17 шкіл міста Хмельницького та десять шкіл Хмельницької області є учасниками всеукраїнського проєкту «Вивчай та розрізняй: інфо-медійна грамотність». 150 учителів області з цих шкіл вже пройшли тренінги з медіаграмотності та викладання інфомедійної грамотності на уроках своїх предметів та навчають школярів критичному споживанню інформації, застосовуючи спеціально розроблені матеріали від Ради міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX), яка реалізує проєкт.
Про те, як визначити якісну інформацію, розпізнати маніпуляції та фейки, на що звертати увагу в соціальних мережах учні дізнаються на уроках української мови та літератури (8-9 класи), історії України, всесвітньої історії (8-10 класи) та мистецтва (9 класи), в які інтегруються навички інфомедійної грамотності.
Валентина Боричко, вчителька мистецтва Хмельницького ліцею №15 імені Олександра Співачука: “Завдяки участі у проєкті і навчанню на тренінгах, я відкрила нові можливості як для власного розвитку, так і для розвитку своїх учнів. Матеріали і вправи, які використовувала на уроках, викликали зацікавлення та заохочували учнів до здобуття нових знань, з обов’язковим посиланням на джерело, обміну інформацією та отриманими знаннями. Такі форми роботи, які були запропоновані нам в рамках проєкту, спонукають до творчості та активізують розумову діяльність учнів. Діти вчаться спілкуватися та поважати одне одного, враховувати різні думки”.
Єва Богач, учениця Хмельницької середньої загальноосвітньої школи №14 за допомогою нових навичок, отриманих на уроках історії від Галини Горбулько, застосувала SWOT-аналіз для ухвалення рішення про своє подальше навчання та перемогла у конкурсі від проєкту у номінації «Поширення знань і ухвалення рішень».
Проєкт “Вивчай та розрізняй: інфо-медійна грамотність” реалізується в Україні з 2018 року, у ньому вже беруть участь 400 шкіл з усіх обласних центрів. Навесні 2020 року до проєкту приєдналися ще 256 з невеликих міст і сіл.
Серед шкіл Хмельницької області, які перемогли в конкурсі та долучились до проєкту у 2020 році наступні:
- Дунаєвецький навчально-виховний комплекс «ЗОШ І-ІІІ ступенів, гімназія» Дунаєвецької міської ради Хмельницької області
- Нетішинський навчально-виховний комплекс “Загальноосвітня школа І- ІІ ступенів та ліцей” Нетішинської міської ради Хмельницької області
- Славутський ліцей ІІ-ІІІ ступенів Хмельницької обласної ради
- Старокостянтинівський НВК “Спеціалізована школа І ст., гімназія” Старокостянтинівської міської ради Хмельницької області імені Героя України Сергія Михайловича Бондарчука
- Новоселицька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Полонської міської ради об’єднаної територіальної громади Хмельницької області
- Судилківський ліцей Судилківської сільської ради (ОТГ) Шепетівського району Хмельницької області
- Летичівський ліцей №2 Летичівської селищної ради Летичівського району Хмельницької області
- Летичівський ліцей №1 Летичівської селищної ради Летичівського району Хмельницької області
- Чемеровецький навчально-виховний комплекс №1 “Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів, ліцей та міжшкільний навчально-виробничий комбінат” Чемеровецької селищної ради
- Ізяславський навчально-виховний комплекс «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №2, ліцей» імені Олександра Кушнірука Ізяславської міської ради Хмельницької області.
Як зазначає Тамара Козицька, координатор проєкту у Хмельницькій області, участь у проєкті також беруть Хмельницький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти та Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка, які навчають педагогів.
Довідка:
Проєкт «Вивчай та розрізняй: інфо-медійна грамотність» виконується Радою міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX) за підтримки посольств США та Великої Британії, у партнерстві з Міністерством освіти і науки України та Академією Української преси.
Діяльність проекту направлена на розвиток навичок критичного сприйняття інформації та інтеграцію інфомедійної грамотності в навчальну програму шкіл.
В рамках проєкту розробляються навчальні матеріали для вчителів (8-10 класи), проводяться тренінги та навчання для установ-учасників проекту (школи, інститути післядиломної освіти, педагогічні заклади вищої освіти), запроваджується навчання за розробленими матеріалами.
За матеріалами Хмельницької міської
централізованої бібліотечної системи