З 2024 року Україна стає частиною Interreg Europe – найбільшої програми співробітництва на континенті, що охоплює 27 країн-членів ЄС, а також Норвегію та Швейцарію.
Український інститут міжнародної політики спільно з Департаментом координації міжнародної технічної допомоги Секретаріату Кабінету Міністрів України та за підтримки Європейського Союзу і Міжнародного фонду «Відродження» розпочав проєкт «Підтримка запуску програми Interreg Europe/URBAST в Україні». Завданням проєкту є покращення обізнаності регіонів для участі в програмах міжрегіонального співробітництва ЄС Interreg Europe/URBAST.
Як відомо, однією з необхідних умов вступу до ЄС є досвід роботи регіональних та місцевих органів влади України з європейськими програмами та партнерами відповідно до стандартів проєктного менеджменту ЄС. В Україні це питання особливо актуальне з огляду на потребу в залученні досвіду та джерел фінансування для поточної та повоєнної відбудови всіх регіонів.
З цією метою у місті Хмельницький відбувся захід за участі голови обласної ради Віолети Лабазюк, представників Секретаріату КМУ, обласної виконавчої влади, органів місцевого самоврядування регіону, Агенції регіонального розвитку області, на якому обговорили можливості краю, його ключові виклики та плани на участь у проєктах ЄС.
Зокрема, основними питаннями були тематичні напрямки Програм ЄС Interreg Europe/URBAST, умови та можливості долучитися до проєктів програми для українських партнерів, корисні поради та практичні рекомендації щодо участі в програмах.
«Україні, як кандидату на вступ до Європейського Союзу, важливо мати досвід роботи регіональних та місцевих органів влади з європейськими програмами та партнерами. А запропонована програма є потужним інструментом для вдосконалення регіональної політики, нарощування кадрового та організаційного потенціалу. Саме тому проведення зустрічі у Хмельницькому з обговорення можливостей, які надає ця Програма для розвитку нашого регіону і громад, є важливою і потрібною. Цікавими також є обмін досвідом та нові шляхи співпраці», – зазначила голова обласної ради Віолета Лабазюк.
Під час заходу приділили увагу таким питанням:
- посилення регіональної співпраці з іншими регіонами Європи, обмін знаннями та кращими практиками, вирішення спільних проблем;
- доступ до фінансування – для України та Молдови виділено понад 530 мільйонів євро, які можуть бути спрямовані на проєкти в сфері охорони здоров’я, освіти, екології та інфраструктури;
- підтримка інновацій та сталого розвитку – реалізація проєктів, спрямованих на використання відновлюваних джерел енергії, управління водними ресурсами, збереження біорізноманіття та адаптацію до змін клімату;
- економічний та соціальний розвиток – програма передбачає підтримку малого та середнього бізнесу, підприємництва, що сприятиме економічному зростанню та створенню нових робочих місць у регіоні.