Обговорили механізми відновлення послуг з охорони здоров’я на рівні громади

Голова обласної ради Віолета Лабазюк, як Віце-президент Української асоціації районних та обласних рад з питань соціального захисту населення і охорони здоров’я, в режимі онлайн взяла участь у конференції на тему «Відновлення послуг з охорони здоров’я на рівні громади», яка відбулася в Києві.

Конференція організована проєктом USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я».

Мета заходу – координація зусиль локальних та міжнародних партнерів щодо запровадження інтегрованого підходу у відновленні доступу до якісних медичних та соціальних послуг на рівні громади.

Війна та агресія з боку ворога значно ускладнили можливість надання вчасної та високоякісної допомоги, особливо в регіонах активних бойових дій та біля лінії зіткнення. Саме тому тема відновлення та покращення доступності медичних та соціальних послуг на рівні громад є однією із найбільш актуальних на сьогодні.

Аби скоординувати зусилля держави на цьому шляху, на конференції зустрілися топпосадовці Міністерства охорони здоров’я, Міністерства соціальної політики, Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури, Офісу Президента та Національної служби здоров’я. Долучили й міжнародні партнери, що надають підтримку програмам відновлення України: Місія Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) в Україні, представництво ВООЗ в Україні, представництво Світового банку в Україні, проєкти міжнародної технічної допомоги, зокрема проєкт USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» та інші.

У межах першого дня учасники конференції обговорили такі актуальні теми:

  • важливість інтегрованого підходу: Як інтегрований підхід допомагає відновлювати доступ до медичної та соціальної допомоги під час війни;
  • роль партнерів у відновленні доступу до допомоги: Що роблять партнери для покращення надання медичних та соціальних послуг у громадах;
  • інтегрована допомога на рівні громади: Виклики та можливості реалізації в умовах війни, а також подолання ізольованості та фрагментарності послуг;
  • розвиток медсестринства в Україні: Посилення ролі медичної сестри як важливої складової відновлення доступу населення до послуг.

Головною метою інтегрованої медичної допомоги є поліпшення досвіду пацієнта через створення зв’язків, спільного бачення та підходів у комплексній мережі закладів охорони здоров’я, яка буде діяти скоординовано та згуртовано.

Пацієнти хочуть бути сприйнятими цілісно і саме тому інтегровані послуги, тобто послуги орієнтовані на людину, роблять акцент на людях, а не на хворобах. Така система допомагає боротися із фрагментацією у системі охорони здоров’я та забезпечує кращу координацію між постачальниками послуг. Як наслідок, це робить медичну допомогу відповіднішою до потреб пацієнтів та забезпечує їм цілісний досвід лікування, з урахуванням їхніх потреб на різних етапах медичного обслуговування – від первинної медичної допомоги до спеціалізованого та високоспеціалізованого рівнів.

Кожен заклад охорони здоров’я, незалежно від того, кому від належить чи з яких джерел фінансується, є невід’ємною частиною цілісної системи, оскільки саме в цілісній системі охорони здоров’я мешканці громад отримують медичні послуги. Якість та доступність (як фінансова, так і логістична) послуг, що надаються у цій системі, безпосередньо впливають на стан здоров’я мешканців громади. Але на самопочуття людини впливає не лише медицина.

Через те, що такі цілі не можуть бути реалізовані виключно через сферу охорони здоров’я, місцеве самоврядування, пацієнтські організації та Комісія з якості медичних послуг отримали нові повноваження для залучення ширшого кола стейкхолдерів (зацікавлених сторін) для досягнення цих цілей.

Як же це може бути дотичним до українських реалій сьогодення?

Однією із найнагальнішиих для нашої країни задач є збереження ресурсів, раціональне їх використання та відновлення. Відповідно, для збереження та відновлення людських ресурсів підтримка пацієнта на його шляху до отримання якісної та безоплатної медичної послуги має стати однією з постійних практик у громадах. Хто може займатись такою медичною навігацією? Як бачимо на прикладі країн, які впроваджують цей підхід, що це завдання для працівників соціальних служб або медичних закладів, а не лікарів і не висококваліфікованих медичних сестер. Такі «медичні координатори» опікуються шляхом пацієнта як в межах закладів охорони здоров’я, що належать громаді, так і в системі охорони здоров’я загалом, а також поза її межами, єднаючи пацієнта з необхідними вузькими спеціалістами, процедурами, громадськими організаціями, соціальними службами. Саме медичні координатори підтримують зв’язок між командою первинної меддопомоги та пацієнтом, розуміючи шлях пацієнта, як цілісний процес.

Окрім медичної сфери у такі процеси безперечно будуть залучені також соціальна, освітня, інфраструктурна, сфера культура та спорту, різноманітні неурядові організації.

Залучення сусідніх громад, неурядових організацій та міжнародних проєктів підтримки може допомогти нашим громадам у відновленні людського капіталу та полегшити процес відтворення та збереження здоров’я для кожного мешканця наших громад. І це не лише перспективна інвестиція, а й важливий стратегічний крок до зміцнення економічної стабільності та соціального благополуччя країни.

 

 

попередня статтяВалентин Соколюк провів прийом громадян з особистих питань
наступна статтяЯк отримати кошти на путівку до дитячого табору через єОздоровлення