Сьогодні, 11 квітня, у Міжнародний день визволення в’язнів фашистських концтаборів, на території військової частини, що розташована у мікрорайоні Ракове в обласному центрі вшанували пам’ять в’язнів концтабору «Шталаг-355». Голова обласної ради Михайло Загородний, заступник голови обласної ради Валерій Лесков, керівник апарату облдержадміністрації Оксана Самолюк, секретар міської ради Михайло Кривак, колишні в?язні фашистських концтаборів, ветерани війни, військовослужбовці та громадськість міста поклали квіти до Меморіалу пам’яті жертв фашистського режиму.
У місті Хмельницькому (колишньому Проскурові) за роки окупації було закатовано і розстріляно понад 81 тисячу осіб. У концтаборі, який розміщувався у 1941-44 роках на території військової частини у мікрорайоні Ракове, загинули майже 65 тисяч військовополонених. Багатьох із них досі не встановлено.
За невинно замордованими на цьому місці біля пам’ятного меморіалу благочинний міста Хмельницький УПЦ КП митрофорний протоієрей Ярослав Рібийвідправив поминальну службу. У хвилині мовчання учасники скорботного заходу схилили голову перед світлою пам?яттю розстріляних та замучених військовополонених та мирних жителів.
«Сьогодні Україна разом зі всім світом вклоняється людям, які пройшли важкий шлях через фашистські табори, віддає данину скорботної пам?яті жертвам нацизму, які загинули в концтаборах. Пам’ять про мужність і незламність, жертовність в ім’я свого народу та рідної землі мільйонів героїчних українців буде завжди у наших серцях», – зазначає голова обласної ради Михайло Загородний.
Рідні, близькі в’язнів концтабору «Шталаг-355» та просто небайдужі громадяни поклали живі квіти на могили військовополонених, життя яких обірвалося за колючими дротами фашистської неволі.
Довiдка.
11 квітня щорічно відзначають Міжнародний день визволення в’язнів фашистських концтаборів, який встановили в день входження американських військ на територію Бухенвальду 1945 року.
Концентраційний табір Бухенвальд був побудований поблизу міста Веймара і почав функціонувати 19 липня 1937 року. За 8 років близько 239 000 чоловік були в’язнями Бухенвальда. Спочатку це були німецькі політв’язні, пізніше, в роки Другої світової війни, представники багатьох інших національностей.
В Україні зафіксовано майже 300 місць масових страт населення, діяло 180 концтаборів, існувало 50 гетто.
Окрім “Шталагу-355” в окупованому місті була розгорнута ціла мережа фільтраційних та трудових таборів. Діяв вербувальний пункт, з якого на примусові роботи до Німеччини були вивезені понад 1300 молодих проскурівчан. Єврейські квартали міста були оточені в гетто, майже всі жителі якого (понад 9 тисяч чоловік) були розстріляні у жовтні-листопаді 1942 року.