
29 березня Хмельницька обласна організація Національної спілки письменників України відзначила 45-річчя з часу заснування. Саме цього дня, 1980 року, з ініціативи тодішнього голови Спілки письменників України Павла Загребельного на теренах Хмельниччини була створена письменницька організація, яка до цього входила до складу Вінницької обласної письменницької організації.
Тоді до новоствореної організації увійшло дев’ять письменників: Василь Баженов, Броніслав Грищук, Петро Карась, Аполлінарій Мацевич, Григорій Храпач, Микола Мачківський, Анатолій Ненцінський, Микола Сумишин та Микола Федунець. Очолив організацію Броніслав Грищук.

У січні 1986-го головою Хмельницької обласної організації НСПУ було обрано Миколу Федунця, який очолював її понад двадцять років. Пізніше головами письменницької організації були Ростислав Балема (2007-2010 рр.) та Василь Горбатюк (2010-2017 рр.). З 2017 року письменницький осередок очолює Петро Маліш, секретарем є поетеса Альона Радецька.
Майже щороку організація поповнюється новими членами. Станом на 1 січня 2025 року їх нараховується 47. Це і поети, і прозаїки, які розвивають та популяризують українське художнє, документальне, публіцистичне слово. На жаль, вісімнадцятеро відійшли у засвіти.
Четверо літераторів сьогодні стоять на захисті нашої держави – це Юрій Сорока, Артур Закордонець, Ростислав Балема та Михайло Цимбалюк.
Письменники Хмельниччини стійко тримають волонтерський фронт. Особливо варто відзначити активність Оксани Радушинської зі Старокостянтинова, яка разом із Творчою сотнею «Рух до Перемоги» постійно перебуває серед воїнів-захисників, підтримує їх і словом, і матеріально. Наталія Поліщук наразі перебуває за кордоном, у м. Саламанка (Іспанія), і щоразу долучається до акцій на підтримку України. Як журналістка, веде програми, під час яких розповідає про культурне розмаїття нашої країни, разом із дітьми-переселенцями вивчає твори наших авторів, постійно підтримує зв’язок з письменницькою організацією, проводить онлайн зустрічі та презентації своїх книг. Також волонтерською діяльністю займаються поетки Лідія Ярохно і Любов Сердунич. Олена Іськова-Миклащук, як дружина військовослужбовця, також не залишається осторонь і займається волонтерською діяльністю, а нещодавно заснувала свій бренд одягу «Верба» у селі Вербівці Шепетівського району, чим допомагає та підтримує дружин і рідних воїнів-захисників.
Члени Хмельницької обласної організації Національної спілки письменників України часто організовують літературно-мистецькі зустрічі й творчі вечори. Зокрема, проведено Всеукраїнський літературно-мистецький фестиваль «Зернослово» в районах, спільно з Хмельницьким обласним літературним музеєм, «Слово єднає» до Дня міста з наступним випуском альманаху під такою ж назвою. Письменники беруть участь у заходах, які проводять бібліотеки міста й області, міське управління культури, заклади середньої та вищої освіти.
Мають хмельницькі письменники і свій літературно-публіцистичний альманах «Південний Буг», який видається з 2018 року. Тут друкуються твори авторів-краян та літераторів з інших областей України, зокрема, у рубриці «Наші гості». Помітне місце займають також рубрики «Поезія», «Проза», «Нові імена», «Молода муза», «Краєзнавство», «Рецензії», «Незабутні» та інші.
За сорок п’ять років творчої дороги написано та видано декілька сотень книг. Десятки з них відзначені міськими, обласними, всеукраїнськими та міжнародними преміями. Особливо активно заявляють про себе літератори Олена Іськова-Миклащук, Оксана Радушинська, Ольга Ткач, Ольга Саліпа, Василь Горбатюк, Марія Дем’янюк, Наталія Мазур, Людмила Весела, Віталій Міхалевський, Анатолій Ненцінський, Альона Радецька, Людмила Рудковська, Микола Руцький, Любов Сердунич, Степан Шкапій, Ніна Шмурікова-Гаврилюк, Лідія Ярохно.
Від 2014 року до Дня пам’яті Миколи Федунця вручається обласна літературна премія, котра носить його ім’я. Вона присуджується за кращу поетичну збірку, що відзначається високим художнім рівнем, яскравими мовними засобами, новизною та вирізняється оригінальністю форм і мотивів. Серед лавреатів: Олександра Ванжула, Ніна Шмурікова-Гаврилюк, Анатолій Ненцінський, Неоніла Яніцька, Віталій Міхалевський, Микола Мачківський (посмертно), Ростислав Балема, Ольга Ткач та Михайло Цимбалюк.
Переможцями літературного конкурсу «Коронація слова» у різні роки були Оксана Радушинська, Олена Іськова-Миклащук, Юрій Сорока, Ольга Саліпа, Артур Закордонець, Василь Горбатюк та Людмила Савчук, яка, на жаль, уже відійшла у засвіти. У числі переможців молодіжного літературного конкурсу «Гранослов» – Олена Ткачук та Іванна Василевська. Серед письменників є лавреати обласної літературної премії імені Тараса Шевченка, міської – імені Богдана Хмельницького.
Секретар обласної організації НСПУ Альона Радецька у 2023 року стала стипендіаткою Президента України, а Оксані Радушинській у 2024 році відповідно до Указу Президента України призначено дворічну державну стипендію.
Спілчани вдячні обласній та міській раді за підтримку і виділення коштів на видання книг.
Сорок п’ять – рубіж уже не молодості, але ще й далеко не старості. Творчий шлях триває… Як і віра у власні творчі можливості та Перемогу України.








