Протягом двох років в державі триває процес децентралізації.
На Хмельниччині успішно функціонують 26 об’єднаних територіальних громад. У тринадцяти ОТГ відбудуться перші місцеві вибори ще у цьому році – у семи громадах 29 жовтня, а 24 грудня ще у шести.
Як результат, діючі громади отримали прямі міжбюджетні відносини з Державним бюджетом України та мають нові фінансові можливості для розвитку своїх територій.
Зі здобутками та перспективами розвитку Летичівської та Меджибізької об’єднаних територіальних громад мали змогу ознайомитися представники інших ОТГ області та місцевих засобів масової інформації 19 жовтня під час організованого обласною радою та відокремленим підрозділом «Центр розвитку місцевого самоврядування» прес-туру «Кращі практики місцевого самоврядування». У цьому заході взяв участь і голова обласної ради Михайло Загородний.
«Разом з потужними ресурсами, повноваженнями і можливостями об’єднані територіальні громади отримали величезну відповідальність як раціонально скеровувати ці ресурси. Виконуючи державну політику, керівництво громад зобов’язане використати усі шанси для освоєння коштів на розвиток інфраструктури територій, одночасно й спромогтися заробляти кошти самостійнота ставати автономними», – зазначив Михайло Загородний під час спілкування з учасниками прес-туру.
Діяльність Летичівської селищної ОТГ, до якої увійшло 45 населених пцнктів, презентував її голова Ігор Тисячний. За його словами, майже у двадцятитисячній громаді протягом двох років завдяки потужній фінансовій підтримці з боку держави поліпшується інфраструктура населених пунктів.
Мережа навчальних закладів Летичівської селищної ОТГ складає 8 загальноосвітніх шкіл І-ІІІ ступенів, три ЗОШ І-ІІ ступеня, 14 дошкільних навчальних закладів, один позашкільний навчальний заклад та дитячо-юнацька спортивна школа, у якій займаються майже 250 дітей різного віку. Наразі в школах навчається більше 2 тисяч учнів, у ДНЗ – 1249 дітей. Функціонує 54 заклади культури, 27 фельдшерсько-акушерських пунктів. Для учнів організовано безкоштовне підвезення 17 шкільними автобусами. У порівнянні з минулим роком, суттєво збільшились видатки на харчування в навчальних закладах.
Надання медичних послуг, як зазначила головний лікар Летичівської ПМСД, депутат обласної ради Наталія Кухарук, у громаді здійснюють 4 амбулаторії загальної практики сімейної медицини та 25 ФАПів.
Учасники прес-туру ознайомилися з інфраструктурою Суслівського старостинського округу – відвідали ясла-садок «Ромашка» та загальноосвітню школу І-ІІ ступенів, також побували у Летичівському дошкільному навчальному закладі «Веселка», який розпочав свою роботу рік тому, та в Летичівському НВК №1 «ЗОШ І-ІІІ ступенів-ліцей», який є опорним.
Створена опорна школа у рамках проекту з децентралізації освіти та оптимізації мережі шкіл у минулому році, де наразі навчається 942 учні. Проектна потужність закладу – 1100 учнів. За кошти громади у школі проведено значну роботу зі зміцнення матеріально-технічної бази: крім поточного ремонту шкільних приміщень, коридорів та спортзалу здійснено ремонт харчоблоку, зокрема проведено реконструкцію кухні та частково замінено кухонне обладнання, збільшено площу їдальні на 60 місць. Встановлена лінія швидкого харчування дає змогу забезпечити гарячим харчуванням близько 650 учнів.
Завдяки отриманим від держави фінансовим можливостям продовжується забезпечення сучасного інформаційно-комунікаційного оснащення освітнього процесу в усіх восьми загальноосвітніх закладів Летичівської ОТГ. У наявності – 20 навчально-комп’ютерних комплексів, в них 198 персональних комп’ютерів та 15 ноутбуків. У Летичівському НВК №1 «ЗОШ І-ІІІ ступенів-ліцей» та Летичівському НВК №2 «ЗОШ І-ІІІ ступенів-гімназія» придбані інтерактивні дошки, ноутбуки, 21 комп`ютер. У закладах наявне програмне забезпечення та електронні підручники.
