17 лютого за ініціативи ГО “Громадська палата Хмельницької області” та відділення Національної служби посередництва і примирення в Хмельницькій області в конференц-залі Торгово – промислової палати відбулось засідання на тему: «Впровадження контрактної форми роботи у сфері культури». У засіданні взяли участь заступник керівника апарату обласної ради Тетяна Зеленко, голова Громадської палати України Петро Петриченко, начальник служби НСПП у Хмельницькій області Тетяна Бабич, завідуюча Сектором Державної регуляторної служби Діна Трачук, начальник управління комунального майна Хмельницької обласної ради Віталій Шишко, президент Хмельницької Торгово-промислової палати Наталя Бєлякова, представники Федерації профспілок області, громадськість, керівники і працівники закладів культури та інші зацікавлені особи міста Хмельницького та Хмельницької області.
«Круглий стіл» проведено з метою поширення відповідної інформації про можливості, які надає Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження контрактної форми роботи у сфері культури та конкурсної процедури призначення керівників державних та комунальних закладів культури» та інформації про чинники дестабілізації стану СТВ, які можуть виникати у зв’язку із впровадженням контрактної форми роботи.
Активна участь практично усіх запрошених до розмови виявила характерні особливості поглядів і позицій різних сторін.
Зокрема, окреслюючи тему спільної розмови, голова Громадської палати Тетяна Лукіна зазначила, що проблемою залишається запропонована контрактна система в галузі, так як, на її думку, те, що запроваджується, створює неабиякі незручності для працівників, враховуючи недосконалість нашої законодавчої бази.
З іншої сторони, заступник голови федерації профспілок Хмельницької області Микола Шафінський зазначив, що перевага контракту полягає в тому, що він дає можливість максимально індивідуалізувати кожну конкретну угоду про працю, наповнити її специфічним змістом, а саме – детально регламентувати права та обов’язки сторін, режим праці й відпочинку, соціально-побутові умови, форму й розмір винагороди за роботу та інші додаткові умови .
Заступник керівника виконавчого апарату Хмельницької обласної ради Тетяна Зеленко звернула увагу присутніх на те, що контракт має бути спрямований на створення додаткових стимулів до високопродуктивної праці працівника з урахуванням інтересів виробництва, максимальне використання індивідуальних особливостей працівника, забезпечення умов для виявлення ініціативи й самостійності працівників, враховувати індивідуальні здібності й професійні навички, сприяти підвищенню взаємної відповідальності сторін, правової і соціальної захищеності працівника.
У виступах учасників йшлося і про необхідність практичного узгодження всіх реформ, які нині відбуваються в Україні.
Учасники обговорили й інші і питання та дійшли висновку, що галузь, поза сумнівом, потребує нових підходів. Оскільки народ України вибрав вектор європейського розвитку держави, реформування в усіх галузях, і в культурі також – неминуче.
Тема розмови щодо контрактної системи окреслила й інші проблеми вітчизняної культури.
Начальник відділення Національної служби посередництва і примирення в області Тетяна Бабич під час виступу зазначила, що нинішня зустріч є прикладом соціального діалогу. Реформа галузі культури – річ неминуча, головне – зберегти і розвинути її діючу мережу.
На завершення заходу, незалежний посередник НСПП Тетяна Лукіна підсумувала, що наслідками нинішнього засідання «круглого столу» має стати узгодження позицій усіх сторін та зворотній зв’язок, зокрема юристів і практиків, керівників закладів та рядових працівників й донесення її до тих, хто має приймати остаточне законодавче рішення.
За матеріалами відділення НСПП в Хмельницькій області