
У комунальному некомерційному підприємстві «Хмельницький обласний заклад з надання психіатричної допомоги» Хмельницької обласної ради надається висококваліфікована спеціалізована стаціонарна та консультативна медична допомога особам з розладами психіки та поведінки, здійснюється стаціонарне та амбулаторне обстеження, експертизи, соціально-трудова реабілітація особам з розладом психіки, замісна підтримувальна терапія для осіб з психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів.
У закладі функціонують 16 стаціонарних відділень та допоміжні структурні підрозділи. Щорічно у закладі проходять лікування понад 10 тисяч осіб з розладами психіки та поведінки, більше 2-ох тисяч з яких – військовослужбовці.
З метою покращення матеріально-побутових умов перебування пацієнтів в закладі та їх комфортного одужання, в січні 2025 року, після капітального ремонту, відновило роботу відділення №3 для надання допомоги військовим Збройних сил України. Це вже четверте відділення, де лікуються та проходять реабілітацію наші захисники. Ремонт приміщень у відділенні здійснено за рахунок коштів Національної служби здоров’я України. У структурному підрозділі проходять обстеження і лікування особи, які потребують спеціалізованої допомоги, з такими нозологіями як гострі реакції на стрес, розлади адаптації, посттравматичний стресовий розлад, афективні порушення, загострення існуючих хронічних психічних розладів, тривожно-депресивні розлади, депресивні розлади з різними ступенями важкості тощо.

У КНП «Хмельницький обласний заклад з надання психіатричної допомоги» застосовується арт-терапія як частина комплексного підходу до реабілітації, де кожен пацієнт отримує відповідну підтримку для відновлення психічного здоров’я.
Психолого-психіатрична, соціально-психологічна, фізична, логопедична реабілітація військових, що перебувають на лікуванні в закладі, реалізується за допомогою різних концепцій (психоаналітичних, гештальт – терапії, реабілітаційної сугестії) різноманітних методів в основі яких є арттерапевтичні методи, методи тілесної пластики та реабілітації за допомогою лікувальної води.

Важливим етапом у процесі відновлення ментального здоров’я воїнів та осіб, які потребують психіатричної допомоги, соціально-психологічної підтримки, які знаходилися в стресових ситуаціях, а тепер потребують активного лікування та соціального супроводу.

Лікарі закладу – психіатри, психотерапевти, психологи, соціальні працівники співпрацюють задля створення умов, в яких пацієнти отримуючи лікування мають позитивну динаміку виходу з тих станів, що отримали від участі в бойових діях і пережили під час бомбардувань.

Лікарями відділень складаються індивідуальні плани реабілітації, які базуються не лише на медикаментозному лікуванні, а й використовуються різноманітні сучасні практики, в основі яких лежать різні терапії (медикаментозна, психологічна, фізична реабілітація, арт – терапія різними стилями) психотерапія, медикаментозна підтримка) для досягнення найкращих результатів. Фахівці мають досвід роботи з військовими і розуміють специфіку їхніх переживань.
Основні напрямки арт-терапії у реабілітації військових:
- Малювання та живопис: Використання фарб, олівців дозволяє військовим візуалізувати свої переживання та страхи, застосовується здебільшого при посттравматичному стресовому розладі (ПТСР).
- Музична терапія: Включає спільне прослуховування або виконання музики (караоке) для покращення вербальної артикуляції. Музика допомогає знизити рівень тривожності, покращити настрій і стимулювати емоційну саморегуляцію.
- Театральна терапія: використовується для вираження внутрішнього світу пацієнтів через рольові ігри та імпровізацію, що також допомагає в подоланні стресу та створенні нових соціальних навичок.
- вання: Підписано Меморандум про співпрацю задля реабілітації захисників із Хмельницьким обласним центром з фізичного виховання учнівської молоді. Плавання має безліч позитивних ефектів, які є корисними для військових, що проходять реабілітацію в нашому закладі: (зниження стресу і тривожності, покращення загального самопочуття, поліпшення психоемоційного стану тощо).
За інформацією КНП «Хмельницький обласний заклад
з надання психіатричної допомоги»