Центром патологоанатомічної думки країни завжди була Хмельниччина.
Саме в місті Хмельницький, за рахунок розуміння місцевою владою місця морфології в лікувально-діагностичному процесі та бажання органів місцевого самоврядування забезпечити максимум достовірності та об’єктивності надання медичних послуг лікувальними закладами області в свій час – у 1984 році – з метою впровадження сучасних форм організації патологоанатомічної служби було створено перше та єдине в Україні, одне з п’яти в СРСР, експериментальне самостійне патологоанатомічне бюро. Після найретельніших перевірок досвід роботи Хмельницького обласного патологоанатомічного бюро був визнаний найкращим.
У 1994 році наказом Міністра охорони здоров’я України Хмельницьке обласне патологоанатомічне бюро було реорганізоване в перший та єдиний в Україні Державний патологоанатомічний Центр України для іспитів нової апаратури, втілення сучасних діагностичних технологій, передових форм роботи. Це був логічний та закономірний шлях подальшого розвитку і вдосконалення патологоанатомічної служби України.
3 жовтня 2019 року Державний патологоанатомічний центр України реорганізовано шляхом перетворення у комунальне некомерційне підприємство «Хмельницький обласний патологоанатомічний центр» згідно з рішенням Хмельницької обласної ради. Очолює заклад лікар патологоанатом Вищої кваліфікаційної категорії, голова групи експертів за напрямком “Патологічна анатомія”, “Дитяча патологічна анатомія” та “Судово-медична експертиза”, кандидат медичних наук Лілія Синчишена.
У складі Хмельницького обласного патологоанатомічного центру функціонує збалансована та обґрунтована (згідно нормативно-правової бази та поставлених завдань) кількість відділень – відділення загальної патології, відділення інфекційної патології, відділення дитячої патології, відділення гістологічних досліджень та організаційно-консультативне відділення з архівом.
Предметом діяльності комунального некомерційного підприємства «Хмельницький обласний патологоанатомічний центр» є:
– проведення розтинів померлих у лікувальних закладах третинного рівня та лікувальних закладів м. Хмельницький;
– дослідження операційного та біопсійного матеріалу з усіх лікувальних закладів м. Хмельницького та гістологічне дослідження секційного, біопсійного матеріалу з 17 ЦРЛ;
– надання організаційно-методичної та консультативної допомоги паталогоанатомічного бюро України та відділенням ЛПЗ області;
– розробка рекомендацій про напрямки та форми роботи паталогоанатомічної служби ЛПЗ області;
– вивчення потреб паталогоанатомічної служби області у кадрах, обладнанні, хімічних реактивах;
– контроль за систематичним підвищенням кваліфікації лікарів–паталогоанатомів на профільних кафедрах та на базі ХОПЦ;
– статистична обробка секційного та біопсійного матеріалів;
– апробація і впровадження нової апаратури, передових технологій та методів сучасних морфологічних досліджень;
– контроль за якістю діагностики та лікування в ЛПЗ шляхом уточнення причин смерті та аналізу якості надання медичної допомоги разом з лікуючим лікарем на підставі співставлення клінічних та патоморфологічних даних та діагнозів з наступним обговоренням результатів в лікарських колективах ЛПЗ на клініко-анатомічних конференціях.
На базі обласного патологоанатомічного бюро та Державного патологоанатомічного Центру України лікарями було захищено низку дисертацій кандидатів медичних наук, доктора медичних наук та кандидата біологічних наук.
Звичайно, в КНП «ХОПЦ» є свої поточні проблеми. Одна з них – кадрова. У результаті кадрового дефіциту існує проблема затримки дослідження операційного та біопсійного матеріалів, оформлення протоколів розтинів. Крім того, існує небезпека виникнення лікарських помилок, оскільки існує певна межа фізичних можливостей, за якою втрачається здатність концентрувати увагу. Навантаження на одну лікарську посаду та на одну посаду лаборанта перевищує норму у кілька разів. Адміністрацією Центру постійно формується замовлення щодо прийняття на посаду лікарів-інтернів.
Об’єктами контролю якості роботи, виконаної лікарем – патологоанатомом, є патологоанатомічне дослідження, гістологічне дослідження операційного, біопсійного матеріалу. Ця сукупність різних видів дослідження проводиться за визначеними алгоритмами з метою досягнення конкретних результатів.
