25 листопада за участі голови обласної ради Віолети Лабазюк відбулося чергове засідання робочої групи з розробки проєкту обласної програми «Питна вода Хмельниччини на 2022-2026 роки».
У засіданні також взяли участь заступник голови обласної державної адміністрації Сергій Ткачук, директор Департаменту фінансів ОДА Сергій Пенюшкевич, директор Департаменту розвитку громад, будівництва та житлово-комунального господарства Віра Бригадир, директор Департаменту природних ресурсів та екології ОДА Ганна Богданович.
Під час засідання члени робочої групи проаналізували пропозиції, які надійшли від районів та територіальних громад області для включення до проєкту нової обласної Програми на наступні п’ять років.
Отже, за попередніми даними від громад надано 150 проєктів вартістю до 10 млн грн на загальну суму фінансування майже 364,5 млн грн: Кам´янець-Подільський район – 25 проєктів на суму 73,3 млн, Хмельницький район – 72 проєкти на суму 169,2 млн грн, Шепетівський район – 53 проєкти на суму 122 млн гривень.
Окрім того, подано 14 проєктів, вартість яких складає понад 10 млн грн, на загальну суму 1 млрд 725,9 млн гривень. Це зокрема, 14 проєктів з будівництва водогонів, вартість яких складає понад 10 млн: 6 водогонів на суму 414,6 млн та 8 очисних споруд на суму 1 млрд 311,3 млн гривень.
Загальний прогнозний бюджет програми по роках складатиме 285 млн грн, з яких 200 – кошти обласного бюджету та 85 кошти місцевих бюджетів.
Окрім того, 11 громад не надали пропозиції Кам´янець-Подільська, Китайгородська, Маківська, Городоцька, Лісовогринівецька, Наркевицька, Розсошанська, Староостропільська, Плужненська, Судилківська і Ямпільська територіальні громади.
Варто зазначити, що у проєкт програми будуть включені проєкти громад, на які повністю виготовлена проєктно-кошторисна документація та експертиза документів. Разом з тим, перейдуть у нову програму цьогорічні проєкти з будівництва водогонів, які розпочали реалізовувати громади за кошти місцевих та обласного бюджетів.
За пропозицією членів робочої групи не включатимуться у перелік громад, які потребують фінансового ресурсу обласного бюджету, ті громади, які не освоїли виділені у поточному році кошти обласної казни та не реалізували розпочаті роботи із забезпечення водопостачанням населених пунктів.
Як зауважила Віолета Лабазюк, це буде своєрідним мотиватором для територіальних громад.
«Керівництво територіальних громад мають нести відповідальність за нереалізовані проєкти. Оскільки жителі населених пунктів очікують покращення послуг з водопостачання вже сьогодні. Тому такий мотивуючий крок повинен підштовхнути громади оперативніше працювати над розробкою документації та проходження всіх відповідних перевірок і подати готові проєкти профільному департаменту для внесення у встановленому порядку до прийнятої обласною радою програми та подальшого втілення на ті чи іншій території», – зазначила Віолета Лабазюк.
Варто зауважити, що обласною радою у 2021 році було прийнято програму «Питна вода Хмельниччини» на 2021 рік, у рамках якої на території 35 громад вдалося забезпечити проведення робіт з будівництва нових та реконструкцій існуючих систем централізованого водопостачання. Загальна сума фінансування цих проектів з обласного бюджету уже склала 49 мільйонів гривень.