
11 квітня у Будинку рад відбулася зустріч керівництва області, представників структурних підрозділів обласної військової адміністрації з моніторинговою групою Офісу Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та Офісу Ради Європи в Україні, яка відповідно до Конституції України протягом цього тижня здійснювала на Хмельниччині моніторинг за додержанням конституційних прав військових та ветеранів війни щодо реалізації в області заходів ветеранської політики, зокрема програм та ініціатив (як державного, так і регіонального рівнів) з метою підтримки ветеранів війни, членів їх родин, сімей загиблих Захисників і Захисниць України.
Від обласної ради у зустрічі взяли участь голова Віолета Лабазюк, її заступник Валентин Соколюк та заступник голови постійної комісії з питань реалізації національної стратегії ветеранської політики Олександр Розізнаний.
На сьогоднішній день на Хмельниччині зареєстровано 63,6 тисяч ветеранів війни. Створення умов для гідного майбутнього ветеранів у цивільному житті є завданням не лише органів влади, а всього нашого українського суспільства.
У своєму виступі голова обласної ради Віолета Лабазюк акцентувала, що сьогоднішнє зібрання присвячене важливій темі – сучасній ветеранській політиці.
«Ми розуміємо, що лише спільними зусиллями – обласної влади, місцевих громад, волонтерських і ветеранських організацій – ми зможемо створити систему, яка працюватиме ефективно, – зазначила Віолета Лабазюк. – Як віце-президент Української асоціації районних та обласних рад з питань соціальної політики та охорони здоров’я, я добре розумію цю тематику. Саме на рівні регіональної влади ми маємо впроваджувати ефективні механізми соціальної політики, які дозволять забезпечити кожному, хто боронив Україну, максимальну інтеграцію в соціум, гідне життя в громадах області».
Голова обласної ради наголосила, що Хмельницька обласна рада завжди підтримувала і продовжуватиме підтримувати ініціативи, спрямовані на поліпшення життя ветеранів та їхніх родин. Так, з метою сприяння захисту прав та інтересів військових і ветеранів при голові Хмельницької обласної ради була створена Консультативна рада. Цей консультативно-дорадчий орган об’єднує представників влади, громадських організацій, ветеранів та діючих військовослужбовців для спільного вирішення актуальних питань. На засіданнях ради обговорюються важливі аспекти, спрямовані на покращення соціального захисту та реабілітації учасників бойових дій та їхніх родин.
У закладах охорони здоров’я обласного підпорядкування, за словами Віолети Лабазюк, військовослужбовці та ветерани отримують повний спектр якісних медичних послуг, зокрема й реабілітаційних та стоматологічних. Окрім того, спільно з Хмельницькою гуманітарно-педагогічною академією реалізований соціальний проєкт психологічної підтримки, спрямований на підготовку фахівців-психологів для роботи з військовослужбовцями, ветеранами та їх родинами.
«Однією з наших ключових ініціатив стало створення в грудні 2024 року обласного комунального закладу «Ветеранський простір «ВЕТЕРАН ПРО». Цей заклад покликаний стати центром комунікації та підтримки для ветеранів, військових та їхніх сімей. Основні напрями діяльності «ВЕТЕРАН ПРО» включають консультаційну допомогу, психологічну підтримку, співпрацю з громадськими організаціями, налагодження взаємодії з ветеранськими хабами, експертами та волонтерами для обміну досвідом та ресурсами, – сказала Віолета Олександрівна. – Ми також запроваджуємо нові починання, які сприятимуть розбудові системи підтримки ветеранів, їх соціалізації та реабілітації. Так, за підсумками моєї нещодавньої робочої поїздки до Вашингтону, триває переговорний процес з представниками американської програми Open World, у рамках якого обговорюються можливості навчання спеціалістів, які працюють із ветеранами. Наразі здійснюється набір двох груп з числа фахівців супроводу при ветеранських хабах в територіальних громадах з метою ефективного впровадження реабілітаційних програм, адаптації світового досвіду до українських реалій і в результаті створення інституцій, які надаватимуть комплексну підтримку тим, хто цього найбільше потребує».
Представляючи результати моніторингу представники Офісу Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та Офісу Ради Європи в Україні, зауважили, що попри всі позитивні аспекти, ветеранська політика потребує якісних змін, має бути налагоджена система робота з метою забезпечення прав кожного ветерана, незалежно від місця проживання.