У ХОПЦ введена система контролю якості роботи, яка проводиться за відповідними напрямками. Контроль якості здійснюється директором, заступником директора з медичних питань та завідуючими відділень, Радою трудового колективу за розробленими та затвердженими стандартами якості роботи завідуючих, лікарів та середнього медичного персоналу.
Щомісячно, відповідно до критеріїв, проводиться оцінка якості гістологічних біопсійних досліджень, аналізу аутопсій; виділення проблем, опрацювання шляхів їх вирішення.
У Центрі проводяться конференції за участю директора, заступника директора з медичних питань, завідуючих відділень та лікарів Центру з періодичним залученням лікарів-онкологів, хірургів, гематологів; щотижнево – конференції всіх співробітників Центру; планові та позапланові засідання Ради трудового колективу. На конференціях розглядаються складні випадки гістологічних біопсійних досліджень, аналізуються складні випадки автопсій, плани роботи Центру та звіти завідуючих структурними підрозділами про їх виконання. Щоквартально проводиться аналіз контролю якості роботи з урахуванням ряду критеріїв.
Матеріально-технічне забезпечення КНП «ХОПЦ» за останні роки значно покращилось, однак залишається ціла низка проблем, які потребують негайного вирішення.
У будівлі, в якій розміщений Центр, з моменту будівництва, а це більше 30 років, не проводився капітальний ремонт. Силами Центру проведено ремонт частини каналізаційної системи та проведення гідроізоляції однієї з частин підвального приміщення, косметичні ремонти, лікарських кабінетів, малої коференційної зали, лабораторії.
Значним недоліком, що порушує вимоги норм охорони праці, є відсутність ефективної вентиляційної системи, яка є застарілою і не забезпечують достатнього очищення повітря. Наслідком цього є постійна наявність в повітрі випарів реактивів та фіксаторів, в тому числі і формальдегіду. Крім того система є надзвичайно дороговартісною у зв‘язку зі значним споживанням електроенергії. Згідно з кошторисною документацією встановлення нової точкової вентиляції, яка дозволить зменшити витрати на оплату електроенергії та забезпечити безпечні умови праці, потребує значних фінансових вкладень.
Операційний матеріал з усіх територіальних громад області, за виключенням Кам’янець-Подільської, Старокостянтинівської та Дунаєвецької, концентрується в ХОПЦ. Після вирізки фрагментів, що підлягають гістологічній обробці, основна частина біотканини залишається і потребує утилізації, згідно чинного законодавства – потребує утилізації шляхом кремації, яка на сьогоднішній день є дороговартісною послугою.
За останні роки придбані мікроскопи, мікротоми, гідравлічних патологоанатомічних візків та оргтехніка.
Однак обладнання Центру потребує додаткових вкладень: особливо необхідними є Ротаційний механічний мікротом Leica RM 2125 RTS, Leica Biosystems в комплекті: 1) Водяна баня для розправлення гістологічних зразків Leica НІ1210; 2) Нагріваючий столик для предметних скелець Leica НІ1220, Станція для заливки в парафін з охолоджуючим модулем Leica HistoCore Arcadia, Leica Biosystems, Станція автоматичного фарбування Leica ST5010, Leica Biosystems, Станція вирізки TH701 Zeedo, KHP.
Роль патологоанатомічної служби в умовах медичної реформи:
На сьогодні прямої співпраці патологоанатомічних закладів з Національною службою здоров’я (НСЗУ) України не передбачено. Однак роль патологоанатомічної служби як ніколи підкреслена – усі хірургічні, ендоскопічні пакети надання медичної допомоги та пакет медичної допомоги в пологах в обов’язковому порядку передбачають гістологічне дослідження.
Це означає, що пакет медичної допомоги не буде оплачений НСЗУ в разі відсутності гістологічного дослідження. Оплата послуг з гістологічних досліджень операційного та біопсійного матеріалів виконується закладами охорони здоров’я шляхом укладання угод з патологоанатомічними бюро та центрами.
Виконання патологоанатомічного дослідження тіл померлих осіб здійснюється за кошти обласного бюджету. Однак передбачається розробка НСЗУ окремого пакету на даний вид діяльності.
З урахуванням цього набуває ще більшої актуальності питання щодо фінансування патологоанатомічної служби, зокрема Хмельницького обласного патологоанатомічного центру.
Але не дивлячись на усі проблемні питання, які виникають в процесі реформування медичної галузі, за підтримки керівництва Хмельницької області Хмельницький обласний патологоанатомічний центр залишається провідним закладом за напрямком надання патологоанатомічної допомоги жителям Хмельниччини.