Напередодні міжнародного Дня донора крові голова обласної ради Віолета Лабазюк зустрілася з колективом комунального некомерційного підприємства «Хмельницький обласний центр служби крові».
Зазвичай Міжнародний день донора, який щороку відзначається 14 червня, передбачає заклик до здачі крові, яку щомиті в усьому світі потребують люди будь-якого віку і походження, в яких виникає потреба в переливанні крові за життєвими показаннями.
Але через повномасштабне вторгнення росії на територію України цей день суттєво змістив акцент в нашій країні. Донорство крові під час війни стало ще однією так званою лінією оборони України. Під час військових дій донорська кров є ледь не єдиним способом врятувати бійців, які зазнають поранення з масивною крововтратою. Крім того, варто не забувати й про цивільних, які стають жертвами ракетних та артилерійських ударів – їм також необхідна донорська кров.
«Вітаючи сьогодні ваш колектив та усіх донорів Хмельниччини, висловлюю глибоку подяку кожному, хто робить внесок у порятунок життів та підтримку громадського здоров’я. У реаліях сьогоднішньої війни ми, українці в тилу, повинні робити все від нас залежне, аби зберегти життя кожному постраждалому внаслідок воєнних дій. У своїй громаді ми повинні формувати культуру регулярного та безоплатного донорства крові, тим самим закриваючи потребу у крові. Адже необхідність у переливанні крові виникає щодня і неможливо передбачити, коли, кому і в якій кількості буде потрібна кров. Саме зусиллями донорів своє життя продовжують мільйони українців. Я вдячна всім, хто коли-небудь здавав кров та дотримується цієї доброї традиції. Саме так донори дарують найцінніше – частинку свого життя для хворих», – зазначила голова обласної ради.
За активну громадянську позицію в умовах воєнного стану, вагомий внесок у справу порятунку життя людей, які потребують переливання донорської крові та її компонентів, популяризацію здорового способу життя, чуйність, милосердя та з нагоди Всесвітнього дня донора крові Віолета Лабазюк вручила Подяки обласної ради заслуженим донорам України – Віктору Ліщенку, Розалії Дунець, Лесі Іщук, Андрія Дяблову та Вадиму Марчаку.
У рамках Всеукраїнської акції «Озеленення» на території медичного закладу були висаджені кущі гортензій.
Як зазначив директор закладу Володимир Левицький, головна мета діяльності комунального некомерційного підприємства «Хмельницький обласний центр служби крові» – прийом та обслуговування донорів, заготівля донорської крові та плазми для лікувальної допомоги населенню Хмельницької області. Девіз центру «Здай кров – врятуй життя».
Щорічно кров здають понад 20000 жителів Хмельницької області, відповідно проводиться понад 80000 обстежень донорської крові на гемотрансмісивні інфекції.
Вся донорська кров, що заготовляється, проходить обстеження у КНП «ХОЦСК» імунохемілюмінісцентним( імуноферментним) методом на ВІЛ-інфекцію, гепатити «В» і «С», сифіліс та методом ПЛР.
КНП «ХОЦСК» систематично вдосконалює роботу із заготівлі крові та отримання з неї компонентів та препаратів, пропагує безкоштовне донорство і впроваджує в практику нові технології.
Довідково. Всесвітній день донора крові, який щорічно відзначається 14 червня, встановлено 23 травня 2005 року сесією Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я. У цей день в 1868 році народився Карл Ландштейнер, австрійський лікар, імунолог, який отримав в 1930 році Нобелівську премію за відкриття груп крові людини.
Відносини щодо захисту прав донорів крові та компонентів крові та їх законних інтересів врегульовано Закон України від 30 вересня 2020 p. № 931-ІХ «Про безпеку та якість донорської крові та компонентів крові», який було введений в дію 25 січня 2021 року.