У приміщенні Хмельницької обласної бібліотеки для юнацтва відбулося відкриття виставки портретів письменників розстріляного відродження «Живі «Розстріляні». Автор ідеї – київський письменник Мартин Якуб.
Валер’ян Підмогильний, Валер’ян Поліщук, Вероніка Черняхівська, Володимир Свідзінський, Ґео Шкурупій, Євген Плужник, Майк Йогансен, Марко Вороний, Микола Зеров, Микола Куліш, Микола Хвильовий, Михайло Драй Хмара, Михайль Семенко, Олена Теліга та Юрій Вухналь. Всього 15 фотопортретів.
Особливість виставки «Живі “Розстріляні” у тому, що це не справжні світлини, а портрети діячів “Розстріляного відродження”, створені штучним інтелектом. Як каже сам автор проєкту: « … я зрозумів, що ці мої “експерименти” мають насправді більшу мету — це популяризація нашої культури за допомогою інструментів сучасного світу». Біля кожної світлини є коротка біографія, реальне фото, цитата автора та QR-код, за яким можна побачити підписані іменами письменників снаряди, які українські артилеристи відправили росіянам.
Мартин Якуб пропонує глядачам зануритися в атмосферу двадцятих років минулого століття, коли видатні українські письменники, представники “Розстріляного відродження”, зустрілися у затишному кафе, обговорювали літературу , спілкувалися …. Молоді, гарні, усміхнені, живі …Вони могли такими бути. Еліта української нації, винищена тоталітарним сталінським режимом. Виставка вже демонструвалась в Києві, Житомирі, Романові та інших містах України. До Хмельницького вона прибула з Самбора.
Організатори виставки в Хмельницькому врахували авторський задум і розкривали особистість кожної персоналії через яскравий факт у біографії, через цитату, спогад, влучну характеристику літературного критика чи сучасника, його захоплення тощо.
На відкриття виставки зібралися старшокласники, творча інтелігенція міста. Звучали вірші поетів, чиї портрети демонструються, чудову атмосферу створив квартет саксофоністів Хмельницького музичного коледжу ім. В.Заремби. Сам автор привітав учасників в онлайн-форматі та розповів як реалізовував ідею виставки.
Новаторський підхід в розкритті феномену Відродження в українській культурі породжуватиме інтерес до вивчення, дослідження і переосмислення творчої спадщини митців цього часу.
Виставка діятиме впродовж трьох тижнів, а далі помандрує Україною. Запрошуємо подолян скористатися нагодою та познайомитися з унікальним проєктом.
За матеріалами Хмельницької обласної
бібліотеки для юнацтва