Щорічно 9 листопада відзначається Всеукраїнський день працівників культури та майстрів народного мистецтва.
Сьогодні в Україні культура та народне мистецтво є одними із вирішальних чинників національного відродження й об’єднання суспільства навколо спільних цінностей та ідеалів.
Напередодні свята в сесійній залі Будинку рад відбулися урочистості за участі керівництва області та народного депутата України.
Від імені депутатського корпусу обласної ради присутніх у залі, а в їхній особі усіх працівників культури та майстрів народного мистецтва краю, з професійним святом привітала голова обласної ради Віолета Лабазюк.
Голова ради наголосила, що Хмельниччина віддавна славиться своїм багатогранним історичним минулим, невід’ємною частиною якого є культурна спадщина, а творчість митців та аматорів народного мистецтва завжди сповнена яскравим колоритом та невичерпною енергією.
«Саме працівникам культури та народного мистецтва випала відповідальна та почесна місія – формувати потужний культурний пласт у нашій області. Завдяки вашому самовідданому внеску у розвиток народної творчості, у справу збагачення мистецьких надбань та збереження культурної спадщини, Хмельниччина демонструє на території України високі показники», – сказала у вітальному слові Віолета Лабазюк.
Віолета Олександрівна наголосила, що, незважаючи на обмежений фінансовий ресурс, обласна рада приділяє особливу увагу покращенню матеріально-технічної бази майнових комплексів закладів обласної комунальної власності, а разом з тим, й збереженню та відродженню культурної спадщини Хмельниччини.
Голова ради подякувала працівникам культури за сумлінну працю, високу професійну майстерність, вагомий особистий внесок у розвиток національної культури, популяризацію українського мистецтва, відродження та примноження традицій культурної спадщини Хмельниччини і з нагоди Всеукраїнського дня працівників культури та майстрів народного мистецтва відзначила кращих представників культурної сфери Грамотами обласної ради та цінними подарунками. Так, Грамот удостоїлися: методист відділу мистецьких навчальних закладів та підвищення кваліфікації Хмельницького обласного науково-методичного центру культури і мистецтва Дарина Дар´їна, керівник Народного аматорського ансамблю бального танцю «Перлина» Центру культури і дозвілля «Гармонія» ім. М. Чепелюка (м.Волочиськ) Юлія Іларіонова, машиніст сцени Хмельницького обласного академічного музично-драматичного театру імені М.Старицького Олександр Чайковський та артист хору академічного ансамблю пісні і танцю «Козаки Поділля» Хмельницької обласної філармонії Андрій Юрченко.
За активну участь у VI Всеукраїнському фестивалі-конкурсі народної хореографії імені Павла Вірського, високу професійну майстерність, вагомі творчі здобутки, оригінальність творчих постановок, значний внесок у розвиток національної культури, популяризацію народного танцю, українського мистецтва оголошено Подяку обласної ради з врученням подарунку:
Зразковому художньому колективу ансамблю танцю «Веснянка» Хмельницької загальноосвітньої школи № 24 (керівник та постановник – Валентина Мандзій);
Народному художньому колективу ансамблю сучасного танцю «Апельсин» Кам’янець-Подільського центру дитячої та юнацької творчості (керівник – Алла Пащенко);
Народному аматорському ансамблю естрадного танцю «Каскад» Кам’янець-подільського коледжу культури і мистецтв (керівник – відмінник освіти України Олександра Кучерява);
Народному художньому колективу ансамблю танцю «Подолянчик» Хмельницького палацу творчості дітей та юнацтва (керівник – відмінник освіти України Іван Гурєєв);
Народному аматорському ансамблю народного танцю «Веселка» Хмельницького міського будинку культури (керівник – Володимир Петрина);Колективу дитячої студії при академічному ансамблі пісні і танцю «Козаки Поділля» Хмельницької обласної філармонії (керівники – заслужений артист України Сергій Качуринець та Олег Капелюх);
Академічному ансамблю пісні і танцю «Козаки Поділля» Хмельницької обласної філармонії (художній керівник – Степан Дробіт);
Народному аматорському ансамблю танцю «Подільські візерунки» Кам’янець-Подільського коледжу культури і мистецтв (керівник – заслужений діяч мистецтв України Володимир Чорнобиль).
Кращих працівників галузі культури та народного мистецтва області за значний внесок в розвиток галузі культури також було відзначено та нагороджено Почесними грамотами Верховної Ради України, Грамотами облдержадміністрації, Департаменту інформаційної діяльності, культури, національностей та релігій облдержадміністрації, Федерації професійних спілок області.
Довідка.
Загальний фінансовий ресурс обласного бюджету, який спрямований Департаменту інформаційної діяльності, культури, національностей та релігій облдержадміністрації у 2021 році складає 211,8 млн гривень. З них на виконання заходів обласної програми розвитку культури і духовності на період до 2023 року з метою збереження і розвитку мережі закладів культури і мистецтва області, примноження її матеріально-технічного ресурсу передбачено майже 8,2 млн гривень.
За рахунок коштів обласного бюджету на проведення протиаварійних та реставраційних робіт на території Державного історико-культурного заповідника «Межибіж» направлено 5,8 млн гривень.
Окрім того, спрямовано на здійснення протипожежних заходів у закладах комунальної власності – 497 тис. грн: обласному краєзнавчому музею на заміну електрообладнання та електроосвітлення, Державному історико-культурному заповіднику «Межибіж» – 80 тис. грн, КЗК «Музей пропаганди» – 55,926 тис. грн, обласній універсальній науковій бібліотеці – 55,7 тис. грн, обласному художньому музею – 35,3 тис. грн, обласному науково-методичному центру культури і мистецтва – 20,37 тис. гривень.
Також з обласного бюджету передбачено 1,5 млн грн на виготовлення науково-проєктної документації на проведення реставраційних робіт на території Державного історико-культурного заповідника «Самчики». Збереження унікального палацово-паркового комплексу в стилі пізнього класицизму складає важливу складову історико-культурного спадку українського народу. Крім того, наявність проєктної документації дасть можливість пришвидшити участь заповідника у проєкті «Велика реставрація».