Шановні друзі!
Важливою складовою Української національної революції 1917–1921 років, сторіччя якої ми відзначаємо нині на державному рівні, був рух за українізацію вищої освіти в Україні, який став опорою університетського будівництва в той час. В українському національно-визвольному русі були сформульовані вимоги українізації всіх ланок освіти. Важливу роль у цих процесах відігравала широка активність української громадськості за створення на своїй землі національних університетів – осередків вищої української культури.
Тоді, сто років тому, міська дума не лише підтримала університетську ідею, а й разом з місцевою “Просвітою” ініціювала перед державною владою України питання про заснування в адміністративному центрі регіону національного за характером і змістом університетського закладу.
Як бачимо, і сьогодні, після десятиліть тоталітарного режиму, актуальним завданням для Української держави знову постає збереження та розвиток своїх національних надбань, рідного слова та інших духовних цінностей. І це закономірно, адже без української освіти та культури неможливо відродити самобутність та духовну велич нашого народу.
Кам’янець-Подільський національний університет не випадково носить ім’я Івана Огієнка. Неможливо переоцінити багатогранну, цілеспрямовану діяльність фундатора і першого ректора Кам’янець-Подільського українського університету визначного громадського діяча, відомого вченого-мовознавця та історика української культури, екстраординарного професора Івана Івановича Огієнка в царині заснування та подальшого розвитку цього навчального та наукового закладу.
Університет, який є найстарішим вищим навчальним закладом Подільського регіону, пройшов складний шлях перед тим, як стати знаним не лише на Поділлі, а й в Україні та світі науковим та культурним центром з найвищим рівнем акредитації. Його історія становить вагому складову історії державного та культурно-освітнього будівництва в Україні.
Заснований у добу Української революції, навчальний заклад упродовж свого столітнього поступу не лише зробив чималий внесок у справу підготовки кадрів для установ національної системи освіти, передусім учителів для загальноосвітніх шкіл Подільського регіону, а й зумів вирізнитися якісними науковими здобутками, свідченням чому виступає наявний доробок науковців університету з різних галузей наукового знання та ефективна діяльність дослідних центрів і наукових товариств.
Віддаю шану поваги за вагомий внесок професорсько-викладацькому складу, співробітникам за підготовку десятків тисяч висококваліфікованих випускників, які ефективно працюють у різних сферах життєдіяльності нашого краю та України.
Сподіваюсь, що і нинішнє покоління викладачів та студентів буде гідно продовжувати та примножувати славні столітні традиції національного університету, приносячи йому всесвітнє визнання.
Від імені депутатів обласної ради та від себе особисто щиросердечно вітаю шановних академіків, професорів, доцентів, викладачів, співробітників та студентів, усіх, хто творив славну історію Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка зі славним сторічним ювілеєм.
Слава національному університету!
Слава Україні!
Щиро,
голова Хмельницької обласної ради Михайло Загородний