Консультативна рада з питань сприяння захисту інтересів ветеранів військових конфліктів при голові обласної ради відновлює свою діяльність. Саме такий лейтмотив сьогоднішнього зібрання в Будинку рад за участі голови обласної ради Віолети Лабазюк, її заступників Володимира Гончарука та Валентина Соколюка, членів Консультативної ради, представників обласної військової адміністрації, ветеранів та громадськості.
На початку засідання присутні хвилиною мовчання вшанували пам’ять усіх загиблих в російсько-українській війні.
Створена при обласній раді Консультативна рада ще у 2021 році. Наразі її діяльність, за ініціативи голови обласної ради Віолети Лабазюк поновлено, змінено й назву цього дорадчого органу. Відтепер це – Консультативна рада з питань сприяння захисту прав та інтересів ветеранів, їх родин та родин загиблих героїв російсько-української війни. Разом з тим, склад ради поповнився 11-ма новими членами, зокрема ветеранами війни, капеланами-волонтерами, громадськими діячами у сфері реалізації ефективної ветеранської політики в регіоні, психологами та волонтерами. Наразі рада налічує 34 особи.
Голова Консультативної ради Микола Приступа зауважив, що наше спільне завдання сьогодні – боронити країну від ворога, і кожен на своєму місці робить для цього все від нього залежне. Тому оновлена рада й надалі працюватиме чітко, злагоджено та ефективно.
Як зазначила голова обласної ради Віолета Лабазюк, важливим аспектом в теперішніх непростих реаліях є допомога ветеранам та їхнім сім’ям, та не менш вагомим – підтримка родин загиблих героїв.
Першочерговим у роботі Консультативної ради, за словами Віолети Олександрівни, є продовження налагодження дієвої співпраці та комунікації органів державної влади, органів місцевого самоврядування з громадськими організаціями, які опікуються захисниками, захисницями, ветеранами та їх сім’ями, дітьми та родинами загиблих.
«Сприяння інтеграції ветеранів у мирне життя, їхня адаптація у суспільстві, психологічна підтримка є одним із пріоритетів. Тому Консультативна рада поповнюється новими обличчями, а діяльність буде спрямована на організацію роботи з ветеранами та їхніми родинами, сім’ями загиблих захисників. Будемо налагоджувати комунікацію між органами влади і громадськістю з метою адаптації ветеранів у громадах, – сказала голова обласної ради. – Переконана, що перезавантажений дорадчий орган стане потужним та дієвим комунікаційним майданчиком та скоординує нашу спільну роботу у сфері ветеранської політики в регіоні та ефективної реінтеграції ветеранів в суспільстві».
Віолета Лабазюк поінформувала присутніх про роботу обласної ради в умовах повномасштабної російсько-української війни, направлену на підтримку військових формувань, внутрішньо-переміщених осіб, розвиток обласних комунальних закладів. Продовжується чітка та прозора політика підтримки військових та ветеранів.
Хмельницька обласна рада Ухвалила рішення щодо спрямування понад 54 млн гривень, отриманих від реалізації комунального майна, на потреби бойових військових бригад. Ці кошти направлені на закупівлю безпілотників, засобів радіоелектронної боротьби, транспортних засобів та мобільних пунктів перебування особового складу. Всього ж з обласного бюджету у першому півріччі 2024 року виділено понад 80 мільйонів на потреби Сил оборони України.
Заклади обласної комунальної власності безпосередньо працюють з ветеранами, здійснюють їх лікування та реабілітацію, діє обласна комплексна програма соціальної підтримки ветеранів війни, цьогоріч за ініціативи Віолети Лабазюк успішно реалізовано обласний соціальний проєкт психологічної підтримки військових, ветеранів та членів їх родин «РАЗОМ. ДОПОМОГА. ПОРУЧ», комунальні установи облради та їх колективи активно волонтерять, збирають та передають військовим кошти для закупівлі обладнання, продовжується розширення міжнародної комунікації із залучення необхідної гуманітарної допомоги.
«Завдяки міжнародній підтримці маємо можливість покращувати матеріально-технічну базу закладів охорони здоров’я, де лікуються та проходять відновлюючу терапію наші захисники, налагоджувати співпрацю в освітніх закладах, надавати допомогу особам зі статусом ВПО, здійснювати психологічну реабілітацію для дітей. Результатом роботи є підписання 25-ти меморандумів про співробітництво з іноземними партнерами та вітчизняними благодійними фондами і організаціями», – сказала Віолета Олександрівна. – Разом з тим, потреба у залученні гуманітарної допомоги актуальна й надалі, тому безперервно працюємо з єдиною метою – наближення Української перемоги».
Члени Консультативної ради внесли відповідні зміни до Положення у зв’язку зі зміною назви ради, а також визначили її напрямки подальшої діяльності.
Про впровадження ветеранської політики на Хмельниччині поінформував заступник начальника ОВА Володимир Юр’єв, а начальник управління ветеранів з питань ветеранської політики Хмельницької ОДА Інна Пікало поінформувала членів Консультативної ради про роботу зазначеного управління з дотримання прав і свобод ветеранів під час переходу від військової служби до цивільного життя.
У рамках розгляду питання «Про роботу інститутів громадянського суспільства з підтримки ветеранської політики та з презентацією роботи психологів в межах укладених меморандумів про співпрацю з обласною радою» керівники громадських організацій розповіли про свою діяльність у цьому напрямку.
З інформацією «Про психологічну допомогу ветеранам» виступила керівник Центру психологічної підтримки «Стаб ++» Наталія Дурдас. Про підтримку родин загиблих воїнів поінформувала представник громадської організації «Міжнародна асоціація психологів та тренерів-експертів» Тетяна Кріль-Фрицак. Про можливості фізичної реабілітації для ветеранів розповів інструктор та тренер TOTALFIT Влад Демецький.
Члени Консультативної ради затвердили план роботи на 2024 рік. За пропозицією секретаря ради Віталія Пєвнєва, до кінця поточного року планується організувати низку психологічно-підтримуючих, реабілітаційних заходів та патріотичних заходів для військових, ветеранів та родин загиблих героїв. Це, зокрема, виїзний відновлюючий Ретрит в Карпатах для дружин загиблих, уроки патріотичного виховання «Зустрічі з Героями», сприяння у відкритті залу з єдиноборств, де тренерами і відвідувачами будуть ветерани, проведення адаптаційних тренінгів тощо.
Також члени ради обговорили й інші організаційні питання діяльності ради.
Наступне засідання Консультативної ради планується у грудні цього року, на якому планується затвердити план роботи Консультативної ради на 2025 рік.