У рамках робочої поїздки до Грицівської селищної територіальної громади голова обласної ради Віолета Лабазюк відвідала заклади професійної (професійно-технічної) освіти області, які розташовані у селищі Гриців.
У сьогоднішніх реаліях суттєво зростає престиж робітничих професій та перспективи подальшого працевлаштування за робітничою професією, відновлюється статус робітника в суспільстві.
У Вищому професійному училищі № 38 здійснюється підготовка кваліфікованих робітників за такими професіями, як «Тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва», «Слюсар з ремонту сільськогосподарських машин та устаткування», «Водій автотранспортних засобів», «Кухар, пекар». Загалом – 372 здобувачі освіти, для забезпечення якісного освітнього процесу яких в навчальному закладі створена сучасна матеріально-технічна база, усі кабінети, лабораторії, майстерні обладнано комп’ютерною технікою та мультимедійними засобами навчання.
За роки існування училища, за словами директора Олександра Зарудзея, підготовлено понад 16 тисяч кваліфікованих робітників для галузей сільського господарства та громадського харчування Хмельницької області та інших регіонів.
Вище художнє професійне училище № 19 – один з небагатьох закладів професійної (професійно-технічної) освіти області, унікальністю якого є збереження народних промислів та ремесел, відтворення минулого, примноження та удосконалення сучасного у народних промислах України. Педагогічний колектив художнього училища на чолі з тимчасово виконуючим обов’язки директора Валентиною Верещагіною працює над підготовкою конкурентоспроможних робітників, які покликані відроджувати і розвивати кращі традиції народного мистецтва. Наразі тут навчається 50 здобувачів освіти за спеціальностями: «Вишивальник», «Кравець. Закрійник», «Кравець».
Однією з привабливих перспектив функціонування навчального закладу є співпраця із закладами вищої освіти, адже випускники училища мають змогу продовжити навчання за скороченою програмою у Луцькому інституті архітектури та дизайну, Львівській академії мистецтв, Київському національному педагогічному університеті ім. Драгоманова, Хмельницькій гуманітарно-педагогічній академії, Кам’янець-Подільському національному університеті ім. Івана Огієнка, Рівненському державному університеті, Хмельницькому національному університеті та Луцькому національно-технічному університеті.
Під час відвідин Віолета Лабазюк разом із начальником управління з питань спільної власності територіальних громад Едуардом Монастирським поспілкувались з керівниками та викладацькими колективами ознайомились з матеріально-технічним забезпеченням закладів та обговорили проблемні питання.
Акцентувалася увага на кількості учнів у закладах та потенційних можливостях щодо їх наповненості, «географії» учнів та студентів, співвідношенні між кількістю учнів/студентів за державним замовленням та за контрактом, видах професій, які пропонують навчальні заклади та наскільки вони є затребуваними. Окрім того, йшла мова про співпрацю закладів з бізнесом щодо підготовки кадрів, проходження учнями/студентами виробничої практики з подальшим працевлаштуванням.
Як зазначила голова обласної ради Віолета Лабазюк, за результатами аналізу ринку праці вже декілька років поспіль спостерігається нестача кадрів робітничих професій. Тому зараз основна увага у роботі закладів має акцентуватися на механізмах популяризації даних спеціальностей серед молоді, збільшенні обсягів регіонального і державного замовлень, умовах проходження навчальної практики та подальшого працевлаштування випускників, які будуть висококваліфікованими, конкурентоспроможними та затребуваними у суспільстві. Потенціал закладів профтехосвіти для обласної влади вкрай необхідний для Хмельниччини з потужним агарним сектором, тому їх підтримка є однією з пріоритетних.
Наразі ВХПУ№ 19 та ВПУ № 38 фінансуються з обласного бюджету. Триває процедура передачі майнових комплексів з державної власності у спільну власність територіальних громад області. Відповідне розпорядження про передачу прийняв Кабінет Міністрів України ще у 2021 році.
Довідка.
З обласного бюджету сьогодні фінансуються 3 вищих професійних училища, 4 центри професійної освіти, 6 професійних ліцеїв аграрно-промислового профілю, 4 професійних ліцеї, а також діє 2 заклади фахової передвищої освіти.