Віолета Лабазюк: «Голови територіальних громад повинні працювати над збільшенням надходжень до місцевих бюджетів»

22 лютого голова обласної ради Віолета Лабазюк взяла участь у розширеному онлайн-засіданні колегії облдержадміністрації, яке провів голова обласної державної адміністрації Сергій Гамалій.

До засідання в онлайн-режимі долучилися сільські, селищні, міські голови територіальних громад, голови райдержадміністрацій, керівники структурних підрозділів ОДА та територіальних органів виконавчої влади.

Члени колегії проаналізували підсумки соціально-економічного розвитку області за минулий рік та окреслили основні напрямки роботи у поточному році. Про це членів колегії поінформував заступник начальника управління департаменту економічного розвитку ОДА Олег Гарник.

За його словами, впродовж 2021 року особлива увага приділялась виконанню завдань і заходів самої Програми, Стратегії розвитку області, плану заходів з її реалізації та забезпеченню розвитку економічного потенціалу області. Аналіз соціально-економічного становища області за підсумками року свідчить про поступове відновлення економіки області.

Завдяки спільним діям органів виконавчої влади та місцевого самовря­дування проведено роботу з вирішення низки економічних і соціальних питань, у тому числі спричинених пандемією коронавірусу. Інформація про підсумки соціально-економічного розвитку Хмельницької області за 2021 рік та основні напрями роботи у 2022 році.

Крім того, у ході засідання директор Департаменту фінансів ОДА Сергій Пенюшкевич публічно представив звіт про виконання обласного бюджету за 2021 рік.

Як зазначив Сергій Адамович, до загального фонду обласного бюджету в минулому році надійшло доходів (без врахування трансфертів) в сумі 1 354,2 млн грн, що становить 104,1% до обсягів, затверджених на 2021 рік.

Найбільшу питому вагу в надходженнях податку на доходи фізичних  осіб в розрізі основних галузей області займають надходження від:  бюджетних установ – 37,9% та у порівнянні з 2020 роком питома вага зменшилась на 1,2%; промисловості – 21,1%;  сільського, лісового та рибного господарства – 18,3%; оптової та роздрібної торгівлі, ремонту автотранспортних засобів – 4,8%; транспорту, складського господарства, поштової та кур’єрської діяльності – 4,6%;  будівництва – 2,4%; інших галузей – 10,9%.

До спеціального фонду доходної частини обласного бюджету (без врахування трансфертів) надійшло 395,2 млн грн, що на 239,3 млн грн більше річних планових призначень.

По всіх джерелах надходжень спеціального фонду у 2021 році забезпечено виконання затверджених планових показників.

Сергій Пенюшкевич також поінформував про доходи загального фонду місцевих бюджетів за 2021 рік, які виконано на 102,8% і сягнули 243,5 млн гривень. Забезпечили виконання річних планових призначень 3 райони та 54 територіальних громади.

Як зазначив головний фінансист області, найвагомішим за обсягами джерелом наповнення дохідної частини місцевих бюджетів області традиційно був податок на доходи фізичних осіб. Його питома вага в обсязі надходжень склала 66,8%, а це 5 952,2 млн гривень. У порівнянні з 2020 роком надходження податку зросли на понад мільйон гривень або на 21,1 відсотка.

Обсяг податку на доходи фізичних осіб у розрахунку на одного жителя області у порівнянні з 2020 роком зріс на 21,1% або на 834,3 грн і склав 4785,6 гривень.

Проте, не дивлячись на те, що в цілому по області є ріст, в окремих громадах надійшло ПДФО набагато менше, ніж в середньому по області, а також деякі тергромади не забезпечили виконання річних планових призначень доходів загального фонду.

За підсумками розгляду питання,  голова обласної ради Віолета Лабазюк наголосила, що головам територіальних громад краю потрібно суттєво працювати над наповненням бюджетів та стратегічно окреслювати подальший розвиток територій.

«Попри надважливу для  територіальних громад фінансову підтримку з боку державного та обласного бюджетів, громади повинні мати власні потужні бюджету розвитку. Для цього головам громад необхідно здійснити кардинальні заходи щодо залучення інвестицій, створення нових робочих місць, з виведення з «тіні» працюючих, завершити інвентаризацію земель, тим самим збільшити надходження до бюджетів. В іншому випадку такі громади не матимуть розвитку» – сказала Віолета Лабазюк.

За словами Віолети Олександрівни, депутатський корпус обласної ради у межах наявного фінансового ресурсу обласного бюджету, намагається націлено працювати у підтримку закладів обласної комунальної власності, водночас спрямовуючи суттєвий ресурс територіальним громадам на реалізацію проєктів з розвитку інфраструктури територій.

Разом з тим, Віолета Лабазюк принагідно звернулася до сільських, селищних та міських голів активізувати роботу над завершенням розробки і затвердженням стратегій розвитку своїх територіальних громад. Адже, враховуючи невтішну статистику,  станом на сьогодні у 23 відсотках громад такі документи вже існують, 55 відсотків громад – у стадії розробки, а більше 20 %, а це 13 тергромад, у яких відсутні плани розвитку.

Принагідно голова ради акцентувала увагу голів громад на залученні до втілення різноманітних проєктів експертів Агенції регіонального розвитку області та міжнародних партнерів, таких як USAID, DESPRO тощо.

«Територіальні громади мають визначити вектор, за яким будуть рухатися вперед, зважаючи й на те, що у зв´язку із загостренням з боку російського агресора, гостро постало питання фінансової участі громад у формуванні  підрозділів територіальної оборони нашої області», – зазначила голова обласної ради.

Також заслухали члени колегії інформацію заступника начальника Західного офісу Держаудитслужби Анатолія Марценюка про стан фінансово-бюджетної дисципліни в області в минулому році.

За результатами засідання колегії прийнято відповідні доручення.

 

попередня статтяОголошено конкурси на посади директорів п’яти комунальних закладів соціального спрямування
наступна статтяВ полі зору обласної влади – розміщення та укомплектування територіальної оборони