27 жовтня Українська асоціація районних та обласних рад провела навчання для голів та представників районних рад Хмельниччини на тему «Про особливості формування територіальних громад області в умовах децентралізації».
Зазначені навчання відбуваються в рамках Проекту USAID «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС), що реалізується Асоціацією міст України у партнерстві з УАРОР.
У роботі фахової майстерні взяли участь президент Української асоціації районних та обласних, голова Харківської обласної ради Сергій Чернов та голова Хмельницької обласної ради Михайло Загородний.
«Сьогоднішній форум спрямований на якомога ширше інформування голів районних рад для фахової роботи на місцях з метою отримання в недалекому майбутньому значних повноважень щодо ефективного управління територіями. Хмельниччина є лідером децентралізації в державі, але ми не зупиняємося. Голови районних рад не повинні стояти осторонь процесу децентралізації в області, а навпаки стати його активними учасниками», – зауважив Михайло Загородний.
Президент УАРОР Сергій Чернов зазначив, що у законодавстві про місцеве самоврядування є чимало прогалин, однак подібним шляхом пройшло багато країн. Сьогодні місцевому самоврядуванню для утвердження потрібен достатній ресурс для виконання власних повноважень, адже спроможність – це не просто кошти, а потужна інфраструктура і можливість надавати адміністративні послуги громадянам. Окрім того, Сергій Іванович наголосив на необхідності внесення законодавчих змін про формування трьохрівневої системи територіальної влади.
Учасники фахової майстерні, у свою чергу, наголошували на необхідності врегулювання законодавства процесів децентралізації, зокрема в частині подальшого функціонування районних рад та здійснення їх повноважень. Зокрема, й досі залишаються законодавчо та фінансово не врегульовані питання утримання комунальних закладів, центрів первинної медико-санітарної допомоги, співфінансування об’єктів освіти та охорони здоров’я. Викликають занепокоєння у голів районних рад й неврегульовані питання з кодифікації земельних ділянок у ОТГ, які включають у себе населені пункти двох і більше районів. У процесах децентралізації, на думку голів районних рад, зменшується роль райрад, а прийняття рішень сконцентровано у райдержадміністраціях.
Проведення практикуму дало змогу максимально зосередитись на труднощах з якими доводиться стикатися представникам органів місцевого самоврядування у контексті здійснення децентралізації.