Протидія туберкульозу триває

У першому півріччі 2025 року, епідемічна ситуація з туберкульозу серед населення Хмельницької області не мала тенденції до ускладнення. У порівнянні з аналогічним періодом минулого  року захворюваність знизилась на 20%.

Фахівцями комунального некомерційного підприємства «Хмельницький обласний фтизіопульмонологічний медичний центр» взято на облік  284 особи  хворих на туберкульоз, що становить 22,8 на 100 тисяч населення (6 місяців 2024 р. – 28,5 на 100 тис.нас. – 353 особи).  Серед них – 4 осіб дитячого населення (6 місяців 2024 р. – 3).

За звітний період на 36% зменшилась захворюваність деструктивним туберкульозом (з 10,3 до 6,6 на 100 тис.нас.).

Зменшилась кількість хворих із бактеріальним  туберкульозом на 21%, що становить  15,3 на 100 тис.нас. (6 місяців 2024р. – 19,3 на 100 тис.нас.).

Зменшилась кількість стійких форм  на 14% (з 3,7 до 3,2 на 100 тис.нас.).

Покращилось виявлення пацієнтів з поєднаною патологією – туберкульоз та ВІЛ-інфекцією, в порівнянні з 1 півріччям 2024р.(з 2,9 на 100 тис.нас. до 3,7 на 100 тис.нас.).

«Війна і щоденні стреси – це серйозні виклики для громадського здоров’я, – наголошує заступник директора КНП «Хмельницький обласний фтизіопульмонологічний медичний центр» Наталія Киян. – Але вітчизняна медицина докладає усіх зусиль, щоб українці мали доступ до якісних послуг. У випадку з туберкульозом усі затрати, пов’язані з виявленням та лікуванням інфекції, покриває держава. Наш центр пропонує пацієнтам сучасні препарати та новітні методики діагностики і виходжування хворих. Завдяки таким інноваціям скорочено тривалість лікування: для чутливого туберкульозу курс триває 4-6 місяців, для лікарсько-стійкої форми – 6-9. Профілактичне лікування можна пройти за 1 або 3 місяця, а захист зберігається понад 10 років».

Фахівці Центру закликають, якщо хочете бути впевнені за власне самопочуття і здоров’я родини, не чекайте доки хвороба сама постукає у двері. Звертайтеся до медиків на профілактичний огляд. У сімейного лікаря також можна безкоштовно пройти тест на туберкульоз та інші соціально небезпечні інфекції. Адже ці підступні хвороби можуть протікати без видимих симптомів, коли людина й не здогадується про них. Але вже стає небезпечною для оточення, адже виділяє збудника, наприклад, мікобактерію Коха і заражає інших.

Спеціалісти зможуть ще активніше протидіяти захворюванню, якщо кожен подолянин усвідомить: рання діагностика – рятує життя. Майже 70 % людей із туберкульозом можуть лікуватися амбулаторно вже з першого дня. Терапію призначають лікарі-фтизіатри, які підбирають оптимальну схему препаратів. А сімейний лікар за місцем проживання пацієнта допомагає дотримуватися режиму, контролює самопочуття, враховує, серед іншого, й індивідуальні потреби. Центр координує надання протитуберкульозної допомоги населенню та надає медпослуги з профілактики, діагностики та лікування дорослих і дітей із туберкульозом в амбулаторних та стаціонарних умовах за договором із НСЗУ. Такий людино-орієнтований підхід зробить послугу доступною та ефективною, комфортною для пацієнта. Держава, спираючись на міжсекторальну співпрацю (МОЗ, влада, бізнес, громади), змінює стратегію і тактику контролю за інфекцією: від протидії – до повного подолання хвороби!

 

За інформацією КНП «Хмельницький обласний

фтизіопульмонологічний медичний центр»

 

попередня статтяДіти захисників відпочиватимуть у США
наступна статтяОбговорили права людини в геріатричних закладах