Обласний патологоанатомічний центр: діагностика та контроль за лікувально-діагностичним процесом

Комунальне некомерційне підприємство «Хмельницький обласний патологоанатомічний центр» є закладом обласної комунальної власності сфери охорони здоров’я.

Діяльність Центру направлена на забезпечення двох основних функцій:

  • своєчасне забезпечення прижиттєвої та посмертної діагностики хвороб, патологічних станів і процесів;
  • контроль якості надання медичної допомоги в закладах охорони здоров’я шляхом співставлення морфологічної картини та клінічного діагнозу.

Саме поєднання цих двох функцій, як зазначає директор  закладу, кандидат медичних наук Лілія Синчишена, визначає роль патологічної анатомії у наданні медичної допомоги населенню з забезпеченням зниження захворюваності, інвалідності та смертності населення, в тому числі і від інфекційних захворювань, шляхом контролю за своєчасністю надання медичної допомоги та дотриманням об’єму необхідного оперативного втручання, призначення адекватної етіопатогенетичної, таргетної, імунобіологічної терапії та забезпечення органів статистики достовірною інформацією про причини смерті в медичних закладах.

Об’єктом прижиттєвого патологоанатомічного дослідження є всі органи і тканини, видалені у пацієнтів при хірургічних операціях, а також їх невеликі фрагменти, отримані при інвазивних діагностичних маніпуляціях (діагностичні, ендоскопічні біопсії), посліди, зішкріби з метою діагностики захворювання, характеру і динаміки патологічного процесу, контролю за лікуванням, особливостями патоморфозу під впливом лікування, наявністю показів до проведення певного об’єму видалення органу, доцільності, ефективності проведення та радикальності операції.

Так, за 2024 рік працівники Центру виконали 82 тисячі 526 гістологічних досліджень для  15тисяч 435 пацієнтів Хмельниччини.

Важливим методом патологоанатомічного дослідження є патологоанатомічний розтин тіла померлого (аутопсія), який проводиться з метою встановлення причин, механізмів смерті хворого, формулювання остаточного діагнозу захворювання, уточнення та контролю достовірності і повноти прижиттєвої діагностики, адекватності проведення діагностичних, лікувальних, профілактичних заходів, а також для отримання даних про патоморфоз хвороб під дією лікувальних, соціально-економічних, екологічних та інших факторів. Дані аутопсій достовірно відображають структуру смертності населення та мають важливе санітарно-епідеміологічне значення.

У 2024 році лікарями-патологоанатомами закладу виконано 897 розтинів тіл померлих в закладах охорони здоров’я області  пацієнтів.

Як бачимо, патоморфологічне дослідження, чи то прижиттєве, чи то посмертне, не можна порівнювати/зіставляти з іншими клінічними, лабораторними чи функціональними дослідженнями, оскільки  на відміну від вищеперерахованих, однією з основних функцій патологоанатомічних досліджень є не лише діагностика, але й контроль за лікувально-діагностичним процесом в цілому та його експертна оцінка.

За інформацією КНП «Хмельницький обласний патологоанатомічний центр»

попередня стаття21 лютого – П’ятниця із Cities4Cities: Як комунікувати з мешканцями про євроінтеграцію?
наступна статтяСьогодні – День Державного герба України