За ініціативи голови обласної ради Віолети Лабазюк ще з лютого цього року на Хмельниччині реалізовується соціальний обласний проєкт з протидії насильству «#школа без булінгу». Таким чином, Хмельницька область стала однією з пілотних, яка рекомендує звертати увагу на проблеми булінгу серед підростаючого покоління та протидіяти насильству.
У рамках чергового етапу проєкту, сьогодні, у Кам’янці-Подільському відбувся круглий стіл «#школа без булінгу».
Участь в роботі круглого столу взяли заступник керівника виконавчого апарату обласної ради Тетяна Зеленко, модератор проєкту Сергій Ковальчук, керуючий справами виконавчого апарату Кам’янець-Подільської районної ради Оксана Розумяк, начальник управління освіти і науки Кам’янець-Подільської міської ради Сергій Мельник, працівники служб у справах дітей облдержадміністрації та Кам’янець-Подільської міської ради, відділу ювенальної превенції Управління превентивної діяльності Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області, психологи та освітяни району.
Учасники зустрічі обговорили проблему цькування у школах, загрози булінгу в інтернеті, заходи з протидії та психологічні особливості виникнення та подолання цього явища у шкільному середовищі.
Виступаючі ознайомили присутніх з роллю психологічної служби у попередженні та подоланні булінгу в освітньому середовищі та поінформували про шляхи протидії та попередження цієї форми психологічного насильства, що відбувається за участі неповнолітніх засуджених за вчинення кримінальних правопорушень. Також учасники заходу наголосили на важливості просвітницької діяльності щодо попередження та профілактики насильства у закладах освіти Кам’янеччини та представили план заходів спрямованих на запобігання та протидію булінгу.
Цього ж дня, у рамках круглого столу «школа без булінгу», його доповідачі провели для освітян міста та району тренінг, який покликаний звернути увагу на дану проблему серед підростаючого покоління, її причини, форми, можливу відповідальність та запобігання ганебному явищу. Спікери поділились з учасниками тренінгу шляхами профілактики та протидії насильству в шкільному середовищі. Надали інформацію про необхідність запровадження плану дій щодо подолання булінгу у навчальних закладах, наголосили на необхідності ґрунтовної роботи з батьками учнів та доступності для дітей інформації про гарячі лінії та можливість отримати допомогу.
Також під час тренінгу освітяни отримали відповіді на гострі запитання, які найчастіше виникають у тих, хто зіштовхнувся із цькуванням. Серед них – послідовність дій та відповідальність усіх сторін у випадку виявлення та доведення випадку булінгу та його види. Обговорили психологічні особливості виявлення поведінкових ознак булера, спостерігачів та жертви булінгу. Доповідачі застерегли від замовчування таких випадків, оскільки це тільки погіршує ситуацію.
Аналогічні заходи пройшли 2 червня у Шепетівській територіальній громаді.
Варто зауважити, що під час реалізації першого етапу проєкту у лютому цього року відбувся круглий стіл за участю педагогів, психологів, працівників ювенальної превенції з метою вирішення питання щодо формування безпечного середовища в закладах освіти та толерантних стосунків у суспільстві.
За підсумками круглого столу обласної ради внесено зміни до програми «Молодь Хмельниччини на 2021-2025 роки», а саме запроваджено: – проведення заходів, спрямованих на впровадження системного підходу в протидії булінгу серед молоді, що сприяє безпечному освітньому середовищу; – розробку занять з протидії булінгу для учасників освітнього процесу закладів освіти з врахуванням управлінського (аналіз, інформування, визначення обов’язків) та просвітницького аспектів (анонімне анкетування, проведення фокус групи, тренінги, акції); – організація та проведення культурно – масових, спортивних заходів, передбачених пробаційними програмами; – реалізація соціального проекту з протидії насильства «#школа без булінгу».
Також у лютому відбувся навчальний тренінг для педагогічних працівників, психологів, співробітників ювенальної превенції, служби у справах дітей та вчителів, спрямований на покращення обізнаності з питань профілактики булінгу. Протягом кількох годин тренінгу учасники вивчали тему булінгу в шкільному середовищі з теоретичних позицій та позицій практики, спільно розробивши механізм дій профілактичних заходів.
Черговим етапом стало залучення до проєкту дітей. Для учнів загальноосвітніх шкіл Волочиської, Війтовецької, Наркевицької, Теофіпольської, Красилівської та Хмельницької територіальних громад на стадіонах було проведено соціальний захід, де з дітьми працювали психологи, працівники ювенальної превенції та в ігровій формі навчали як уникнути булінгу та правильно реагувати на цькування.
Участь у заходах взяла акторка Анна Трінчер, головна героїня серіалу «Школа», який висвітлює гострі для сучасних школярів проблеми і питання, зокрема у серіалі розкрито й тематику шкільного булінгу та складні стосунки між дітьми з різних соціальних верств.
Заступник керівника виконавчого апарату обласної ради Тетяна Зеленко зазначила, що дорослі не повинні стояти осторонь теми булінгу, важливо бути відкритими у спілкуванні з дітьми та їх батьками, спільно з психологами, педагогами, представниками правоохоронних органів проводити з ними роз’яснювальну роботу щодо причин недружньої поведінки під час навчально-виховного процесу, що призводить до негативних ситуацій».
У підготовці інформації використані матеріали
з офіційної веб-сторінки Кам’янець-Подільської районної ради