Сьогодні відбулося чергове засідання наглядової ради Агенції регіонального розвитку Хмельницької області, яке провів депутат обласної ради Артур Фрідман.
У засіданні взяли участь голова обласної ради Віолета Лабазюк, її заступники Володимир Гончарук та Валентин Соколюк, голова облдержадміністрації Сергій Гамалій, члени наглядової ради, представники засновників та співзасновників.
Агенція регіонального розвитку області утворена рішенням обласної ради на п’ятій сесії 21 квітня 2016 року відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України. Цим рішенням депутати уповноважили голову обласної ради представляти інтереси засновника при вирішенні організаційно-правових питань щодо затвердження установчих документів, обранні (призначенні) органів управління тощо.
Метою створення та основними завданнями Агенції передбачається розвиток інвестиційної спроможності області, залучення інвестицій у різні сфери життєдіяльності та розвиток особистого бренду Хмельниччини. Окрім того, Агенцією надається методична допомога територіальним громадам краю щодо бюджетного законодавства та консультативна підтримка фахівцям тергромад щодо підготовки проєктів на різні конкурси.
Як зазначила голова обласної ради Віолета Лабазюк, зважаючи на зменшення державної фінансової підтримки для бюджетів територіальних громад, вагоме значення для їх розвитку відіграє залучення інвестицій через різноманітні проєкти. «Першочерговим пріоритетом є налагодження діалогу між фахівцями Агенції регіонального розвитку та службовцями тергромад, що дасть можливість активізувати громади та залучити до розвитку територій грантові кошти. Загалом Агенція повинна бути генератором ідей для територіальних громад», – зауважила Віолета Олександрівна.
Директор Агенції регіонального розвитку Катерина Савчук прозвітувала про роботу установи за 2020 рік. Зокрема, Катерина Анатоліївна зазначила, що одним із важливих кроків у діяльності було включення Агенції регіонального розвитку до урядового експерименту зі створення Офісу євроінтеграції на базі Агенції регіонального розвитку. Головні завдання майбутнього Офісу євроінтеграції, за словами Катерина Савчук, є розвиток партнерств та обмін досвідом з європейськими регіонами, посилення участі регіону у європейських програмах та ініціативах, а також популяризація вибору ЄС та комунікація процесу реформ.
У рамках основної діяльності Агенції протягом минулого року її фахівцям вдалося підготувати 25 проєктів регіонального та місцевого розвитку різної тематики та масштабу.
Як зауважила Катерина Савчук, у 2020 році Агенцією підготовлено та подано на грантові конкурси 25 проєктів регіонального та місцевого розвитку різної тематики та різного масштабу. Із них 18 проєктів підготовлені самостійно, решта – підготовлені партнерами спільно з фахівцями Агенції, які працювали в робочих групах та готували частину матеріалів.
Значна частина проєктів, які підготувала Агенція, стосуються розвитку стратегічно важливого для регіону об’єкта – Хмельницького аеропорту. Спільно з керівництвом аеропорту, фахівці агенції підготували проєкт на розробку концепції розвитку аеропорту, реконструкцію огорожі аеропорт, яка необхідна, для сертифікації. Один із проєктів стосувався також відкриття на території аеропорту стоянки для вантажних автомобілей.
За словами Катерини Савчук, 14 проєктів, підготовлених фахівцями Агенції, – економічного спрямування. Серед них – три підтримані регіональною комісією із визначення проєктів-переможців на фінансування із Державного фонду регіонального ровзитку: вирощування енергетичних культур для виробництва електроенергії з біомаси, створення тепличних господарств у трьох територіальних громадах області та розвиток тепличного господарства. Інші проєкти стосувалися молочних сімейних ферм, розвитку швейної галузі Хмельницької області та інші.
Станом на січень 2021 року чотири проєкти підтримані, одна грантова угода вже підписана і проєкт реалізовується. Проєкт «Мобільний музей-лабораторія для школярів: доступ до якісної освіти в умовах пандемії COVID-19» реалізовує Агенція регіонального розвитку у партнерстві із Дунаєвецькою міською радою в межах спільного проєкту Уряду Швеції та Програми розвитку ООН (ПРООН) в Україні «Посилене партнерство для сталого розвитку».
Детальніше про проєкт тут: https://cutt.ly/bj4Iq0w
Три інші проєкти, які підтримані стосуються економічного напрямку.
Перший – Підвищення рентабельності господарювання та виробництва нових видів рослинницької продукції через створення мережі агрогосподарств на сільських територіях Хмельницької області. Його бюджет 12,7 мільйонів гривень. Другий проєкт із бюджетом 13 мільйонів 985 тисяч гривень – підвищення виробництва та нарощування обсягів рослинницької продукції через створення мережі агрогосподарств на територіях Чемеровецької громади. Третій – формування регіонального ринку сільськогосподарських енергетичних культур із бюджетом 5 мільйонів 100 тисяч гривень. Остаточне рішення по проєктах буде відомо після засідання Міжвідомчої комісії при Мінрегіоні.
Варто зазначити, що 14 проєктів перебувають на етапі розгляду, а ще 8 стали новим досвідом для колективу агенції, але не були підтримані донорами.
Також, окрім розробки проєктів, Агенція Регіонального розвитку протягом року надано консультативну підтримку фахівцям 15 об’єднаних територіальних громад, структурних підрозділів обласної державної адміністрації, обласних комунальних закладів (понад 90 консультацій) щодо підготовки проєктів на різні конкурси.
Найбільш активна співпраця щодо розробки проєктів та участі у грантових конкурсах є між Агенцією та такими територіальними громадами: Волочиська, Городоцька, Дунаєвецька, Красилівська, Полонська, Славутська міські, Сатанівська та Чемеровецька селищна громади.
Протягом року організовано та проведено у співпраці з партнерами 12 навчальних заходів щодо управління відходами, створення молочних сімейних ферм, впровадження геоінформаційних систем та просторового планування; продовжено роботу клубу ресурсоефективного виробництва.
Окрім обласної ради, співзасновниками Агенції регіонального розвитку Хмельницької області є Хмельницька облдержадміністрація, Хмельницька торгово-промислова палата, Хмельницький національний університет, Хмельницький університет управління і права, Асоціація об’єднаних громад Хмельницької області і Благодійна організація «Зміцнення громад».