На крайньому засіданні Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо захисту соціальних, трудових та інших прав фізичних осіб, у тому числі під час воєнного стану, та спрощення обліку робочих місць для осіб з інвалідністю» (законопроект за реєстр №7433). 19 жовтня 2022 року зазначений Закон направлено на підпис Президенту України.
Своїм рішенням парламент, зокрема, вдосконалив процедуру обліку робочих місць, передбачених роботодавцями для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до норм чинного законодавства.
Положення нового Закону в соціальній сфері містять норму щодо обміну інформацією між Пенсійним фондом України та Фондом соціального захисту осіб з інвалідністю щодо створення робочих місць для осіб з інвалідністю. Після уведення в дію вищевказаного Закону України Пенсійний фонд України має надавати Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю інформацію:
– про створення підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, які використовують найману працю, робочих місць для осіб з інвалідністю, про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю;
– для обчислення кількості робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, які використовують найману працю відповідно до визначеного законодавством нормативу.
Крім того, визначено строки розрахунку адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв’язку з невиконанням відповідного нормативу. Відтепер Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю щороку до 10 березня в автоматизованому режимі з використанням даних Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування та Централізованого банку даних з проблем інвалідності має здійснювати визначення підприємств, установ та організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об’єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, які не забезпечили виконання у попередньому році нормативу робочих місць, визначеного законом, та надсилає їм розрахунок сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв’язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за попередній рік.
В умовах широкомасштабної війни росії проти України збільшується кількість травмувань серед населення, тому спрощення процесів адміністрування квот на робочі місця для осіб з інвалідністю є вагомим інструментом вирішення проблеми працевлаштування постраждалих внаслідок воєнних дій громадян держави.
Варто зазначити, що прийнятим Законом Верховна Рада України серед іншого захистила право осіб з інвалідністю на отримання пенсій в умовах воєнного стану, врегулювавши питання продовження виплати пенсій для осіб з інвалідністю до припинення або скасування воєнного стану без проходження повторного огляду МСЕК.
Також положеннями акту перебачено подання страхувальниками відомостей про просування/звільнення працівників в електронній формі із застосуванням сучасних способів передачі інформації, що забезпечить своєчасний облік трудової діяльності працівника в електронній формі.
Джерело: Верховна Рада України