Повернення з СЗЧ: шлях до своїх!

Чи реально повернутись після СЗЧ  і бути прийнятим? І що чекає – підтримка чи осуд? Комунікаційники 10 Окремої гірсько-штурмової бригади “Едельвейс” Оперативного командування “Захід” Сухопутних військ Збройних Сил України поспілкувалися з кількома побратимами, які повернулися в стрій. І ті вичерпно відповіли на всі запитання.

Різний термін військовослужбовці перебували поза межами підрозділів. Представляють різні області. Хлопці різного віку і навіть військові звання в них різні: від солдата до сержанта. У кожного своя доля, але всіх об’єднує головне: досвід усвідомлення бійцями скоєної помилки, шлях повернення до колишніх чи нових побратимів і гідні умови служби в лавах 10 ОГШБр.

Солдат Віктор Легкий був мобілізований Буським РТЦК та СП Львівської області в липні 2023 року. Воював, був поранений, а після лікування в шпиталі отримав відпустку за станом здоров’я. І в якийсь момент вирішив не повертатися в частину… Чому? І сам зараз однозначно відповісти не може:

“Якось затягнулося з тим одужанням. А коли стало легше, вирішив повернутися”.

Його чекали і радо зустріли!

“Навіть моє ліжко було на місці, коли я повернувся. Хлопці мене поважають, ніхто нічого не зачепив із моїх речей. Головне, що в нас тут до людей ставляться як до людей. То найважніше! Мене навіть побратими з Чернівців забрали і відвезли в частину своїм транспортом!”, – пригадує.

Солдат Сергій Скакун був призваний Хмельницьким ОМТЦК та СП у червня 2022 року. Прибув у військо не за повісткою, а з власної ініціативи.

Захищав Україну на різних ділянках фронту. У СЗЧ був тиждень. Владнав за той час свої сімейні проблеми. А тоді вирішив, що потрібно повертатися в ЗСУ. Але вирішив служити в іншому підрозділі. Подзвонив в ТЦК та СП, потім туди безпосередньо з’явився. Зрештою, прибув до “едельвейсів”.

“Одразу поцікавилися, на якій посаді себе бачу. Раніше був навідником, і тут так само. Іншим хлопцям, які ще роздумують, також говорив, що після повернення є можливість обирати, де далі служитимеш. Деякі з них уже повернулися, дехто ще сумнівається… Головне – тут нормальне ставлення до людини!”.

Що стримує інших?

Боєць вважає:

“Бояться якихось наслідків. Що буде, коли повернуться? Та нічого страшного не відбувається! Мені особисто ніхто жодного разу навіть не дорікнув! Спілкуюся з іншими, хто повернувся: вони також ніяких претензій не мають”.

Солдат додає, що багато інших, які ще перебувають у СЗЧ, також всерйоз розмірковують над поверненням. Правда, сумніваються, в яку саме бригаду:

“А в нашу “десятку” повертається багато, в тому числі й з інших підрозділів. Навіть контракти підписують, як мінімум п’ять моїх знайомих це зробили. А один побратим ледь повернувся, як йому звання сержанта присвоїли, на вищу посаду призначили!”.

Солдат Владислав Хижук із м. Ізяслав, що на Хмельниччині. На початку травня 2023 року був призваний на контракт. А потім… В якийсь момент втратив контроль над власними емоціями і…

“Чому саме, зараз сказати не можу, але тоді пішов у СЗЧ. Так вийшло, що рівно на півтора роки. Чого гріха таїти: є частини, де одну людину просто гноблять усі інші. Знаю, що один хлопчина навіть із психікою проблеми були…”, – розмірковує.

Молодий військовослужбовець ще з перших днів після скоєного задумувався про повернення. Але постійно відкладав на потім. Нарешті зважився:

“І не шкодую: в нашому підрозділі і загалом у цій бригаді чудовий колектив. Головне – тут є повага до людини!”.

Старший солдат Юрій Чередар призваний за мобілізацією Мукачівським РТЦК Закарпатської області в перших числах березня 2022 року. Тож на почалося повномасштабне вторгнення рашистів відреагував як справжній українець. Боронив державу не один місяць…

Але так сталося, що пішов у СЗЧ. Осмисливши причини і наслідки, вирішив повернутися:

“Командування мені запропонувало аж три варіанти, але заново все спочатку починати не хочеться, тому повернувся до своїх. Прийняли нормально. Головне – не боятися. Ніхто тут тебе після повернення нікуди не кине на вірну смерть. Навпаки: подбають, щоб було максимально комфортно служити. По грошовому забезпеченню теж ніяких проблем. Що належить, те й виплачують. В тому числі й бойові в повному обсязі, ніхто в тебе нічого не забирає”.

Сержант Олександр Афанасьєв став у стрій у доленосний день 24 лютого 2022 року. Мобілізований Надвірнянським РТЦК та СП на Прикарпатті.

Служив у 2015-2016 роках в АТО/ООС. Був демобілізований після контузії. Але під час повномасштабного вторгнення рашистів долучився до Захисників України з власної ініціативи. Далі була важка бойова робота… А в якийсь момент він вирішив самовільно залишити військову частину… Минуло місяці зо два, і усвідомив, що треба вертатися.

“Не було ніяких доган, ніяких покарань, ніякого іншого негативу. Служу, як і всі. Так само ходжу на бойові. Ставлення о всіх однакове. Не бачу нічого страшного, якщо й інші хлопці повернуться”, – каже.

Воїн стверджує, що забезпечення підрозділу та бійців стало набагато кращим, ніж раніше. Воно виявляється у всьому: і в їжі, і в обмундируванні, і в усьому іншому.

Звертаючись до інших, гірські штурмовики говорять коротко, але доступно.

Солдат Віктор Легкий: “Я повернувся і інших закликаю! Бо досвідчені бійці дуже потрібні. Без вас дуже важко тим, які залишилися тут”.

Солдат Сергій Скакун: “Якщо ти досвідчений військовослужбовець, ти армії потрібен! Бо ти знаєш, як воювати, як діяти в будь-якій обстановці, як навіть пораненого побратима врятувати!”.

Солдат Владислав Хижук: “Вертайтеся, не бійтеся! Життя продовжується! Всі ми тут рано чи пізно будемо, і на це треба розраховувати!”.

Старший солдат Юрій Чередар: “Не треба чекати, поки тебе спіймають під час СЗЧ… А так є вибір, є можливість повернутися до своїх, де і ти всіх знаєш, і тебе всі знають”.

Сержант Олександр Афанасьєв: “Не бачу ніякої різниці у ставленні до тих, хто повернувся після самовільного залишення військової частини, і всіх інших. Кажу це відповідально. Тому переконаний: нічого страшного не буде, якщо й інші хлопці повернуться з СЗЧ”.

Важливо: в Україні діють різні алгоритми для повернення військовослужбовців, які самовільно залишили військову частину (СЗЧ) або дезертирували:

https://turbota.mil.gov.ua/povernennya-pislya-szch

Детальніша інформація щодо умов проходження військової служби в 10 Окремій гірсько-штурмовій бригаді “Едельвейс” за тел. 0504343406.

Відділ зв’язків з громадськістю управління

комунікацій Оперативного командування “Захід”

Сухопутних військ Збройних Сил України.

Фото Відділення комунікацій 10 ОГШБр “Едельвейс”.

попередня статтяЗа результатами забігу «Братерство сталевих 3.0» придбано РЕБи для потреб ССО
наступна статтяСтартувала грантова програма “Варто РОБИти СВОЄ 2.0”