Сьогодні, 27 січня, в пам’ять про жертв нацистського терору під час Другої світової війни у Хмельницькому відбулось відкриття пам’ятної дошки, встановленої на місці єврейського гетто, яке діяло в Проскурові у 1941-1942 роках.
За словами ініціатора встановлення меморіальної дошки – директора благодійного фонду “Хесед – Бешт” Ігоря Ратушного, загалом в області на місцях масового розстрілу єврейського населення уже становлено 120 памятників, меморіальних комплексів, меморіальних дошок і пам’ятних знаків.
Присутній на урочистій події заступник голови обласної ради Валентин Соколюк подякував членам благодійного фонду за активну громадську позицію.
«Сьогоднішня подія – це не лише згадка про невинно вбитих чоловіків, жінок та дітей, – наголосив у своєму виступі посадовець. – Пам’ять про Голокост в першу чергу необхідна нам, аби не допустити подібного більше ніколи, з жодним народом.”
За словами автора меморіальної дошки, хмельницького художника і скульптора Володимира Карвасарного, барельєф створений у формі факела як символу життя, розірваного колючим дротом фашистської ненависті до іншого народу, іншого віросповідання, іншої культури. Біблейські лики на барельєфі – це прообраз єврейського народу в цілому. Перекинута і погасла менора з палаючими свічками виступає символом біди вселенського масштабу для цілого народу, нечуваної жорстокості.
Внизу барельєфа – абревіатура з літер єврейського алфавіту, яка пишеться на кожній могилі віруючого єврея і перекладається як “хай буде душа його зав’язана у вузлі життя”.
Сьогодні на урочистому відкритті лунали слова молитви, згадки в’язнів концтабору, активних членів благодійного фонду.
Хвилиною мовчання усі присутні вшанували пам’ять усіх жертв єврейського гетто.
Довідка
Цей День проголошений резолюцією Генеральної Асамблеї ООН від 1 листопада 2005 року, співавторами якої виступили 100 держав.
Україна на державному рівні приєдналася до відзначення цієї міжнародної дати у 2012 році (Постанова ВРУ від 5 липня 2011), хоч і була однією з шести країн-ініціаторів прийняття оонівського документа.
Дата 27 січня обрана не випадково: саме цього дня 1945 року війська 1-го Українського фронту звільнили в’язнів найбільшого гітлерівського концтабору смерті Аушвіц-Біркенау неподалік польського Освенціма.
Голокост з давньогрецької перекладається як «всеспалення» й означає систематичне переслідування і знищення (геноцид) євреїв нацистською Німеччиною і колабораціоністами протягом 1933-1945 років. У ширшому розумінні, голокост – систематичне гоніння і знищення людей за ознакою їхньої расової, етнічної, національної приналежності, сексуальної орієнтації або генетичного типу як неповноцінних, шкідливих.