарьової «Квіти незламності»; майстрині Світлани Делікатної «Краса та гармонія української писанки».
Про інші плани та їх втілення можна дізнатись на сайті музею та сторінках у соціальних мережах: Facebook та Instagram.
За інформацією Хмельницького обласного краєзнавчого музею