Центр надання адміністративних послуг – це місце, де громадяни отримують найширший перелік необхідних їм адмінпослуг у форматі «єдиного вікна». З реформою децентралізації роль та функції ЦНАП у об’єднаних громадах ще більше зросли, і сьогодні мешканці очікують якісних адміністративних послуг на центральному, регіональному та місцевому рівнях. Разом з тим, очільники новостворених громад не завжди мають достатньо інформації щодо механізмів створення ЦНАП та розуміння всіх можливостей ефективної організації надання адмінпослуг.
«Як створити ЦНАП з нуля в ОТГ – досвід інституційного створення ЦНАП Програми «U-LEAD з Європою» (ЗАВАНТАЖИТИ) є першим в Україні комплексним та практично-орієнтованим посібником, створеним провідними вітчизняними експертами на основі дворічного досвіду роботи Програми. У посібнику надаються вичерпні рекомендації щодо кожного кроку створення ЦНАП.
Перша робоча версія посібника була опублікована в тестовому форматі у 2017 році. Наразі він суттєво доповнений цінною та перевіреною практикою, в тому числі зразками документів, варіантами рішення проблемних питань у процесі створення та модернізації ЦНАП, конкретними прикладами створення ЦНАП у громадах Початкової Фази Програми (2016-2018 рр.), під час якої було відкрито 26 Центрів в ОТГ України.
В презентації посібника у Києві взяли участь Геннадій Зубко, Віце-прем’єр-міністр, Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України, Фредерік Коен, координатор сектору з децентралізації Представництва Європейського Союзу в Україні, та Камеран Худур, перший секретар Посольства Швеції, Програмний директор «U-LEAD з Європою» від Sida.
Геннадій Зубко зазначив, що сьогодні в Україні працює більше 700 ЦНАП, проте значна їх частина ще потребує належної інституційної допомоги, адже вони були створені до початку децентралізації та наразі не всі з них належно виконують свою ключову функцію – надання мешканцям необхідних адміністративних послуг.
«Наближення адміністративних послуг до громадян, їх доступність та висока якість – одна з ключових функцій держави і органів місцевого самоврядування. Тому розбудова в рамках секторальної децентралізації мережі сучасних Центрів надання адміністративних послуг – одне з пріоритетних завдань, над яким працює команда Мінрегіону спільно з європейськими партнерами. Наша мета – забезпечити доступність адміністративної послуги незалежно від того, де людина проживає», акцентував Віце-прем’єр-міністр.
Фредерік Коен, наголосив на важливості створення саме належних ЦНАП: «Реорганізація системи надання адміністративних послуг на місцевому рівні є однією з невід’ємних складових децентралізації. Функціонуючий належним чином ЦНАП покращує життя мешканців, наближаючи місцеву владу до потреб громадськості, зміцнюючи підзвітність влади та роблячи систему надання адміністративних послуг прозорою, доступною та сервісно-орієнтованою».
Камеран Худур, розповів детальніше про Програму, яка серед іншого, надає інституційну та фізичну підтримку до 600 органам місцевого самоврядування у створенні належних ЦНАП: «Програма розуміє різноманіття громад в Україні та сповідує гнучкі підходи в роботі з ними. Ми дуже раді, що вже більше 400 громад виявили бажання співпрацювати з нами та сподіваємось, їх кількість збільшиться, адже, наразі триває третій раунд прийому заявок на участь у Програмі».
Представники громадського сектору та очільники громад також долучилися до презентації унікального видання.
Валентина Полтавець, виконавчий директор Асоціації об’єднаних територіальних громад: «Посібник надає практичну цінну інформацію для громад, які обмежені в доступі до знань, мають дефіцит кваліфікованих працівників для створення та роботи ЦНАП. Посібник містить різні варіанти розв’язання проблемних питань, детально описує кращі практики створення ЦНАП та надає зразки документів. Отже громади можуть швидко приймати ефективні рішення. Програма «U-LEAD з Європою» дослухається і постійно на зв’язку з нашою Асоціацією, залучає нас до своїх заходів, зокрема, одна, з дискусій була з Асоціацією ЦНАП по тому, як ефективно організовувати послуги та штат ЦНАП в невеликій громаді».
Іван Дудар, голова Кочубеївської ОТГ, громади-учасниці Початкової Фази Програми, розповів, що їх ЦНАП буквально створювався за методичними матеріалами Програми: «Унікальність Посібника для мене насамперед в тому, що він є максимально практичним та корисним для всіх, хто має відношення до створення ЦНАП в громаді. Створюючи ЦНАП ми використовували посібник як методологічну основу, і кожен причетний знайшов корисну для його сфери відповідальності інформацію, яка придалася на практиці».
Посібник та резюме до нього можна завантажити також на сайті напряму з покращення якості надання адміністративних послуг для населення Програми «U-LEAD з Європою» www.tsnap.ulead.org.ua/library.
Нагадаємо, що наразі триває третій раунд відбору учасників Фази Впровадження для створення та модернізації ЦНАП, в якому, на відміну від попередніх раундів, можуть брати участь об’єднані громади міст обласного значення з чисельністю понад 50 тисяч мешканців.
Джерело: Децентралізація