Відбулась презентація рекомендаційного бібліографічного довідника «Календар знаменних і пам’ятних дат Хмельниччини на 2020 рік», який укладається щорічно фахівцями Хмельницької обласної універсальної наукової бібліотеки з 1966 року за участю науковців, краєзнавців, журналістів, просвітян, працівників музейних, архівних, туристичних, навчальних, бібліотечних закладів.
Календар на 2020 рік містить 571 знаменну дату в житті області, у т.ч. вперше виявлених 167 дат. Під час презентації у бібліотеці розповіли й про ювілейні дати, якими буде багатий цей рік, та інформацію про які можна знайти у довіднику. Так, у 2020-му 58 населених пунктів Хмельниччини відзначатимуть ювілейні дати з часу першої документальної згадки. 60-літній ювілей святкуватиме Хмельницький поліграфічний коледж, 90-ліття – низка районних газет.
Серед найбільш вагомих дат у 2020 році покажчик подає: ювілеї населених пунктів (600 років с. Святець Теофіпольського району, 500 років селам Радошівка Ізяславського, Бачманіва, Берездів, Жуків Славутського, 455 смт Чемерівці), подій (150 років прокладання першої в області залізниці, 40 років естафеті олімпійського вогню на Хмельниччині), установ та організацій (480 років Головчинецькому монастирю, 275 років церкві Різва Богородиці у с. Моломолинці Летичівського району, 225 років заснування Подільської пошти, та Славутській суконній фабриці, 150 років Понінківській папірні, 125 років Полонському заводу кераміки, 90 років Кам’янець-Подільському коледжу культури та 50 років обласному академічному театру ляльок).
Також цьогоріч виповнюється 870 років з часу першої літописної згадки про Болохівську землю, 775 років з часу писемної згадки про Бакоту – центр Подніпровського Пониззя. Кам’янець був проголошений столицею Поділля 635 років тому (у 1385 році). 425 років виповнюється з часу поширення селянсько-козацького повстання під проводом Северина Наливайка на Летичів, Меджибіж, Остропіль, Старокостянтинів. 225 років – з часу заснування Подільської пошти. Плоскирів став повітовим центром з назвою Проскурів також 225 років тому, а 150 років тому в області проклали першу залізницю. 90 років виповнюється у 2020-му з часу супротиву селян Поділля під назвою «Волинки або Бабські бунти» проти колективізації…
Серед ювілейних будуть відзначатись персональні дати політичних діячів О.Лотоцького, Й.Волошиновського, В.Дзвонковського, науковців С.Маковецького, Ф.Яновського, М.Скорського, М.Сигала, В.Костюка, М.Курія, М.Красносельського, істориків С.Оскольського, Н.Ганновер, І.Винокура, сучасників М.Скиби, М.Войнаренко, В.Смолія, П.Смоленюка, митців М.Старицького,К.Місевича, П.Бідасюка, Ї.Хомайко-Мацюк, письменники П.Маркіша, Г.Соколенка, М.Кльоца, Б.Грищука, М.Сумишна, спортсменів А.Дідуха, А.Майстера, А.Бондарчука, Ф.Мельник, М.Бех-Романчук.
Структурно видання складається з двох частин – хронологічної за календарем дат і текстової, де є понад 40 довідок до знаменних дат. Для зручності використання та пошуку укладено покажчик персоналій та авторів публікацій.
У презентації взяли участь голова Хмельницької міської організації Національної спілки краєзнавців України Юрій Блажевич, доцент Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії, член Національної спілки краєзнавців України Віктор Адамський, кандидат історичних наук, доцент, головний науковий співробітник відділу інформаційних технологій Державного архіву Хмельницької області Віталій Галатир, журналіст, публіцист, голова Хмельницької обласної організації Національної спілки письменників України Петро Маліш, журналіст, письменник, член Національної спілки письменників України Михайло Цимбалюк, заступник директора з питань охорони культурної спадщини Хмельницького обласного науково-методичного центру культури і мистецтв, аспірант Центру пам’яткознавства НАН України, член Національної спілки краєзнавців України Сергій Шпаковський, заступник голови обласного відділення Національного олімпійського комітету в Хмельницькій області Віктор Флентін та інші.
Учасники презентації отримали паперовий примірник покажчика для установ та організацій, ознайомилися з історією Календаря, оглянувши книжкову виставку «На службі національної культури та історичної пам’яті», обговорили форму видання, напрямки співпраці у створенні довідника та його значення для розвитку краєзнавства і поширення інформації про Хмельниччину в Україні та світі.
«Календар знаменних і пам’ятних дат Хмельниччини» на 2020 рік буде направлений у бібліотеки області. А для широкого загалу видання доступне на веб-сайті бібліотеки. Тут, до речі, зберігаються і щорічні архіви календарів, починаючи з 2013 року.