Профільна комісія обласної ради розглянула нагальні питання освітньої, медичної та соціальної сфери  

Сьогодні, 11 вересня, відбулося позачергове засідання постійної комісії з питань охорони здоров’я та соціальної політики, освіти, науки, культури, релігії, молоді та спорту.

Провела засідання заступник голови комісії Світлана Павлишина.

До роботи постійної комісії долучилися перший заступник голови обласної ради Володимир Гончарук, начальник управління з питань спільної власності територіальних громад виконавчого апарату обласної ради  Едуард Монастирський, начальник відділу з питань запобігання та виявлення корупції виконавчого апарату Сергій Полугар, керівництво обласної військової адміністрації, представники  департаментів обласної державної адміністрації: освіти і науки, соціального захисту та охорони здоров’я, а також керівники окремих обласних комунальних закладів медичної, освітньої та соціальної сфер, депутати обласної ради з інших постійних комісій.

Як зазначив на початку засідання Володимир Гончарук, проведення позачергового засідання зініційовано з метою детального вивчення деяких питань щодо особливостей подальшого функціонування окремих закладів освіти, соціального захисту та охорони здоров’я. Зокрема, в цьому контексті посадовець акцентував увагу на дотриманні закладами вимог чинного законодавства щодо надання пацієнтам своєчасних медичних послуг, а вихованцям комунальних закладів – якісної освіти та створення належних умов перебування. Окремо Володимир Володимирович наголосив на збереженні майнових комплексів обласної комунальної власності.

Про виконання Стратегічного плану розвитку мережі закладів загальної середньої освіти – об’єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Хмельницької області звітував директор Департаменту освіти та науки ОВА Олександр Пунда.

За результатами заслуховування та обговорення, члени комісії рекомендували профільному департаменту напрацювати зміни до згаданого Стратегічного плану і надати його для затвердження на сесії обласної ради.

Також прозвітував очільник профільного департаменту про практичне застосування розпорядження начальника Хмельницької ОВА «Про затвердження прогнозованої мережі ліцеїв Хмельницької області» від 12.08.2024 №798/2024-р в частині розроблення та затвердження плану трансформації мережі обласних ліцеїв відповідно до вимог Закону України «Про повну загальну середню освіту». В основному, присутні акцентували увагу на  створенні здобувачам освіти безпечного освітнього середовища, надання якісних освітніх послуг, в тому числі й дітям з особливими освітніми потребами. Інформацію директора Департаменту депутати взяли до відома та рекомендували Хмельницькій ОВА привести мережу у відповідність до законодавства.

Розглянули на засіданні й проблемні питання, які виникають під час передачі закладів професійно-технічної освіти з державної власності у спільну власність територіальних громад області. За результатами розгляду звіту Олександра Пунди, Хмельницькій ОВА рекомендовано активізувати цей напрям роботи та у стислі строки підготувати й надати відповідній комісії Міністерства освіти і науки України акти по десяти закладах професійно-технічної освіти області.

Окрему увагу члени комісії приділили питанню повернення тимчасово переміщених дітей та осіб, які проживають/зараховані до комунальних закладів освіти і соціального захисту та яка робота проводиться профільними Департаментами у цьому напрямку.

За інформацією начальника служби у справах дітей ОДА Любові Тимофіїв, на початку повномасштабної війни  вихованцям інтернатних закладів довелося евакуюватися в більш безпечні регіони України або за кордон. З Хмельниччини у складі організованих груп за кордон було відправлено 213 дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування з 11-ти спеціалізованих закладів. Наразі повернуто в регіон 125 дітей, зокрема у сімейні форми виховання,  до закладів професійно-технічної освіти, спеціалізованих закладів тощо.

Окрім того, з урядами країн, які прийняли дітей, а також міжнародними дитячими організаціями, напрацьовуються рішення для безпечного повернення решти дітей з урахуванням їхніх інтересів. У цьому контексті Урядом за поданням Міністерства соціальної політики внесено зміни до порядку тимчасової евакуації (Постанова КМУ № 546 від 01.06.2023). Відтепер на рівні нормативно-правового акту закріплено, що повернення дітей повинно відбуватися в сімейні форми виховання (прийомні родини, дитячі будинки сімейного типу, сім’ї опікунів/піклувальників), родини усиновлювачів та патронатні родини; повернення в заклади – лише у виключних випадках, приймати дітей можуть лише громади, які мають «помірний» та «задовільний» рівні ризику безпеки відповідно до методики МОН.

Ухвалені зміни, як йшлося на засіданні комісії, допоможуть гармонізувати нормативно-правову базу України з законодавством країн, де зараз перебувають діти, удосконалять механізм їхнього повернення, а головне – дають можливість дітям опинитись в сімейному середовищі, адже кожна дитина має право на зростання в сім’ї.

Окрім іншого, члени комісії розглянули питання функціонування Дитячого будинку Хмельницької обласної ради, комунального соціально-медичного закладу «Меджибізький дитячий будинок-інтернат» та КНП «Хмельницький обласний спеціалізований будинок дитини» під час воєнного стану в Україні та перспективи їх подальшої діяльності.

З цього питання було заслухано начальника служби у справах дітей ОДА Любов Тимофіїв. Також виступили співдоповідачі – директор Департаменту соціального захисту ОДА Ірина Ковальчук і директор Дитячого будинку Хмельницької обласної ради Оксана Вєрясова.

На засіданні також розглянули питання про діяльність КНП «Хмельницький обласний патологоанатомічний центр» та перспективи щодо подальшого розвитку підприємства. З інформацією виступив директор Департаменту охорони здоров’я ОВА Олександр Завроцький та директор КНП «Хмельницький обласний паталогоанатомічний центр» Лілія Синчишена. Під час обговорення присутні наголосили на важливості збереження цього закладу як самостійної фінансово спроможної структури.

За підсумками розгляду питань порядку денного засідання постійної комісії були напрацьовані висновки та рекомендації, які стосувалися удосконалення діяльності обласних комунальних закладів та їх функціонування на найближчу перспективу.

попередня стаття«Коло ветеранів»: відбудеться перший фестиваль ветеранської культури
наступна статтяУкраїна на шляху цифрової трансформації медицини: відбувся eHealth Summit