Віолета Лабазюк: «Унікальність України – в її багатій культурній спадщині та ідентичності»

У рамках відзначення міжнародного дня нематеріальної культурної спадщини, який відзначається щорічно 17 жовтня – в день прийняття Конвенції ЮНЕСКО про охорону нематеріальної культурної спадщини, та з нагоди 85-ї річниці створення Хмельницького обласного науково-методичного центру культури і мистецтва, протягом 13-14 листопада 2024 року в місті Хмельницький проходитиме всеукраїнський симпозіум «Нематеріальна культурна спадщина: можливості, ресурси, виклики».

Офіційне відкриття симпозіуму відбулося сьогодні, 13 листопада, за участі керівництва обласної ради, обласної військової адміністрації, Департаменту інформаційної діяльності, культури, національностей та релігій ОДА, Хмельницького обласного науково-методичного центру культури і мистецтва.

Всеукраїнський захід об’єднав близько 200 осіб – представників 16 регіонів нашої держави, працівників культури 60 територіальних громад Хмельниччини, зокрема й наукових співробітників Інституту культурології НАН України, представників Українського культурного фонду, обласних науково-методичних центрів культури і мистецтва різних регіонів, ГО «Центр розвитку «Демократія через культуру» та низки інституцій громадянського суспільства, які займаються питаннями збереження та розвитку нематеріальної культурної спадщини нашої країни.

У своєму вітальному слові голова обласної ради Віолета Лабазюк підкреслила важливість проведення на Хмельниччині такого потужного заходу, який згуртував велику культурну спільноту однодумців у прагненні зберегти й передати наступним поколінням нематеріальну культурну спадщину українського народу, а також сприяти розвитку  наших культурних традицій в сучасному світі.

«Унікальність України – в її культурній спадщині та ідентичності. У непростих реаліях сьогодення, попри російську воєнну агресію, наше завдання – популяризувати українські культурні надбання в частині нематеріальної культурної спадщини, яка має багатовікову історію і є основою нашого майбутнього, – зазначила Віолета Олександрівна, звертаючись до учасників зібрання. – На сьогоднішньому всеукраїнському заході порушуються надзвичайно актуальні питання зі збереження культурної матеріальної і нематеріальної спадщини нашої держави. Хмельниччина багата на такі здобутки. Зокрема, до місцевого списку нематеріальної культурної спадщини належить один з українських видів декоративного мистецтва – самчиківський розпис, який має більш як з півстолітню історію, також це шепетівські балади, ізяславські пісні, антонінські вареники з піском, безперечно – прекрасна подільська вишивка, і, звичайно, зіньківська ковбаса та хліб».

Голова обласної ради наголосила, що завдячуючи Збройним силам України у кожному куточку цивілізованого світу присутня культура нашого народу, неперевершені старовинні традиції, які є культурними надбаннями чудової Української нації.

На завершення вітального слова Віолета Лабазюк побажала учасникам зібрання продуктивного діалогу, насичених дискусій та максимально-результативного обміну досвідом й висловила сподівання, що симпозіум стане платформою для нових ініціатив та плідної співпраці.

Директор Хмельницького обласного науково-методичного центру культури і мистецтва Майя Онищук зазначила, що організований симпозіум – це не просто майданчик для обговорення, це пошук рішень, нових підходів та інновацій. Адже спадщина – це не лише минуле, це й основа для майбутнього, фундамент нашої ідентичності в сучасному світі.  Тому на зібранні йтиме мова про те, що часто невидиме, але глибоко вкорінене у свідомість нашого народу – про пісні, ремесла, звичаї, що формують нашу національну душу, адже кожен крок у збереженні та розвитку культурної спадщини – це крок до нашої спільної мети, до вільної і сильної України.

У рамках першого дня симпозіуму говорили про охорону живої спадщини та співпрацю між різними стейкхолдерами, презентовані діяльність Українського культурного фонду та грантових можливостей інституції, представлені різноманітні дослідження нематеріальної культурної спадщини окремих регіонів України та збереження НКС під час війни.

Окремо йшла мова про успішну реалізацію проєктів, спрямованих на збереження та популяризацію нематеріальної культурної спадщини в територіальних громадах, проаналізовано сьогоднішні виклики та майбутнє культурної спадщини регіонів як інструменту збереження української нації.

У другий день симпозіуму заплановані флеш-презентації: «Минуле і сучасність: візитівки Зінькова», досвід виявлення та популяризації елементів НКС в Ізяславській громаді Хмельницької області, «Подільська писанка», презентація елементу НКС «Традиція декоративного розпису села Самчики», а також показ колекцій одягу «Самчики. Дотик традицій» та «Лялька-мотанка».

Окрім того, у рамках заходу відбудеться представлення видання «Нематеріальна культурна спадщина Хмельниччини», підготовлене відділом народної творчості та нематеріальної культурної спадщини Хмельницького обласного науково-методичного центру культури і мистецтва.

Коли наша країна переживає надзвичайно важкі часи, особливо важливо пам’ятати про те, що кожен регіон України має свою місію у спільній боротьбі. Наша спадщина – це те, що єднає нас як націю, і разом, у мирних і прифронтових регіонах, ми здатні її зберегти для майбутніх поколінь.

Всеукраїнський симпозіум організовано за  підтримки Хмельницької обласної ради, Хмельницької обласної військової адміністрації, департаменту інформаційної діяльності, культури, національностей та релігій ОДА і партнерів та благодійників.

попередня статтяПопуляризація спорту серед вихованців Кам’янець-Подільського навчально-реабілітаційного центру
наступна статтяВідбулося засідання Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України