За кошти місцевого бюджету установи культури та мистецтва за 2016 рік профінансовано в сумі 5208,8 тис. грн, за 9 місяців цього року – на суму 4775,4 тис. гривень. За рахунок коштів субвенції на розвиток інфраструктури ОТГ проведені капітальні ремонти приміщень закладів культури, придбано оргтехніку, закуплено мистецького інвентарю та поповнено бібліотечні фонди бібліотек.
Протягом 2016 року здійснено поточні ремонти доріг комунальної власності на суму 2289,7 тис. грн, ремонт доріг загального користування – 670 тис. грн, на експлуатаційне утримання доріг комунальної власності виділено 22,1 тис. грн, доріг загального користування – 100 тис. грн, на капітальний ремонт доріг та будівництво тротуарів використано субвенцію на розвиток інфраструктури на суму 3838,7 тис. гривень.
У 2017 році здійснено поточні ремонти доріг комунальної власності на суму 415,6 тис. грн, окрім того профінансовано видатки в сумі 596 тис. грн на проведення поточного ремонту доріг загального користування місцевого значення.
Під час ознайомлення з діяльністю Меджибізької об’єднаної територіальної громади учасники прес-туру побували у оновленій у 2016 році дитячо-юнацькій спортивній школі села Голосків, де місцеві діти займаються волейболом та займають призові місця на всеукраїнському рівні. У закладі проводяться змагання, де беруть участь команди з різних областей держави. Завдяки фінансовим можливостям громади у спортивній школі проведено капітальний ремонт приміщень та даху, а також створено гуртожиток на 40 місць для учасників змагань.
До Меджибізької об’єднаної територіальної громади увійшло 15 населених пунктів, де проживає майже 9 тисяч населення.
За словами селищного голови Михайла Демківа на території громади здійснюють діяльність 174 фізичних осіб-підприємців, функціонує 65 магазинів, 10 ресторанів та кафе, 4 автозаправочних станції, 2 аптеки та 7 закладів побутового обслуговування.
Об’єктами комунальної власності є комунальне підприємство «Добробут», 11 закладів охорони здоров’я – 8 фельдшерсько-акушерських пунктів, 2 амбулаторії загальної практики сімейної медицини, терапевтичне відділення лікарні, Центр первинної медико-санітарної допомоги, 14 закладів освіти, з яких 5 загальноосвітніх шкільних навчальних закладів І-ІІІ ступеня, 3 загальноосвітніх шкільних навчальних заклади І-ІІ ступеня, 6 дошкільних навчальних закладів, 23 заклади культури (10 бібліотек, 6 будинків культури, 6 сільських клубів, 1 дитяча музична школа) та ДЮСШ та будинок дитячої та юнацької творчості.
На території громади є об’єкти культури та відпочинку – Державний історико-культурний заповідник «Межибіж», Головчинецький Свято-Преображенський жіночий монастир, Єврейський некрополь, Головчинецький кар’єр, дитячо-юнацький оздоровчий комплекс «Чайка», комплекс відпочинку «Радуга», комплекс відпочинку «Ягода-Малинка», функціонує 10 закладів громадського харчування.
За кошти субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на формування інфраструктури об’єднаної територіальної громади, які надійшли до селищного бюджету у 2016 році в сумі 8292,9 тис. грн реалізовано ряд проектів. Зокрема, було придбано спеціалізовану техніку житлово-комунального підприємства КП «Добробут», здійснено капітальний ремонт доріг, реконструйовано водопроводи, придбано шкільний автобус,
Протягом 2016 року за рахунок селищного бюджету утримувалися 6 дошкільних закладів, 8 загальноосвітніх шкіл, 1 заклад позашкільної освіти, ЦПМСД, територіальний центр соціального обслуговування, дитячо-юнацька спортивна школа, 11 бібліотек, 12 клубних закладів та школа естетичного виховання дітей.
Учасники прес-туру з цікавістю ознайомилися з об’єктами соціально-культурно призначення обидвох об’єднаних територіальних громад. Результатом їх вражень стануть публікації у місцевій періодиці, телепрограми та радіо передачі.