Сьогодні, 5 квітня, голова обласної ради Михайло Загородний разом з делегацією Хмельницької області взяв участь у розширеній урядовій нараді «Децентралізація та регіональний розвиток» за участю Президента України Петра Порошенка та Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана у Вінниці.
На нараді проаналізували український досвід децентралізації, розповіли про здобутки та завдання на перспективу. Обговорили учасники наради й пріоритет нинішнього етапу децентралізації – економічне зростання регіонів.
Президент України Петро Порошенко зазначив, що децентралізація є питанням цивілізаційного вибору, складовою євроатлантичного курсу нашої держави та національної безпеки. Разом з тим, Президент наголосив, що досягненням децентралізації є наближення влади до людини, скорочення часу для прийняття і реалізації рішень.
Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман акцентував увагу присутніх на тому, що основою нового етапу реформи децентралізації новим пріоритетом має стати середньострокове планування як на рівні центрального бюджету, так і на місцевому рівні.
Глава Уряду підкреслив, що завдяки децентралізації доходи місцевих бюджетів зросли на понад 100 млрд гривень. Окрім того, держава, в якості підтримки регіонів, направляє на місця за різними програмами понад 30 млрд гривень.
Володимир Гройсман наголосив, що нові стандарти – це оновлення системи освіти, охорони здоров’я, інфраструктури, подолання інфраструктурного та цифрового розриву в Україні.
Під час наради Президент Української асоціації районних та обласних рад Сергій Чернов висловив переконання, що законодавче забезпечення реформи сьогодні не встигає за муніципальною практикою.
На думку Сергія Чернова, необхідно оновити законодавчу базу регіональної політики: потрібен єдиний законодавчий акт, який би об’єднав положення двох законів. Перший – «Про стимулювання розвитку регіонів» був ухвалений у 2005 році, другий – «Про засади державної регіональної політики» з’явився через десять років, у 2015-му. На жаль, більшість положень цих законів так і не запрацювала. «Здобутки реформи очевидні, – підкреслив президент Української асоціації районних та обласних рад. – Але сьогодні необхідно приділити максимум уваги нереалізованим можливостям регіонального розвитку».
Голова обласної ради Михайло Загородний зазначив, що попри законодавчі прогалини, Хмельниччина є одним із лідерів за результатами впровадження даної реформи: створено 39 об’єднаних територіальних громад – 18 сільських, 16 селищних та 5 міських, якими охоплено 52% території області. Сьогодні до складу об’єднаних територіальних громад увійшов 731 населений пункт – 707 сіл, 3 селища, 16 селищ міського типу та 5 міст. А це більше половини усіх населених пунктів Хмельниччини. Реформа децентралізації фінансових ресурсів, за словами очільника області, позитивно вплинула на місцеві бюджети та забезпечила реальний ріст надходжень, що підвищив рівень їх фінансової спроможності.
«Об’єднані громади вже навчилися, як наповнювати бюджети і як освоювати державні субвенції. Рівень використання державних субвенцій минулого року склав близько 99%. Реалізуючи 228 проектів, територіальні громади області спрямували в розвиток інфраструктури 167 мільйонів гривень субвенцій», – зазначив Михайло Васильович.
Учасники урядової наради обмінялися думками з приводу децентралізації у сфері освіти, реалізації проекту «Нова українська школа» та розвиток профтехосвіти.
Станом на 01.04.2018 року у 39 об’єднаних територіальних громадах нашої області функціонує 287 закладів дошкільної освіти (36,7% від загальної кількості дошкільних закладів) та 243 заклади загальної середньої освіти (33,3% від загальної кількості).
Протягом останніх двох років в об’єднаних територіальних громадах створено 591 додаткове місце для дітей дошкільного віку. Відкрито сім закладів дошкільної освіти, реконструйовано – чотири, відкрито додаткових груп в існуючих закладах – вісім.
З метою надання якісних освітніх послуг, особливо у сільській місцевості, протягом двох років в об’єднаних територіальних громадах області створено та функціонує 11 опорних закладів освіти, з 18 філіями.
З першого вересня 2017 року в Хмельницькій області у 4 початкових школах реалізовується пілотний проект по запровадженню Концепції Нової української школи (Старокостянтинівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №1; Хмельницька спеціалізована школа І ступеня №30; Кам’янець-Подільський навчально-виховний комплекс №3;Славутський навчально-виховний комплекс “Спеціалізована школа І-ІІІ ступенів, ліцей “Успіх”).
Концепція Нової української школи змінює підходи до організації навчання дітей з особливими освітніми потребами шляхом запровадження інклюзивного навчання та створення передумов для інтегрування дітей з особливими освітніми потребами у загальноосвітній простір.
Відповідно до Меморандуму про співпрацю з розвитку інклюзивного середовища, підписаного між Благодійним фондом Порошенка та Хмельницькою обласною державною адміністрацією, в області у 2017 році розпочато роботу з реалізації проекту реконструкції шкільних бібліотек у сучасні медіатеки у восьми загальноосвітніх навчальних закладах (3 – м. Кам’янець-Подільський, 1 – м. Славута, 1 – м. Шепетівка, 1 – Віньковецький район, 1 – Гуменецька об’єднана територіальна громада, 1 – Судилківська об’єднана територіальна громада).
З метою збільшення кількості учнів, дітей та педпрацівників, для яких організовується підвезення, щорічно здійснюється розподіл коштів освітньої субвенції для придбання шкільних автобусів. Протягом 2016 року об’єднаними територіальними громадами придбано 16 шкільних автобусів за принципом співфінансування. У 2017 році об’єднаними територіальними громадами придбано 12 шкільних автобусів за принципом співфінансування та 4 за власні кошти.
У березні 2018 року сесією Хмельницької обласної ради погоджено розподіл коштів освітньої субвенції для придбання шкільних автобусів за принципом співфінансування 70х30%, для об’єднаних територіальних громад буде придбано 8 одиниць транспорту.
У 2018 році для місцевих бюджетів на заклади освіти об’єднаних територіальних громад області передбачено кошти в сумі 93,7 млн. гривень.
Про організацію управління освітою в Дунаєвецькій ОТГ на розширеній нараді розповіла голова міської ОТГ Веліна Заяць.
Обговорили учасники заходу й напрацювання децентралізації у сфері охорони здоров’я.
Сьогодні первину медичну допомогу жителям області надають 27 центрів первинної медичної допомоги: з них 3 міських центри (м.Кам’янець-Подільський- 1, м. Хмельницький – 2), 20 районних центрів ПМСД, 4 селищних, які створили об’єднанні територіальні громади (в Хмельницькому районі – Чорноострівська, в Летичівському – Меджибізька, в Городоцькому – Сатанівська та у 2018 році в Волочиському районі – Наркевицька).
У складі районних та селищних центрів ПМСД функціонує 154 сільські лікарські амбулаторії та 51 міська амбулаторія, 858 ФАП (ФП) та 107 медичних пунктів тимчасового базування. У Кам’янець-Подільському міському центрі ПМСД функціонує 12 амбулаторій загальної практики і сімейної медицини, у м. Хмельницькому – 23 амбулаторії.
З метою виконання Закону України «Про підвищення доступності та якості медичного обслуговування у сільській місцевості» в області планується за рахунок субвенції з Державного бюджету будівництво та відкриття дев’яти нових амбулаторій, реконструкція приміщень та відкриття в них ще двох сільських лікарських амбулаторій.
Відкриття нових амбулаторій в сільській місцевості дасть можливість поліпшити доступність та якість медичної допомоги сільському населенню. Також буде проведено будівництво 17 функціонуючих амбулаторій за кошти Державної субвенції.